Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Hyundai Assan Genel Müdürü – Önder Göker Röportajı

2018 yılı Dünya ve Türkiye ekonomisi ile ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir? 2019 yılı ile ilgili neler öngörüyorsunuz?

2018 yılında Türkiye’de döviz kurlarının dalgalı seyri ve ardından faizlerin yükselmesi ekonominin daralmasının başlıca nedenleri arasında yer aldı. Bu daralma her sektör gibi otomotivi de olumsuz etkiledi. Özellikle yılın ikinci yarısında ay bazında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 80’lere varan küçülme oranlarını gördük. Fakat Kasım ayı başından itibaren devreye alınan ÖTV indirimi özellikle perakende tarafında satışlara hareket getirdi. 2019 yılının ise tüm otomotiv sektörü paydaşları için zor bir dönem olacağı kanısındayım. Bu nedenle, 2019 yılında da ÖTV indiriminin benzer şekilde devam etmesi, kredi faiz oranlarının düşürülmesi ve hurda indiriminin artırılarak genişletilmesi piyasaları hareketlendirecek en önemli çözümlerden başlıcaları olacaktır. Aksi takdirde bu yıl yaşamış olduğumuz daralma ilerleyen dönemlerde artarak büyük bir sorun haline dönüşecektir.

Hyundai olarak 2019 yılı planlarınızdan bahseder misiniz?

Otomotiv sektörü için zor geçecek bir yılı tahmin etmemize rağmen, Hyundai olarak 2019 yılında devreye alacağımız yeni ürünlerle pazarın güçlü oyuncularından biri olmaya devam edeceğiz. Özellikle, C segmentinde yer alan ürünümüz Elantra’nın makyajlı versiyonu ve geçtiğimiz aylarda satışa sunduğumuz Tucson dizel otomatik modelimizle güçlenerek yolumuza devam edeceğiz. Kriz zamanlarında asla durmak olmaz. Bizler her zaman en iyi ihtimalleri düşünerek hareket ediyoruz ve müşterilerimize zorlu zamanlarda dahi en avantajlı fırsatları sunuyoruz. İşimiz kolay değil ama bayi teşkilatımıza güvenimiz tam. Birlikte el ele vererek bu zorlukların üstesinden geleceğimize inanıyoruz.

Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini karşılayabiliyor musunuz?

Hyundai olarak, operasyonel kiralama firmalarıyla ve operasyonel kiralama firmalarının müşterileri olan son kullanıcılarla direkt olarak iletişime geçerek, her iş ortağımızın ihtiyaçlarını analiz ediyor ve bu ihtiyaçları karşılamak üzere aksiyonlar alıyoruz. Bunların başlıcaları arasında yer alan yeterli araç stoğu, yaygın servis ağı ve yedek parça bulunurluğu ve yüksek ikinci el değeri konularındaki başarılarımız, bizi iş ortaklarımızın tercihleri arasında üst sıralara çıkartıyor.

Hyundai olarak operasyonel kiralama sektörüne Accent Blue, Elantra ve yerli üretim aracımız i20 ile ciddi oranda satış yapıyoruz. Ayrıca bu yılın ikinci yarısında lansmanını yaptığımız Tucson 1.6 litre dizel modelimizle de operasyonel kiralama sektöründe farklı alternatifler ile çözüm sağlayacağız.

Günlük kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir?

Günlük kiralama şirketleri uzun dönem kiralama şirketleri gibi sektörün vazgeçilmezlerinden ve potansiyel müşterilerimize ulaşmak adına bizler ile son kullanıcı arasında bir köprü görevi görüyorlar. Günlük kiralama firmaları arasında hizmet kalitesi açısından öne çıkan firmalarla stratejik iş ortaklıklarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca bu firmalara sunduğumuz yenilikçi çözümler, satış sonrasında hızlı hizmet ve araçlarımızın sahip olduğu yüksek ikinci el değeri Hyundai markasını tercih edilen bir marka yapıyor.

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Operasyonel ve günlük kiralama firmalarının araç parkında yer almak her marka için önem taşımaktadır. Tüm kiralama firmalarının araç tercihlerinde öne çıkan bazı kriterler var ve bunların başında da 2.el değeri geliyor. Bildiğiniz gibi kiralama firmaları 2.el değeri düşük olan marka/modelleri fazla tercih etmiyorlar. Kiralama firmalarından en büyük beklentimiz, araç parklarında yer alan araçların ikinci el değerini düşürecek ve iş birliğimize zarar verebilecek oluşumlardan kaçınmalarıdır. Ayrıca, araç parklarındaki araçların bakımlarının ve hasar onarımlarının yetkili servislerde yapılması, araçların ikinci el değerini koruyacak ve dolayısıyla iş birliğimizin sürekliliğini sağlamak açısından önemli bir aksiyon olacaktır.

Hyundai’nin ikinci el araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hyundai olarak H-Promise markası adı altında yürüttüğümüz bir ikinci el operasyona sahibiz. Her marka aracın, bu program dahilinde takasa alınabildiği programda, Hyundai markası özelinde ikinci el değerini koruyan uygulamalarımız var. Müşterilerimizin araçlarımızı satın alırken dikkate aldıkları ikinci el değeri, devreye aldığımız programların başarısını ortaya koyuyor. Bağımsız şirketler tarafından yapılan araştırmaların sonucu olarak pazarda ikinci el değeri en yüksek markaların başında gelmemiz de bunun bir ispatı. Aynı zamanda, filo pazarında izlediğimiz tutarlı politikalarımız da ikinci el değerini korumamızı sağlayan en önemli etkenlerden biri.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati Hyundai markasının olmazsa olmazlarından. Bunun bir kanıtı olarak, bağımsız bir şirketin yaptığı araştırmaya göre 6 yıldır satış sonrasında, 2 yıldır da satış alanında müşteri memnuniyetinde “Bir Numara” olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Müşteri odaklı yaklaşımı benimseyen yaygın yetkili servis ağımız ve kiralama firmalarına sunduğumuz farklı çözüm önerileriyle sadık müşteri yaratma konusunda çalışıyoruz.

Ayrıca müşteri sadakat programımız olan Blue Card, modeli ve yaşı ne olursa olsun fark etmez tüm Hyundai’lerin şasi numarasına tanımlanan ve Hyundai sahiplerine indirim ve fırsatlar sunan bir bağlılık kartıdır. Blue Card ile Hyundai yetkili servislerinde yapılacak servis harcamaları karşılığında Blue Puan kazanılıyor. Bu Blue puanlar tüm Türkiye ve KKTC’deki Hyundai yetkili servislerinde yedek parça ve işçilik harcama tutarına indirim olarak yansır. Opsiyonel garanti kapsamımızda ise yasal garanti süresinin (2 yıl/60.000 Km. hangisi önce dolarsa), dolmasından sonra, sadece nihai tüketiciler için aracın ilk tüketiciye tesliminden itibaren, müşterinin seçimine göre 3 yıl/sınırsız Km, 5 yıl/100.000 Km. veya 7 yıl/80.000 Km (hangisi önce dolarsa) ücretsiz onarım güvencesi veriyoruz.

Top