Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Naryaz Bilgisayar Yazılım Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü – Aydeniz Işık Röportajı

Firmanızdan ve sunduğu hizmetlerden bahseder misiniz?

Naryaz, 1986 yılından beri “Operasyonel Kiralama” (uzun dönem) ve “Günlük Kiralama” (kısa dönem) sektörlerine yönelik ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) yazılım çözümleri üretmekte ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Yazılım ekibimizin %100’ü Bilgisayar Mühendisi ve Bilgisayar Yüksek Mühendislerinden oluşmaktadır.

Sektörün dinamiklerini ve açıklarını çok iyi analiz ettiğimizden, değişen koşullar sonucunda oluşan gereksinimler doğrultusunda yeni ürünümüz JupiCar’ı sektöre sunduk. Hem operasyonel kiralama, hem de günlük kiralama yapan tüm müşterilerimizi ücretsiz olarak yeni ürünümüz olan JupiCar’a geçiriyoruz.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahsedir misiniz?

Bu kadar yoğun rekabetin olduğu bir sektörde fark yaratabilecek en önemli unsurlardan biri yazılımdır.

Gelişmek ve büyümek isteyen, müşteri memnuniyetine önem veren ve fark yaratmak isteyen firmalar bizi tercih ediyorlar.

Bir müşterimiz bana, “JupiCar’ı kullanırken hiç çalışıyormuşum gibi hissetmiyorum.” demişti. O kadar keyifli ve mobil üzerinden o kadar kolay kullanım olanağı sunuyor ki, gerçekten JupiCar ile hiç de çalışıyormuşsunuz gibi hissetmiyorsunuz.

JupiCar’ın “Mobil uyumlu” ve “Mobile Duyarlı (Responsive)” tasarımlı olması nedeniyle, ayrıca bir mobil uygulama yazdırmaya gerek duyulmamaktadır. Bugüne kadar sadece web siteleri “Mobile Duyarlı (Responsive)” iken ilk kez bir araç kiralama ve filo kiralama programı “Mobile Duyarlı” olarak yeniden yazıldı.

Kullanıcı dostu yapısıyla JupiCar’ı, yol haritasını adım adım izleyerek ya da kısa bir eğitimle hemen kullanmaya başlayabiliyorlar.

JupiCar, Bulut tabanlı olup, kurulum gerektirmez. Dolayısıyla kurulum ücreti de yoktur.

Bilgisayara herhangi bir ek yazılım veya donanım kurmanıza gerek yoktur. Müşterilerimiz diledikleri zaman diledikleri yerden hemen kullanmaya başlayabilirler.

Ancak kendilerine ait sunucu kullanmak isteyenler için de yazılımımız uygundur.

Kullandıkça Öde modeliyle yazılımı kullandıkları süre boyunca ödeme yapar, sadece kullandıkları kadarını öderler. Bilişim masraflarıyla boğuşmadan, sistemi hızlıca kullanıma alıp bir an önce değer üretirler.

Sınırsız kullanıcı olup, kullanıcı limiti yoktur. Internet üzerinden istedikleri kadar kullanıcı bağlanabilir. Hatta JupiCar’ı yetki dahilinde, kendi müşterilerinin ve bayilerinin kullanımına kolayca açabilirler. Bunun için ayrı bir modüle gerek yoktur. Tüm bunların hepsi ücretsizdir.

Otomatik yazılım güncellemeleri sayesinde kanun değişikliklerine uygun program geliştirmeleri ve her türlü yenilikler otomatik olarak yapılmaktadır. Böylece araç kiralama ve filo kiralama yazılımı her zaman günceldir.

Dinamik Raporlama özelliği ile istedikleri raporu istedikleri şekilde kendileri tasarlayabilir, bu tasarımı kaydedebilir, hatta isterlerse, istedikleri zaman e-posta olarak posta kutularına düşmelerini sağlayabilirler.

Kullanıcı, şube sayısı ve araç limiti olmaksızın, en küçüğünden en büyüğüne kadar tüm filolar için, teklif aşamasından, aracın alımına, kiralanmasına ve ikinci el satışına dek uzanan tüm evrelerde, mobil uyumlu, bulut tabanlı, kullanımı kolay, gerçek zamanlı izleme ve yönetme olanağı sağlayan, fiyat/performansa göre en uygun teknoloji platformunu sunuyoruz.

Naryaz’ın Muhasebe, Sabit Kıymet, Çek-Senet ve CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) yazılımlarını kullanmak isteyen müşterilerimize, entegre bir sistem sunarak operasyon yüklerini hafifletiyoruz.

İsteyene yazılımımızla entegre çalışan Web sitesi hizmeti de veriyoruz. Böylece Araç Kiralama Yazılımı, Mobil uyumlu ve Entegre Web Sitesi ile Mobil Uygulamaları hepsi bir aradadır.

Gelir ve giderlerin izlenmesi, geleceğe yönelik projeksiyonlar, web servisleriyle entegrasyon olanağı sağlayan sistemimiz ile firmaların her yerde ve her an ulaşılabilir hizmetler vermelerini ve hizmet kalitesini artırmalarını sağlıyoruz.

XML web servisi gibi güncel bir teknoloji kullanılması koşuluyla bazı özel entegasyonları özel istek üzerine yapıyoruz. SAP ile yaptığımız entegrasyon da bunlardan biridir.

