Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Skoda Türkiye Genel Müdürü – Zafer Başar Röportajı

2018 yılı dünya ve Türkiye ekonomisi ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Küresel ekonominin; 2018 yılının ilk 5 aylık performansına baktığımızda, dünyanın büyük bir çoğunluğunu doğrudan etkileyen küresel krizden çıkış işaretlerini verdiği gözlemleniyor. Bu durum yavaş büyüyen dünya ekonomisi ve küresel ticaretin yeniden canlanmasına yol açıyor.

Türkiye ekonomisine baktığımızda 2018’in ilk 3 aylık döneminde yüzde 7,4’lük bir büyüme söz konusudur. İlk 6 ayda ise Euro kurundaki yüzde 22‘lik artış ise fiyatların bu yönde artmasına neden olmuş ve tüm pazarı etkilemiştir. Mayıs – Haziran döneminde ise ekonomik olarak belirsizlikler sebebi ile durgun bir dönem yaşadık. Son dönemde dövizdeki hızlı yükseliş tüm ithalat yapan firmalar gibi bizi de fiyat bazında olumsuz etkilemektedir. Müşterilerimizin Euro kurunun yükselişine bağlı fiyat artışından minimum seviyede etkilenmesi için Skoda Türkiye olarak azami fedakarlığı gösteriyoruz, ekenomimizin bu zorlukları aşacak gücü olduğuna inanıyoruz ve tabii ki 2018 yılının nasıl geçeceğini biz de dikkatli bir şekilde izlemekteyiz.

Markanız ve 2018 yılı planlarından bahseder misiniz?

2018 yılının ilk yarısında ürün gamımıza yeni SUV modelimiz Karoq ve Superb modelinin station Combi versiyonu katıldı. Karoq, Skoda olarak ürün gamımızı zenginleştirken, SUV segmentindeki iddiamızı da artırıyor. Ayrıca, Karoq’un yanı sıra 2018 yılının 2. yarısında en çok tercih edilen modellerimiz arasında yer alan Fabia modelimizin yenilenmiş halini de Türkiye pazarında satışa sunacağız. Ayrıca 2018’in ikinci yarısında Karoq 4×4 de satışa sunacağımız modeller arasında. Bu yeni modellerimizin de pozitif etkisiyle minimum yüzde 4‘lük pazara ulaşmayı hedefliyoruz.

Skoda markası, hem modelleriyle hem de hizmet kalitesiyle yenilenme sürecine girdi. Şu anda tüm showroomlar yeni konsepte kavuşturuldu. Elbette bu yatırımlar müşterilerin yetkili satıcılarımıza geldiklerinde daha iyi hizmet almaları anlamına geliyor. Sadece model olarak değil, satış ve satış sonrası aşamaları daha iyileştirmek için yola çıktık. Hedefimiz mükemmel müşteri deneyimi yaratmak ve yaşatmak ve bu yönde uygulamalarımızı kademeli olarak devreye alıyoruz.

Operasyonel kiralama firmalarına sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz? Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Skoda markası olarak şirketlerin ihtiyaçlarına da en kısa zamanda cevap vererek, filo satışlarında en çok tercih edilen markalar arasında yer alıyoruz.

Filo satışları toplam binek pazarından daha hızlı büyüyor ve son dönemde toplam otomobil pazarındaki alımların yaklaşık yüzde 20’si operasyonel kiralama firmaları tarafından yapılıyor.

Skoda olarak Superb ve Octavia gibi iki önemli modelle bu sektörde yer alıyoruz.

Skoda’nın filo pazarındaki satışlarının yüzde 48’ini Octavia, yüzde 49’unu Superb oluştururken geri kalan satışlar ise diğer modellerimizden oluşmaktadır. Kalitesinin ve genişliğinin yanı sıra, operasyonel kiralama firmalarının öncelikli beklentileri arasında bulunan tedarik, yüksek ikinci el değeri ve yakıt ekonomisi kaynaklı sağladığı avantajlar satış sonrası servis hizmetleri konusundaki başarılarımız nedeniyle talep gören bir marka haline geldi.

Günlük kiralama firmalarına sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Sektörde hizmet kalitesi ve kurumsal özellikleriyle öne çıkan firmalarla iş birliğimizi sürekli olarak geliştirmeye devam ediyoruz. Yaptığımız araştırma sonuçları ürün memnuyetimizi üst seviyede destekliyor. Bu noktada günlük kiralama firmalarına verdiğimiz ürünlerimiz onların müşteri memnuniyetine olumlu katkı sağlarken, bizim için ise potansiyel müşterilerimize ulaşmak adına önemli bir köprü oluyor.

