Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Autorola Türkiye Genel Müdürü – Oğuzhan Saygı Röportajı

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

1996 yılında Danimarka’da kurulan, Avrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Asya Pasifik’te olmak üzere 24 ülkede yaklaşık 700 çalışanı ile online yeniden pazarlama ve otomotiv IT çözümlerinde dünya lideri AUTOROLA Grubunun bir parçası olarak, Türkiye’de 5 yıldır faaliyet gösteriyoruz.

20 yılı aşkın online tecrübemizle; ikinci el araçların yeniden pazarlanma sürecinde 360° online hizmet sağlayarak; sektörde OEM’ler, kiralama şirketleri, leasing firmaları, bayi grupları, yetkili satıcılar ve bankaların daha verimli, daha hızlı, daha şeffaf ve dataya yönelik iş modelleriyle çalışmalarını sağlıyoruz.

Üç ayrı direktörlük altında hizmetlerini gerçekleştiren şirketimiz;

  • AUTOROLA Online Açık Artırma Platformu’nda Türkiye’nin tüm illerinde bulunan araçları yerinden hareket ettirmeden ve ek bir maliyet oluşturmadan, hızlı bir şekilde online pazarlanmasını sağlıyor.
  • AUTOROLA Solutions Platformu’nda, büyük filoların ihtiyaçlarına uygun, stoklama, ekspertiz, satış, fiyatlama, IT sistemleri entegrasyonu gibi özel çözümler sunuyor.
  • Araç stok yönetiminde yeni nesil ticari analiz, iş zekâsı seti ve pazar izleme yazılımı INDICATA Platformu’nda pazardaki anlık değişimlerin takip edilmesini, ikinci el araç pazarı hakkında en güncel, en doğru ve en hızlı bilgiye ulaşılmasını sağlıyor.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

AUTOROLA Türkiye olarak, kiralama firmalarına ikinci el araçlarının yeniden pazarlanmasındaki süreçte baştan sona her aşamasında hizmet verebilen, alternatif pazarlama çözümleri sunabilen bir iş ortağı olduğumuzu söyleyebilirim.

Firmaların araçlarını bulundukları yerde, ek bir maliyet oluşturmadan, üyemiz olan Türkiye genelindeki tüm alıcılara online olarak ulaşmasını sağlayan bir iş modelimiz bulunuyor. Araçların kiralamadan dönüşünü bile beklemeden satışına başlayabileceğimiz satış basamakları ile sektördeki herkese hız ve dinamizm katıyoruz.

Uluslararası Know-How’a sahip platformumuzda, yüksek alıcı portföyümüz sayesinde kiralama şirketlerinin araçlarını hem en hızlı sürede en iyi fiyata satma; hem de daha fazla müşteri edinme şansları oluyor. Satış operasyonlarını da müşterilerimiz adına yürüttüğümüz için aslına bakarsanız; “anahtar teslim bir hizmet” sağlamış oluyoruz.

Kiralama firmalarının araçlarını sadece online platformumuzda satmıyoruz. Açıkçası şirket olarak büyük data analizine sahip yazılımımız INDICATA ile Türkiye genelinde tüm marka/modellerin arz talep durumunu, satış trendlerini, pazardaki satış hızlarını, B2B ve B2C fiyatlarını biliyoruz. Hatta bu bilgiye coğrafi bazlı da sahibiz. Bu sayede; bizimle çalışan firmalara araçlarının en doğru öngörü fiyatlamasını yaparak, en doğru zamanda satılması konusunda onlara bir anlamda danışmanlık hizmeti de sağlıyoruz.

Bu tarz bir hizmet alırken, operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmaları nelere dikkat etmelidir?

2019 yılı kısıtlı kaynakların verimli kullanımı dönemi olacak. Bu nedenle, daralma beklenen sektörde araç başına karlılığın yüksek olması, bazı faaliyetlerin ve maliyetlerin minimize edilmesi daha da önem kazanacak. Bu nedenle kiralama firmaları kiradan dönen araçlarını en kısa sürede en yüksek fiyata satarak finans yönetimlerini en verimli haliyle gerçekleştiriyor olmalı. Araçlarının gerçek pazar değerini ve en doğru ne zaman satılacağını bilmek, araçlarının kiradan döneceği tarihteki tahmini değerini bilebilmek ve bu konuda maliyet analizi yapabilmek çok değerli. Dolayısıyla; kiralama firmalarının risk yönetimleri ve verimlilik için doğru ve pazar verisiyle çalışarak, hızlı karar alarak, doğru tedarik kanalları kullanarak stratejilerini oluşturmalarının önemini bir kez daha hatırlatmak isterim.

