Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Manheim Türkiye Kurumsal ve Online Satış Müdürü – Pınar Özsoy Akay Röportajı

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Öncelikle ortaklık öncesi süreçten bahsetmek gerekirse, bir Borusan Holding kuruluşu olan Otomax 2001 yılında Türkiye’nin ilk 2. El oto alım satım internet hizmetleri ile pazara girmiştir, 2002 yılında Otomax dergisi ile Türkiye’nin ilk seri ilan dergisini çıkarmıştır. 2004 yılında Açık Artırma Hizmetleri ile galeri ve yetkili satıcıların alternatif araç tedarik merkezi konumuna gelmiştir. Otomax’ın dünyanın lider açık artırma şirketi Manheim Auctions ile 2008 yılında birleşmesi sonucu Borusan Manheim şirketi doğmuştur. Manheim Türkiye markası ile faaliyetlerine devam eden organizasyonumuz, Otomax’ın sahip olduğu insan kaynağı, alıcı ve satıcı ağını Manheim tecrübesi ile birleştirerek Türkiye pazarının kurumsallaşmasına ve büyümesine katkı sağlamaktadır.

Manheim Türkiye olarak her hafta Gebze tesisimizde, üye galeri ve yetkili satıcıların araç alabildikleri fakat herkesin aracını satabildiği ikinci el araç açık artırmaları düzenlemekteyiz. Artırmaya katılan araçları ağırlıklı olarak filo sahibi şirketler, kiralama şirketleri, finans kuruluşları, sigorta şirketleri, üye galeriler, yetkili satıcılar ve tüketicilerden sağlamaktayız.

2017 yılında 6 bin 400 üye bayi ve 1.650 kurumsal üyeye ulaştık, 30 bine yakın aracın operasyonu yönettik; açık artırmalarımızda 25 bin adet ikinci el araç sattık.

Özel Artırma Sistemi’mizde yerli veya ithal ikinci el motorlu araçlar için ekspertiz, fiyatlandırma, araçların özel artırma seanslarına katılımı için lojistik destek, alıcı satıcı arasındaki alım satım işlemleri için ödeme ve transfer hizmeti vermekteyiz.

Açık artırmalarımızda marka kısıtlaması uygulanmamaktadır. Açık artırmada satılan araçlar Manheim Türkiye güvencesi ile sunulmaktadır.

Her hafta 2 bin aktif katılımcıyla yapılan düzenli fiziki açık artırmaların yanında Onlinealsat. com, Simulcast, CyberAuction ve Mobil Artırma olarak 4 Online satış sistemi ve Manheim Takas adında bir fiyatlama modülümüz bulunmaktadır.

Her hafta düzenli olarak İzmir’de, ayrıca araç tedariği bulunan diğer tüm şehirlerde mobil açık artırmalar düzenlenmekteyiz. Fiziki ve mobil açık artırmalarımıza Simulcast üzerinden fiziki katılımcılarla eş zamanlı olarak katılabilme ve teklif verebilme seçeneği bulunmaktadır.

Bir diğer açık artırma platformumuz olan Onlinealsat.com müşterilere Türkiye’nin her yerinden 7/24 Online olarak araç alıp satabilme imkanı sunmaktadır. Firmaların ikinci el araçlarını ekspertiz bilgileri ve fotoğraflarıyla birlikte kendilerinin yükleyerek satışa sunabileceği, aynı zamanda piyasa değerini öğrenebileceği, galeri ve yetkili satıcıların da araçlara istediği zaman ve yerden 7/24 ulaşarak teklif verip satın alabileceği bu sistem 2017 yılı sonu itibariyle kullanıma hazır hale gelmiştir.

İkinci el araçların ekspertizi ile birlikte 8 farklı seviyede fiyatlandırılmasını sağlayan fiyatlama modülümüz yeni fiyatlama teknolojisi, geliştirilmiş modülleri ve anında nakde çevirme seçeneğiyle müşterilerimize hizmet vermektedir.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Kiradan dönen ve satılacak araçları için ekspertiz, fiyatlandırma, araçların özel artırma seanslarına katılımı için lojistik destek, alıcı satıcı arasındaki alım satım işlemleri için ödeme ve transfer hizmeti vermekteyiz. Ayrıca otopark hizmeti de sağlayabiliyoruz.

Müşterilerimiz tek merkezden kurumsal hizmet almaktadır. Hiçbir detayla uğraşmazlar, sadece araçları bize gönderirler ve biz tüm operasyonel işlemleri yürütürüz. Açık artırma yöntemiyle satılan araçlar gerçek değerini bulur. Satış öncesi ve sonrasındaki tüm operasyonel işlemler ve evrak takibi Manheim Türkiye tarafından yapılır. Kısacası tüm müşterilerimize güvenilir ve şeffaf ticaret ortamında alım-satım imkanı sunmaktayız.

Açık artırmalarımızda satılan araçlar Manheim Türkiye güvencesi ile satışa sunulmaktadır ve tüm süreç boyunca alıcı ve satıcı müşterilerimiz arasında garantör firma olarak rolümüz bulunmaktadır. Hem alıcı hem satıcı müşterilerimiz için ödeme güvencesi sağlamaktayız.

Günlük ve operasyonel kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

Çok güçlü bir satış ekibimiz var. Sektördeki tüm büyük oyuncularla iletişim halindeyiz. Yine sektördeki dernek ve kuruluşlarla sponsorluk anlaşmaları yapıyoruz, etkinliklerde ürün ve hizmetlerimizi tanıtıyoruz. Zaten hizmetini sunduğumuz açık artırma sistemi bu firmaların araçlarını hızlı ve değerinde satabilmeleri için oldukça avantajlı bir sistem. Alıcı ağımız çok geniş ve bu konudaki en tecrübeli şirketiz. Dolayısıyla dokunduğumuz firmalar hizmetin avantajını gördüğünde sistemimize dahil oluyorlar.

Top