Operasyonel kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Operasyonel kiralama her marka için önemli bir yere sahiptir. Elbette Skoda markası olarak biz de burada güçlü bir konumdayız. Özellikle Octavia ve Superb gibi modellerimiz, kurumsal şirketlerden büyük bir ilgi görmektedir. Operasyonel kiralama adına özel bir departmanımız görev yapıyor ve burada istikrarlı bir satış hedefimiz var. Amacımız bu faaliyet alanında iş ortaklıklarımızın sürekliliğini sağlamaktır. Diğer yandan Skoda globalde olduğu gibi, Türkiye’de de bireysel kullanıcı odaklı bir marka ve onların tercihleri asla yadsınmamaktadır. Bu bağlamda nihai kullanıcının memnuniyetini sağlamak adına operasyonel kiralama firmalarının geri bildirimlerini ve memnuniyetlerini ölçümleyerek ürün ve hizmetlerimizi geliştirmeye devam etmek bizim için çok önemlidir.

Günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Skoda günlük kiralama için satın alma maliyetinde avantajlı bir marka olmakla birlikte, kullanıcılar için de son derece keyifli bir deneyim sunmaktadır. Potansiyel müşteriler ile ürünlerimizi buluşturmak ve geri bildirimler almak adına bu kanalda iş ortaklıklarımızı geliştirmeyi planlıyoruz.

Markanızın ikinci el araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Müşterilerin büyük çoğunluğunun ilk kaygısı aracını ikinci elde çabuk ve değerinde satmak oluyor. Biz de marka olarak ikinci el değerimizin korunmasını çok önemsiyoruz. Skoda markası olarak araç ve müşteri memnuniyeti araştırmalarımız, marka sadakatinde çok yükseklerde olduğumuzu gösteriyor. Bu da ikinci el satışlarımıza pozitif etki yapıyor. Skoda markalı aracını satan müşterimiz yeni aracını da yine Skoda’dan seçiyor. Oturmuş ve tüketici güvenini kazanmış ürünlerimiz, teknolojimiz ve araç kalitemiz, bizi ikinci elde daha fazla talep edilen bir marka yapıyor.

Ayrıca filo fiyat politikamızdaki istikrarımız ve müşteri portföyümüz konusunda gösterdiğimiz hassasiyet, araçlarımızın ikinci el değerinin korunması açısından dikkat ettiğimiz önemli noktalar.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Skoda Türkiye olarak operasyonel kiralama şirketleri ve araç kullanıcıları için servis hizmetinin süratle tamamlanması ve aracın tekrar kullanıma kazandırılmasının ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz.

Bu sebeple ortaya çıkması muhtemel sorunların ilgili departmanlara (garanti, yedek parça, teknik birim) iletilmesi ve hızlıca çözüm bulması adına Skoda Satış Sonrası Hizmetler bünyesinde bir Filo SSH Sorumlumuz bulunmaktadır. Bu arkadaşımız hem piyasanın nabzını tutmak hem de önerileri ve gelişime açık noktaları birinci ağızdan duymak amacıyla belirli aralıklarla operasyonel kiralama firmalarını ziyaret eder. Bununla beraber operasyonel kiralama firmalarının SSH sorumluları tarafından da her an ulaşılabilir durumdadır.

Skoda Satış Sonrası Hizmetler olarak filo firmalarının yetkili servislerimizi ziyareti esnasında hem yedek parça hem de işçilikte Filo Destek Sistemi kapsamında iskonto uygulanmaktadır. Filo şirketlerinin çalışma modellerine göre farklılaştırılmış iskonto sistemleri kullanılmaktadır.

Ayrıca müşteri deneyimi yönetimi kapsamında, bağımsız değerlendirme şirketi aracılığıyla her ay tüm yetkili servislerimizden hizmet alan müşterilerimiz aranmakta ve memnuniyet anketi uygulanmaktadır. Bu anket sonucu oluşan Kalitesel Performans Göstergelerini detaylı bir şekilde analiz ederek, hizmet kalitemizi iyileştirmek üzere çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Bununla beraber filo şirketleri ile yapılan anlaşma ve çalışma modellerimize göre yerinden alım – yerine teslim, özel dosyalarda ikame araç, özel filo atölyeleri ile hızlı hizmet ve hasar onarımları için ekstra destek gibi konularda operasyonel kiralama şirketlerine avantajlar sunuyoruz.

Top