Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Autorola Türkiye- İndicata Satış Direktörü – Aslı Göker Röportajı

Firmanız bildiğimiz kadarıyla yurt dışı menşeili bir firma. Bize yurt dışındaki ana firmanızdan bahseder misiniz?

INDICATA, 1996 yılında Danimarka’da kurulan, Avrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Asya Pasifik’te olmak üzere 21 ülkede yaklaşık 500 çalışanı ile online yeniden pazarlama ve otomotiv IT çözümlerinde dünya lideri olan AUTOROLA Grubunun bir markasıdır.

INDICATA GLOBAL, günde 6 milyonun üzerinde ikinci el online araç ilanını robotlar ile anlık olarak tarıyor. Bulunduğu ülkelerde pazarın yaklaşık yüzde 98’ini analiz ederek otomotiv sektörü ve bağlantılı sektörlerde 2.el araç faaliyetlerinde bulunan 3.000’den fazla müşterisine stoklarının gerçek zamanlı değerlendirilmesi için benzersiz bir çözüm sunuyor.

Bugün Almanya, Danimarka, Fransa, İngiltere, İtalya gibi ülkelerin bulunduğu 13 farklı ülkede TESLA, MERCEDES, JAGUAR, VW, LEXUS, VOLVO, RENAULT, HYUNDAI, KIA, FORD, OPEL, TOYOTA gibi otomotiv dünyasının büyük oyuncularına pazar analizi sağlıyor.

INDICATA GLOBAL, 2018 yılında 10 ülkeyi daha bünyesine dahil etmeyi hedefliyor.

Türkiye’deki faaliyetlerinize ne zaman başladınız?

INDICATA Türkiye olarak faaliyetlerimize geçen sene Mayıs ayında başladık. Geçen bu 10 aylık süreçte, ilk yıl için belirlemiş olduğumuz hedeflerin de üzerine çıkarak çok hızlı bir büyüme gerçekleştirdik. Türkiye’deki vizyoner, iş süreçlerinde dijitalleşmiş ve dijitalleşmeye devam eden, ikinci el işini büyütmek, daha karlı ve verimli yönetmek isteyen büyük oyuncular INDICATA’yı kullanmaya başladılar.

Bugün itibariyle; 200 müşterimiz ve 1.200 aktif kullanıcımız, ikinci el faaliyetlerinde kârlılıklarını artırmak, performanslarını ölçmek ve ikinci el operasyonlarını rakamlarla yönetmek üzere INDICATA’yı çözüm ortağı olarak seçmiş bulunmaktadır.

Türkiye’deki ikinci el araç ticareti ve bu alandaki düzenlemeleri ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Türkiye’de otomotiv sektörü 2017 yılında, artan ÖTV, döviz kurlarındaki artış, Türk Lirası’nın Euro karşısında 1 yılda yaklaşık yüzde 25 değer kaybetmesi, kredi faizlerinin yükselmesinin etkisiyle zor bir yıl yaşadı. Buna rağmen; rakamlara baktığınızda “0” araç satışlarının 2017 yılında bir önceki yıla göre sadece yüzde 2,8 gerilediğini görüyoruz. Pazar 956.194 adetle kapandı. Tabii bu satış rakamlarının büyük oranını filo ve kiralama araçları oluşturmakta. Bu satışların ikinci el pazarını beslediği çok açık. Aralık 2017 sonuçlarına göre; otomobil ve hafif ticari araç ikinci el pazarı 7.457.918 adetle geçen seneye göre yüzde 10,8 büyüdü. Bu sene de pazarın bu oranlarda büyümesini öngörüyoruz.

Otomotiv sektöründeki tüm önemli oyuncular, başta ana markalar olmak üzere, markalarının ikinci el değerlerini yükseltmek, yetkili satıcılarının ikinci el pazarında kendi marka araçlarının satışlarını daha kurumsal bir çatı altında gerçekleştirebilmelerini sağlamak, bu işi daha verimli yönetebilmek için gerekli altyapıları kurmaya, markaları için ikinci el programları oluşturmaya başladılar. Tüm markaların 2018 yılı iş planlarında ikinci el ile ilgili çalışmalar yer alıyor.

Diğer taraftan devletin ikinci el araç satışları için getirdiği yeni düzenleme ile de ikinci el motorlu araç ticareti yapmak isteyenlerin de iş yapış şekillerini değiştirmesi ve düzeltmesi gerekiyor. Öncelikle bu işi yapabilmek için yetkililerin 5 yıllık yetki belgelerinin olması gerekmekte. Ayrıca, satışa sunulan araçların tanıtım kartlarının bulunması ve ekspertiz raporlarının bulunması zorunlulukları, garanti zorunluluğu, teşhir alanlarıyla ilgili birtakım standartlar ile artık ikinci el işinin daha profesyonelce yönetileceği bir ortam ve operasyonel süreç zorunluluğu getiriliyor.

