Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Iron Mountain Genel Müdürü – Cenker Özhelvacı Röportajı

2019 yılında dünyayı ve Türkiye’yi neler bekliyor? Bu konudaki öngörüleriniz nelerdir?

İş dünyasında değişim ve dönüşümün hızlandığı, hayatımıza giren yeni kavramlar (Endüstri 4.0, Machine Learning, Artificial Intelligence, Robotlar vs.) sebebiyle hem çalışan hem de yönetici olarak kendimizi geliştirme odaklı, değişime direnmeyen bireyler olmanın önem kazandığı bir konjonktür var etrafımızda. Özellikle strateji belirleyen tepe yöneticilerin “out-of-the-box” düşünmeye ihtiyacı var. Bu değişimin önünde durmak mümkün olmadığı gibi, fırsatları değerlendirmek üzere çalışan şirketler ve ülkeler de var. Bu sebeple özellikle genç çalışanların ve henüz meslek seçme aşamasında olan gençlerin gelecek 10-20 yıl içinde iş dünyasını şekillendirecek trendleri takip etmelerini, planlı ve programlı bir biçimde eğitim ve kişisel gelişim ajandalarını yönetmelerini tavsiye ederim. Dünya artık daha rekabetçi bir yer, hem şirketler hem de bireyler açısından.

Bu sebeple Iron Mountain, 2019 yılında da daha önceki yıllarda olduğu gibi Türkiye’de büyümeye ve tesis yatırımlarına devam edecek. Bununla birlikte henüz Türkiye’de sunmadığımız ancak Iron Mountain tarafından birçok pazarda sunulan bazı ürün ve servisleri sunabilmek amacıyla yatırım ve satın alma fırsatlarını değerlendiriyoruz.

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Iron Mountain, dünya çapında kurum ve kuruluşlara, bilgi ve kayıtların saklanması ve korunmasına ilişkin hizmetler sunmakta, bu süreçte oluşabilecek risk ve maliyetleri azaltmakta. Kayıt yönetimi ve veri saklama çözümleri ile uzmanlığı kanıtlanmış, kendi alanında lider bir kuruluş olan Iron Mountain, artan saklama maliyetleri, hukuki alanlarda ‘Uygunluk’ standartlarının karşılanması ve felaket koruma kapsamında çözümler sunmakta. Ana faaliyet alanımız dosya/klasör olarak üretilen kayıtları kendi üst düzey güvenlikli ve teknolojik anlamda güçlendirilmiş tesislerimizde muhafaza etmek ve talep edilen servisleri sunmaktır. Bu şekilde müşterilerimize arşiv alanında tasarruf, işletme giderlerinin azaltılması ve kanunlara uyum imkanı sağlıyoruz.

Son yıllarda ise özellikle dijitalleşme konusunda kağıt belgelere hızlı ve çoklu ulaşım amacıyla yazılım ve servis hizmetleri sunuyoruz. Bu şekilde orijinal belgenin zarar görmeden ERP sistemleri içinde kullanımı amaçlı tarama, dosya ve belge türü bazında indeksleme yaparak belgeye ulaşım, hatta elle yazılmış dokümanların dahi OCR teknolojisi ile saklanması mümkün olabilmektedir. Yine dijitalleşme konusunda Iron Mountain, altyapısını dönüştürmek ve yeni kapasite eklemek isteyen müşterilerine daha düşük maliyet, yüksek operasyonel verimlilik ve öngörülebilir maliyetler ile kullanıma bağlı fiyatlandırma, akıllı ve kesintisiz genişleme imkanı ile veri merkezlerini genişletme imkanı sunmaktadır. Böylelikle müşterilerimize bulut tabanlı bir dünyada çeviklik sunuyoruz.

Operasyonel ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Günlük kiralama şirketlerinin çok sayıda şubeleri olduğundan şubelerin arşivlerini ayrı ayrı alıyor ve tüm operasyonel yükün müşterilerimiz üzerinden alınmasını sağlıyoruz. Müşterilerimiz özellikle müşteri sözleşmelerini bize iletiyorlar, biz gelen sözleşmeleri düzenleyerek ve içerik bilgilerini kaydedip kutulayarak arşivliyor, ek olarak bu operasyon sırasında sözleşmelerin dijitalleştirilmesini de sağlayarak müşterimizin sistemine aktarabiliyoruz. Sunduğumuz dijitalleştirme çözümleri ile de günümüz dünyasında bilginin onlar için her an ulaşılabilir olmasını amaçlıyoruz. Sunduğumuz hizmetlerle öncelikle kişisel verilerin en güvenli biçimde saklanmasını sağlıyor, alternatif çözümlerimiz ile operasyonel kolaylık ve zaman tasarrufu sağlıyoruz.

Bu tarz bir hizmet alırken, operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmaları nelere dikkat etmelidir?

Hizmet aldıkları şirketin deneyimi, referansları, sunabildiği alternatif çözümler elbette ki işin yapılması sırasında kritik öneme sahip detaylar. Ancak ek olarak hizmet aldıkları şirketlerin uydukları standartlar, sahip oldukları kalite belgeleri, arşiv merkezlerinin güvenlik önlemleri de operasyonel kiralama ve günlük kiralama şirketlerinin öncelikli değerlendirme konuları olmalıdır.

Kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

Genel anlamda organizasyonların tamamına katılım göstermeye çalışıyoruz. Mevcut müşterilerimizden aldığımız referanslarla günlük kiralama ve operasyonel kiralama firmalarını ziyaret ediyoruz. Bunlar dışında e-posta ve telefon ile de ilgili firmaların kontak kişileriyle iletişime geçiyoruz.

Top