Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Nissan Türkiye Genel Müdürü – Sinan Özkök Röportajı

2019 yılında dünyayı ve Türkiye’yi neler bekliyor?

2019 yılını değerlendirdiğimizde büyümenin yavaşladığı, risk olasılıklarının arttığı bir sene görüyoruz. ABD-Çin arasındaki ticaret savaşları, Brexit’teki belirsizlikler ve bazı gelişmiş ekonomilerdeki riskler nedeniyle dünyadaki büyüme rakamları öngörüleri yüzde 3’ler seviyesine çekilmiş durumda. Ayrıca IMF’nin yılbaşında yayınladığı rapora göre dünyada bir resesyon beklentisi var. Dünyadaki bu belirsizliklerin, küresel ekonomiyle ilişkili olarak Türkiye’ye de bir yansımasının olacağı öngörülerini de beraberinde getiriyor.

OECD’nin Mart ayının başında yayınladığı raporda Türkiye’de finans piyasalarında istikrar sağlandığı ve dış rekabet gücünün arttığı belirtiliyor. Bunlar çok önemli değerlendirmeler. Ancak yine de global ekonomide yaşanacak gelişmelerin ülkemize de etkisinin olacağı gerçeğini göz önünde bulundurmamız gerek.

Türkiye bu tür durumlara karşı hazırlıklı bir ülke. Geçmişte yaşanan global krizlerden başarıyla çıkması da bunun kanıtı. Bu nedenle, hükümetin açıkladığı ekonomik politikalara baktığımızda yeniden güçlü bir büyüme stratejisinin oluşacağını görüyoruz.

Otomotiv sektörü özeline baktığımızda da hükümetin açıkladığı ÖTV ve KDV indirimlerinde sürenin uzatılmasının sektöre olumlu katkılar yapacağını söyleyebiliriz. Otomotiv sektörü üretimi, ihracatı, istihdamı ve yarattığı vergi geliri ile Türkiye’nin lokomotif sektörü.

Biz bir an önce iç pazarın 2017 öncesindeki 1 milyon seviyesine gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Vergi indirimlerinin tüketicinin otomotive yoğun ilgi gösterdiği yılın ikinci yarısında da sürmesini sektör açısından büyük bir ihtiyaç olarak görüyoruz. Ayıca bankaların da avantajlı faiz oranı uygulamaları ve kredi imkânlarını artırmaları sektörün canlanmasına katkı sağlayacaktır.

Markanız ve 2019 yılı için planlarından bahseder misiniz?

2018 senesi NISSAN’ın SUV’daki değişmez liderliğini tekrarladığı bir başka sene oldu. QASHQAI ve X-TRAIL 2018’i kendi segmentlerinin lideri olarak tamamladı. 2018’de satılan her 5 SUV’dan biri NISSAN oldu, bu pazardaki payımızı yüzde 19’a çıkartma başarısını gösterdik. SUV’daki gücümüzü pazara aktararak, NISSAN Türkiye olarak pazar payımızı yüzde 4,2’ye taşıdık ve 2018’i daralan bir pazarda payımızı artırarak tamamladık. Elde ettiğimiz bu pazar payı gelişimi bizi mutlu ediyor, 2019 yılı için de umut veriyor.

Bu noktada Haziran ayına kadar uzatılan ÖTV ve KDV indirimleri sayesinde pazarın tekrar canlanacağına dair bir öngörümüz mevcut. İndirimlerin 3 ay daha uzatılması, talebin desteklenmesi açısından çok önemli bir adım. Bu adımın, ilk 2 ayda oldukça zorlanan sektörümüze çok faydalı olacağını ve önümüzdeki 3 ayda talebe katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Biz de bu şartlar altında ilerleyen pazarda, güçlü markalar arasında yer almaya devam edeceğiz. SUV’daki lider konumumuzu koruyacağımız ve ürünlerimizdeki teknolojik özellikleri daha ön planda tutacağımız çalışmalar yapacağız.

Sektörümüzün önemli bir diğer gündemi ise elektrikli araçlar. 2019’da dünyada yaklaşık 1,5 milyon adet elektrikli araç satılması bekleniyor. Türkiye’de 2018’de satılan elektrikli araç adedi ise sadece 155. dünyada bir milyon adetten fazla satılırken Türkiye’de ne yazık ki bu rakam çok düşük. Ancak Türkiye’nin yerli araç projesinin yüzde 100 elektrikli olması Türkiye’de elektrikli araç konusunda altyapının ve bilincin daha hızlı oluşturulması anlamına geliyor. Bu nedenle Türkiye’deki altyapı ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz. NISSAN olarak biz Türkiye’ye elektrikli araç deneyimini taşımak istiyoruz. Bu doğrultuda en uygun zamanda NISSAN LEAF’i Türkiye yollarına çıkartmayı hedefliyoruz.

Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini karşılayabiliyor musunuz?