Günlük ve operasyonel kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

AUTOROLA Türkiye olarak geçen sene 5.yılımızı geride bıraktık. Bu süreçte sektördeki öncelikle global olmak üzere, birçok günlük kiralama ve operasyonel kiralama firmasıyla çalıştığımızı söylemeliyim. Bu başarının arkasında güçlü iletişim, sağladığımız yüksek katma değer, doğru yönlendirme ve bilgilendirme, firmaların araçlarını en kısa sürede en doğru fiyata satabilme imkânı sağlamak ve ihtiyaçlara özel çözümler üretmek yatıyor.

Kiralama sektörüyle iş birlikteliklerimizi artırmak için kiralama firmalarını birebir ziyaret ederek, kendilerine sağlayabileceğimiz hizmetleri anlatıyoruz. Global platformumuzdaki iyi uygulamalar hakkında kendilerini sürekli bilgilendirerek farklı ve yeni iş modelleri üretebilmeyi sağlıyoruz. Hizmetlerimizde güncelleme veya yenilikler olduğu zamanlarda kendilerini bilgilendiriyoruz. Ayrıca sektörün bir araya geldiği etkinliklere sponsor olarak katılıyoruz.

2019 yılında dünyayı ve Türkiye’yi neler bekliyor? Bu konudaki öngörüleriniz nelerdir?

Ekonomiyi düzeltmek için her sektörün kendi ölçeğinde uğraş verdiği bu dönemde; TOKKDER olarak sivil toplum örgütleri ile birlikte yürüttüğünüz faaliyetleri takip ediyorum. 31 Aralık 2018’de Resmî Gazete ’de yayınlanan; “Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile ticari araçların kiralanabilmesi hakkındaki düzenleme kiralama sektörüne ivme kazandıracak, sektörün büyümesine önemli katkıda bulunacak; ayrıca ikinci el sektörüne de olumlu etkileri olacaktır. Ayrıca; otomotiv yeni araç pazarındaki beklentinin 400-450 bin bandında olacağı tahminlerine dayanarak, 1 yeni araca karşılık 10 ikinci el araç satışının gerçekleşeceğini öngörüyorum.

2019 yılında fırsatların yaşanabileceği bir yıl olacağına ve bu fırsatların değerlendirilmesi için hazırlıklı olunması gerektiğine inanıyorum. Şirketlerin risk yönetimine daha fazla ihtiyaç duyacağı ve ticari hayatta verimliliğin daha önemle üzerinde durulacağı bir ortamda, hızlı karar almanın, data kullanımının, gelir, nakit akışı ve araç stok yönetiminin ve iş süreçlerindeki performans ölçümlerinin önemi artacak. Bu koşullarda, sağladığımız hizmetlerin sektör için daha önemli bir hale geleceğini düşünüyorum.

Geçen sene 31 Ekim tarihinde açıklanan ve 31 Aralık tarihine kadar uygulanacağı duyurulan, yıl sonunda üç ay daha uzatılma kararı alınarak 2019 yılı Mart ayı sonuna kadar devam edecek binek araçlarda uygulanan Özel Tüketim Vergisindeki ve ticari araçlardaki KDV değişikliğinin hem sıfır araç hem de ikinci el pazarına olan etkisini hep birlikte göreceğiz. Ayrıca, operasyonel kiralama sektör temsilcilerinin 2019 yılında izleyeceği stratejilerinin pazara yansımasını izleyip buna göre bizler de hizmetlerimizi bu stratejiler doğrultusunda sektöre en faydalı şekilde sunmaya devam edeceğiz.

Dünya genelinde de otomotiv sektörüne bakıldığında, artan faiz oranları, yüksek yakıt fiyatları, artan maliyetlere bağlı olarak araç fiyatlarının yüksek oluşu yeni araç pazarındaki büyümenin daha mütevazi oranda kalarak; tüketicilerin tercihlerini ikinci el bir araçtan yana kullanmasıyla ikinci el pazarının yeni araç pazarına göre daha büyük oranda büyüyeceği gerçeğini doğuruyor.

Top