Sürekli yatırım yapılması gereken operasyonel kiralama sektöründe, “Nakit Akışı” nı gerçek zamanlı ve geleceğe yönelik olarak görebilmek, başarıya götüren en önemli unsurdur. JupiCar’ın güçlü Finansal Raporlama modülü stratejik kararlar alınmasında en büyük yardımcıdır.

Yazılımımızın en önemli özelliklerinden biri, müşterilerimizin kârlılığını artırmada doğru kararlar almasına ve gider kalemlerinde ciddi ölçüde tasarruf etmesine yardımcı olmasıdır.

Gider kalemleri ile ilgili sistemimizin sunduğu en temel özelliklerden söz edecek olursak, bankalarla yaptığımız HGS/OGS web servisi entegrasyonunu anlatabiliriz. Bu entegrasyon sayesinde, sürücü aracı iade ettiği anda tüm HGS/OGS geçişleri görülebilmekte, bu geçişler sözleşmeye yansıtılabilmekte ve anında tahsil edilebilmektedir. Benzer şekilde, MTV’ler her yılın başında açıklanır açıklanmaz sistemimize yüklenmekte, GİB’den plaka bazında MTV sorgulaması yapılabilmekte, ödenecek MTV’lerle ilgili raporlar çekilebilmektedir. Ayrıca, kaza ve ceza durumlarında o sırada aracın kimin kullanımında olduğu sistem tarafından bulunarak ilgili kişiye anında yansıtma yapılması sağlanmaktadır. Hasar, sigorta ve bakım maliyetleri kontrol altında tutulmakta, araç bakımları konusunda önceden sürücü uyarılarak, periyodik kontrollerin zamanında yapılması sağlanmaktadır.

Türkiye’de tüm sigorta şirketlerinin kaza ve hasar takibinde kullandığı, aynı zamanda bakım takibinin de yapıldığı “Optimum yazılım sistemi”yle yaptığımız entegrasyon aracılığıyla, hasar ve bakım takibini otomatize ediyoruz. Kaza, hasar ve bakım takibinin anlık olarak yapılmasını, kapanan bakım ve hasar dosyalarının tüm işçilik ve yedek parça detaylarıyla birlikte rahatça incelenmesi ve bunların tek tuşla faturaya dönüştürebilmesini sağlıyoruz.

Gelir yönetimi konusunda yazılımımız stratejik kararlar konusunda destek sağlamaktadır. Otomotiv pazar araştırma firmalarıyla yaptığımız çözüm ortaklıkları ile teklif hazırlama, sıfır oto alımı, otonun özellikleri ve ikinci el satış modüllerimizde doğrudan güncel bilgiye ulaşılabilmektedir. Bu sayede, maliyet ve optimum kira bedeli ile başa baş noktası sistem tarafından hesaplanarak, teklifin en doğru ve adil şekilde ortaya çıkması sağlanmaktadır.

Yıpranma payının doğru modellenmesi ve ikinci el fiyatının doğru hesaplanması konusu kritiktir. Sistemimiz bu konuda da detaylı modüllere sahiptir. JupiCar’da “Makine Öğrenmesi destekli Aylık Kira Bedelinin Belirlenmesi” konusunda bir Ar- Ge projesi üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir.

Bu tarz bir hizmet alırken, operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmaları nelere dikkat etmelidir?

Yazılımda en önemlisi partner seçimidir. Kurumsal bir çözüm ortağı ile, teknolojik büyümenin ve desteğin sürdürülebilirliği sağlanmalıdır. Seçilen partnerin, teknolojik gelişmeleri yakından izlemesi,

Ar-Ge’ye yatırım yapması, sektördeki gelişmelere paralel olarak yenilikçi ve proaktif olması gerekmektedir.

Yazılım firmasının kiralama sektörüne yönelik sahip olduğu bilgi birikimi ve deneyimin yanı sıra kanun ve yasal mevzuatı yakından takip etmesi de büyük önem taşımaktadır.

Günlük kiralama yapan firmalar için, araç talepleri ve rezervasyonların büyük çoğunluğu Web siteleri üzerinden gelmektedir. Yazılımların, kurumun Web sitesi ile gerçek zamanlı olarak bütünleşik çalışması, müşterilerine E-Ticaret hizmeti verebilmesi ve satışlarını bu yoldan artırma olanağı vermesi gereklidir.

Muhasebe ve CRM gibi yazılımların, alınan hizmetin içinde ve entegre olması, bilginin bir kere girilmesi açıısından önemlidir.

Günlük Kiralama ve operasyonel kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

Sektörde yıllardır hizmet verdiğimizden dolayı ciddi bir bilgi birikimimiz ve deneyimimiz vardır. Kadromuz, sürekli son teknolojiyi izliyor ve yazılımlarımıza uyguluyor. Ar-Ge konusunda ciddi bir yatırım yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

Yazılımlarımıza “Fiyatlandırma ve Gelir Optimizasyonu” konusunda Dinamik Fiyatlamaya yönelik yenilik ve algoritmalar katarak, tüm sistemimizi yeni baştan yazdık ve TÜBİTAK tarafından üçüncü kez desteklenmeye değer bulunduk.

Şimdi de “Yapay Zeka”nın bir alt kümesi olan “Makine Öğrenmesi” desteği ile “Filo Kiralamada Aylık Kira Bedelinin Belirlenmesi” konusunda TÜBİTAK’a dördüncü başvurumuzu yaptık.

Top