NISSAN olarak bizim her zaman öncelikli hedefimiz her kanalda, her modelde performans göstermektir. Bu performansı ortaya koyarken de sadece adet ve kârlılık değil, müşteri memnuniyeti de önceliklerimiz arasındadır. Sektörümüzün önemli aktörleri olan operasyonel ve günlük kiralama firmalarına da bu çerçevede fazlasıyla önem veriyoruz. İşin esasında biz bu operasyonel ve günlük kiralama firmalarına müşterilerimiz olarak değil, bunun da ötesinde nihai müşterilerimize NISSAN ürünlerini ve servis kalitemizi taşıyan ticari iş ortaklarımız olarak bakıyoruz. Bir yandan ürün gamımıza iş ortaklarımızın ihtiyaç duyabileceği model ve ekipmanları dahil ederken, tedarikte de talebi karşılayabileceğimiz seviyeyi koruyoruz. Operasyonel kiralamadaki satış ekiplerine eğitim programlarımızla yeni ürünleri aktarıyoruz, önemli sayıda test aracı ile bu konuda gelen talepleri de çok hızlı hayata geçiriyoruz.

Her şeyden önemlisi de kısa vadede değil, uzun soluklu iş birliğini hedefleyen fiyat politikamız ve perakende ağırlığımız ile iş ortaklarımızın güvenebileceği bir yapıyla çalışıyoruz. Yüzde 80’e yaklaşan perakende satış oranımız ile kiralama dönemi sonunda yeniden satış aşamasında kuvvetli ikinci el değerlerine sahip olmayı hedefliyoruz. Özellikle operasyonel kiralama firmalarından aldığımız geri bildirim bu konuda çok iyi olduğumuzu ve NISSAN modellerinin kendilerini fazlasıyla memnun ettiğini ortaya koyuyor. Günlük kiralamada ise modellerimizin kiralanma oranları NISSAN ürünlerine yapılan yatırımın ne kadar verimli olduğunu ortaya koyuyor.

Günlük kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Günlük kiralama firmalarını ayrıca ürünlerimizi ve geldiğimiz teknolojik seviyeyi potansiyel perakende ve filo müşterilerimize tanıttığımız bir platform olarak düşünebiliriz. Çoğu müşterimizden, tatilde ya da iş seyahatinde kiraladığı NISSAN modelinden çok memnun kaldığı için bizi tercih ettiği yönünde yorumlar alıyoruz. Günlük kiralamada modellerimizin kiralanma oranları NISSAN ürünlerine yapılan yatırımın ne kadar verimli olduğunu ortaya koyuyor.

Gerek operasyonel, gerekse günlük kiralama firmalarının NISSAN’a yönelik taleplerindeki artış bizi mutlu ediyor. Uyguladığımız politikanın doğru olduğunu, müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemin karşılık bulduğunu görüyoruz. Neticede kiralama firmalarının parkında yer alan NISSAN araçları markamıza yapılan önemli bir yatırımdır. Biz de bu bilinçle iş ortaklarımıza en iyi çözümü üretmek üzere çalışıyoruz. Kuvvetlendirdiğimiz filo ekibimizle çok daha hızlı, çok daha verimli çözümler üreteceğimize eminim.

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

NISSAN Türkiye olarak operasyonel kiralama şirketleriyle uzun vadeli bir ticaretin içinde bulunmak bizim için önemli. Dolayısıyla en önemli beklentimiz, planlama. Sene başında yapılan karşılıklı alım tahminleri doğrultusunda oluşturulan program özellikle tedarik planlaması açısından çok önemli. Perakende – filo dengesini koruyarak, hem markamızın güçlü perakende kimliğini ön planda tutmak, hem de bundan hareketle operasyonel kiralama sektörüne uygun çözümler sunabilmek için bu planlamanın zamanında ve doğru olarak yapılması vazgeçilmez bir unsur olarak ortaya çıkıyor.

Markanızın ikinci el araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz? Markanızın ikinci el araç pazarını güçlü kılmak için uyguladığınız politikalar nelerdir?

Perakende oranımız sektör ortalamasının çok üzerinde, yüzde 80 düzeyinde. Ürün gamımızın özelliklerini iyi kullanarak, filo seviyemizi yüzde 20 civarında tutarken, bu miktarın da kuvvetli ikinci el değerleri ile kiralama firmalarına kâr sağlamasını hedefliyoruz.

NISSAN olarak yüzde 4,2 pazar payına gelirken Türkiye’deki bayi ağımızı da geliştirdik. Bu sadece sayısal bir gelişme değil, aksine niteliksel bir gelişme ile başarıldı, kendi kurumsal kimliğimizi, hizmet standartlarımızı ve ürünlerimizi de geliştirdik. Ürün olarak burada sadece otomobillerimizden değil, hizmet kalitemizden de bahsediyoruz. Bunlardan birisi de Carbook hizmetimizdir, markamızın ikinci elde sunduğu NISSAN kalite güvencesidir.

Perakende marka kimliğimizin önemine inandığımız için de bu pazar artışını yaparken ürünlerimizin ikinci el değerlerini ölçümleyerek ticari kararlar veriyoruz. Aldığımız geri bildirimler ve sonuçları değerlendirdiğimizde doğru yolda olduğumuzu anlamak mümkün.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Operasyonel kiralama firmaları için Satış Sonrası Teknik ekibimizde filo müşterilerimizin hizmetinde olan teknik uzmanımız bulunuyor. Kurumsal müşterilerimiz ilgili satış sonrası hizmet konularında direkt olarak bu arkadaşımız ile temasa geçebiliyorlar.

Ayrıca kiralama firmalarına sunduğumuz avantajların bayi teşkilatımızın her noktasında geçerli olmasını sağlıyor, kullanımda kolaylık yaratmayı hedefliyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi, müşteriden öte bir iş ortağı olarak gördüğümüz operasyonel kiralama firmalarına satış sonrasında da en iyi hizmeti sunmak için gayret ediyoruz.

Top