Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Riskleri bertaraf edecek yöntemler geliştirmeliyiz – İnan Ekici

Gerek günlük gerekse uzun dönem araç kiralamanın ülkemizde günden güne daha fazla tercih edilir olduğunu görmekten büyük memnuniyet duymaktayım. Büyümekte olan araç kiralama sektörünün ekonomik aktivite içinden aldığı pay ve yarattığı katma değer de artmaya devam ediyor.

Sektörümüz ile ilgili bu olumlu gelişmeye rağmen iş ortamındaki zorluklar ve riskler de artıyor. Küresel gelişmeler ve yerel dinamikler bir süredir ülke ekonomimizi olumsuz yönde etkiliyor. Türk Lirası’nın ABD Doları ve Euro karşısında önemli sayılabilecek değer kaybı yeni araç satış fiyatlarının kısa zaman içinde artışına neden olurken bankaların işletmelere kredi kullandırma iştahını azaltıyor, bu da para piyasalarında sıkışıklığa, fonlama maliyetlerinin artmasına neden oluyor. Kurdaki değişiklik ve yeni araç satış fiyatlarındaki artış ikinci el araç satış fiyatlarına ise aynı hızda yansımıyor. Bu dönemde özellikle gelir yönetiminin, stok yönetiminin ve nakit akışı yönetiminin etkin biçimde yapılması gerekiyor. Risk değerlendirmelerini iyi yapan ve riskleri bertaraf edecek yöntemleri etkin biçimde uygulayan sektörümüz verimliliğini 2018 yılında daha da artırarak büyümesini sürdürecektir.

Günlük araç kiralama sektörü özelinde konuşmak gerekirse, içine bulunduğumuz aylar sektör oyuncularının yoğun yeni araç alımı yaptığı dönemi işaret ediyor. Yeni araç fiyatları ve fonlama maliyetlerindeki artış sektör oyuncularının işletme maliyetlerine de yansıyacaktır. Bunun yanı sıra, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin 24 Haziran’da gerçekleşecek olması ve seçimlerin ikinci tura da kalma olasılığı tatil programlarının ertelenmesine neden oluyor. Bu durumun, günlük araç kiralama sektörünü, 2018 yılında hedeflediği performansa ulaşabilmesi için daha zorlu bir çaba içine sokacağı da aşikârdır.

Ekonomide yaşanan zorluklar kiralık araç hırsızlığı ve dolandırıcılık vakalarında da artışa neden oluyor. Araç kiralama şirketleri bu tür durumlarla karşılaşmamak için bu dönemde çok temkinli olmalılar. Bu tür olumsuz durumları mümkün olduğunca engellemek için üyelerimize TOKKDER ve Kredi Kayıt Bürosu iş birliği ile hayata geçirilmiş olan, bireysel araç kiralama müşteri adaylarının riskini, TOKKDER standartlarında değerlendirerek, araç kiralama şirketlerine ilgili müşteri adaylarına “araç ver / araç verme” ve verilebilecek uygun araç grubu önerisi yapan web tabanlı bir sistem olan KKB Reel Sektör Kredi Değerlendirme Sistemi’ni kullanmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu arada, bugün sahip olduğumuz özgürlüğümüze ve bağımsızlığımıza 19 Mayıs 1919’da Samsun’a atılan ilk adımla eriştiğimize işaretle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı da içtenlikle kutluyorum.

Bu vesileyle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, başarılı bir yaz dönemi diliyorum.

Top