Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Ford Türkiye Satış Direktörü – Murat Erem Röportajı

Markanız ve 2018-2019 yılları için planlarından bahseder misiniz?

2018 yılının 2. yarısından başlayarak, 2019 yılını da kapsayan dönemin tüm otomotiv sektörü için zor bir dönem olacağını ve otomotiv pazarının son yıllarda alıştığımız 1 milyon temposunun altına düşeceğini öngörüyoruz. Bu sene Kasım ayında binek ürün gamımızın amiral gemisi konumundaki Focus aracımızın lansmanını yaparak en genç ve güçlü binek ürün gamıyla bu döneme hazır giriyor olacağız. Ek olarak, tüm dünyada otomotiv sektörünün daraldığı dönemlerde ticari araç satışlarının öne çıktığı gözlemlenmekte. Bu anlamda Türkiye’nin ticari gücü Ford olarak pazarın geneline kıyasla daha az zorlanacağımıza inanıyoruz.

Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Yeni bir araç sahibi olacak müşteri için önündeki 2 alternatiften birisi bayilerimiz kanalıyla araç satın almak, diğeri ise operasyonel kiralama firması aracılığıyla araç kiralamak. Dolayısıyla operasyonel kiralama firmalarına müşterimiz olarak değil, nihai tüketiciye ulaşabileceğimiz iş ortaklarımız gözüyle bakıyoruz. Bu iş ortaklığını da Türkiye çapındaki yaygın bayi ağımızla sunduğumuz gerek satış gerek satış sonrası hizmetlerimizin yanı sıra müşteriye özel çözümlerimiz ve desteklerimizle her sene daha da geliştiriyoruz. Bu bağlamda; kiralama firmalarıyla, sektörün kurulduğu günden bu yana devam etmekte olan, sağlıklı ve sürdürülebilirliğe dayalı bir ilişkimiz var.

Günlük kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Günlük kiralama firmaları, karşılıklı ticaret hacminin çok ötesinde, günlük hayatlarında farklı markalar kullanan tüketicilere araçlarımızı tanıtmak ve test ettirmek açısından bizim için en önemli pazarlama kanallarının başında geliyor. Yapılan müşteri araştırmaları gösteriyor ki, tüketiciler günlük kiralamalarda öncelikle alışveriş sepetlerinde değerlendirdikleri marka ve modelleri tercih ediyorlar. Özellikle yeni bir araç lansmanı yaptığımız dönemlerde, bu etki en üst düzeye çıkıyor.

Günlük kiralama firmaları; farklı mecralarda yaptığımız yoğun iletişimi, trafikte dolaşan araçlarla desteklemelerinin yanı sıra tüketicilerin araçlarımızı deneyimlemelerine de olanak sağlamalarının satışlarımıza direkt katkısı olduğuna inanıyoruz. Ek olarak, yakın gelecekte araç sahipliğinden ulaşım çözüm sektörü olmaya evrileceğine inandığımız otomotivin geleceğinde “kısa dönem araç kiralama çözümlerinin” çok daha büyük rol oynamaya başlayacağına inanıyor ve kısa dönem kiralama firmalarıyla ilişkimizi bu vizyon ışığında şekillendiriyoruz.

Operasyonel kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir? Günlük Kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Hem operasyonel kiralama hem de günlük kiralama firmalarından araç kiralayan tüketiciler ürün ile birlikte bir hizmet satın alıyorlar. Dolayısıyla oluşan müşteri memnuniyeti –ve tabi ki memnuniyetsizliği- bu anlamda iç içe geçiyor.

En basit örnekle, aracın bakımlarının zamanında veya yetkili serviste yapılmamış olmasından kaynaklı olarak çıkabilecek olası bir problemin kaynağının müşteri tarafından doğru ayrıştırılması çok olası değil. Dolayısıyla, kiralama firmalarından beklentimiz; sadece satış sonrası anlamında değil sürecin tüm aşamalarında, onların da bizleri iş ortağı olarak görmesi ve bu iş birlikteliğinden hem müşteri hem bizler için en yüksek faydanın yaratılacağı şekilde karşılıklı olarak sorumluluklarımızın yerine getirilmesi ve iş birliğimizin artması.

Markanızın ikinci el araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz? Markanızın ikinci el araç pazarını güçlü kılmak için uyguladığınız politikalar nelerdir?

Ford olarak ikinci el operasyonlarımızı “Ford İkinci El” markası altında yürütüyoruz. Ford İkinci El olarak ana stratejimiz; yeni araç satışlarımızı ikinci el takas programlarımız ile desteklemek, markamızın ikinci el değerlerini yükseltmek ve bayilerimizin her marka ve model aracın ikinci el ticareti yapmasını teşvik etmek için sistemsel altyapı ve pazarlama iletişim desteği sağlamaktır. Ford marka araçların ikinci el değerlerini artırmak için özel takas destekleri, sıfır faizli kredi kampanyaları, uzatılmış garanti, ikinci el takas finansmanı ve servis kampanyaları uygulamaktayız. Ford İkinci El markamızın bilinirliğini artırmak için pazarlama iletişim planlarımız doğrultusunda özellikle dijital mecralarda, basılı yayın ve radyo kanallarında ulusal ve yerel iletişim faaliyetleri sürdürmekteyiz. Ford bayilerine özel olarak hazırladığımız www. fordikinciel.com sitemiz üzerinden bayilerimizin satışta olan ikinci el araçlarını son müşteri ile buluşturmaktayız.

Markamızın ikinci el değerlerini yüksek tutmak, filo ve rent a car şirketlerinin envanterlerini nakite çevirirken kazanç sağlamalarına olanak vermekte ve operasyonel olarak giderlerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Markamızın ikinci el değerlerini sadece bayi/müşteri/filo şirketinin sorunu olarak görmemekte; markamızın devamlılığı açısından önemli ve kritik bir konu olarak ele almaktayız. Sektördeki ana markalar arasında profesyonel ikinci el organizasyonumuz, yenilikçi ikinci el uygulamalarımız ve desteklerimiz ile ön plana çıkmamız sonucunda müşterilerimizin öncelikli tercihi konumundayız.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Operasyonel kiralama şirketlerine Ford Otosan olarak sadece servis hizmeti sunmuyor, aynı zamanda işleri daha da geliştirmek adına kendimizi çözüm ortağı olarak konumlandırıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanındaki 119 hizmet noktamız olan bayilerimizde sunulan servis süreçlerinde ve merkezi müşteri ilişkileri yönetiminde operasyonel kiralama şirketlerimize kişiselleştirilmiş, işin yapısına veya projenin yapısına özel hizmet veriyoruz. Müşteri memnuniyetini hedefleyen Ford Otosan standardında ikame araç, yol yardım, hasar anında çekici hizmetleri ile müşteri sadakatini hedefliyoruz.

Top