Bir de dijitalleşen bir Türkiye gerçeği var. Toplam popülasyonun yüzde 70’i internet kullanan, günlük işlerini online ortamda gerçekleştiren yüzde 57’lik bir kesimin olduğu, araç sorgulamak, satmak veya satın almak için online siteleri ziyaret eden aylık 300 milyon ziyaretçinin olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

INDICATA da işte tam bu noktada; halihazırda büyük ve gün geçtikçe de büyümeye devam eden, dijitalleşen ve kısa vadede neredeyse tüm araç satış süreçlerinin online’da gerçekleşeceği Türkiye otomotiv pazarında bu sektördeki profesyonellerin iş yapış şekillerini değiştirecek, işlerine farklı bir bakış açısı kazandıracak, pazardaki anlık değişime göre hareket etmeyi, strateji geliştirmeyi ve aksiyon almayı sağlayacak, işlerini büyütmeye, daha karlı bir operasyon yürütmelerine katkı sağlayacak, herkesin kesinlikle ihtiyaç duyacağı bir ürün olarak hazır durumda.

INDICATA’nın sunduğu hizmetlerle otomotiv sektörüne sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

INDICATA, online pazarda satışa sunulan ikinci el araçları izleyen, veri toplama işlemi otomatik olarak robotlar tarafından günlük olarak gerçekleştirilen bir yazılımdır. Toplanan tüm veriler çok aşamalı kalite ve veri temizleme sürecinden geçer ve kullanıcılarına pazar analizi sağlar.

Aslında özetlemek gerekirse,

“INDICATA; ANLIK-GÜNCEL-GERÇEK pazar bilgisi sunar.”

İkinci el pazarındaki bir araç ile ilgili: Ortalama perakende satış fiyatı, toptan fiyat, aracın satılma hızı, söz konusu araçtan o anda kaç adet satışta olduğu, ortalama km bilgisi, bu araçtan kaç adet satıldığı gibi bilgilere ilave ayrıca AUTOROLA açık artırma platformumuzda bu araçtan kaç tane ve hangi fiyatlara satıldığı bilgisini de sunuyoruz. Dolayısıyla ikinci el ticareti ile uğraşan bir kişi tek bir ekranda bir aracın o anki güncel pazarı ile ilgili birçok bilgiye ulaşmış oluyor. Bu sayede 2.el araç operasyonlarında pazara hakim olarak kararlarını daha doğru alıyor.

Rakiplerinize göre farkınız nedir?

INDICATA’nın sunduğu hizmetler kapsamında Türkiye’de bir rakibi yok. INDICATA, 2.el pazarının yüzde 98’ini kapsayan, arka tarafta tüm süreçlerin otomatik yürütüldüğü, insansız, yorum katılmayan, geçmiş datalar yerine anlık ve bugünkü pazara göre ticaret yapmanızı, aksiyon almanızı sağlayan, hızlı, en güncel ve en doğru pazar verisi sağlayan bir iş zekası seti.

Otomotiv sektöründeki tüm iş ortaklarımıza şu değer ve avantajları sunuyoruz:

  • İkinci el araç faaliyetlerinin performansını izlemek. (performans kriter seti ile)
  • Satış ve kârlılığı artırmak için strateji ve taktikler planlamak.
  • Stoklarındaki araçlar için olan arz ve talebi bilmek.
  • Sürekli ve değişen pazar koşullarına göre risklerini yönetebilmek.
  • Pazara uygun fiyatlama yaparak, takas oranını artırabilmek, satış performansını artırabilmek ve buna bağlı olarak da stok devir hızını artırmak. 
  • Kaliteli, temiz ve anlık bilgiye dayalı karar verebilmek.
  • Bölgesel analiz yapabilmek. Bu sayede Türkiye’de bölgesel olarak değişen pazar trendleri takip edilebiliyor, herkes kendi bölgesindeki pazar gerçeklerine göre ticaretini yönetebiliyor.

Türkiye otomotiv sektöründe INDICATA’yı kimler kullanıyor?

Bugün itibariyle Türkiye otomotiv sektörünün öncü, yenilikçi ve vizyoner markalarından 4’ü ile çalışıyoruz. Bu 4 ana marka da markalarının ikinci eline uzun yıllardır yatırım yapıyor, bunu sertifika programları, sadece ikinci el için kurdukları web siteleri ve profesyonel ekipleri ile gerçekleştiriyorlar. INDICATA iş birlikteliği ile de hem kendi marka modellerinin online ikinci el pazarındaki trendlerini takip ediyor, bayilerinin performanslarını monitör ediyor ve yönetiyor hem de stratejilerini anlık değişen pazar hareketlerine göre belirliyorlar.

INDICATA ikinci el pazar analizine ihtiyaç duyan, tüm sektörden kullanıcıya sahip. Otomotiv bayilerinden, filo ve kiralama şirketlerine, bayi gruplarından galerilere ve finans kuruluşlarına kadar oldukça geniş bir yelpazede kullanıcımız bulunuyor.

2018 yılı için hedefleriniz neler?

INDICATA Türkiye olarak 2018 yılında da Türkiye ikinci el pazarına yeni hizmetler sunmaya devam edeceğiz.

Hatta yeni bir hizmetimizi sunmaya başladık bile. Webservis hizmeti ile INDICATA’nın bir bölümünü müşterilerimizin kendi sistemlerine entegre etme seçeneği sunuyoruz. INDICATA’nın gerçek zamanlı zekasını sistem entegrasyonu kolaylığıyla birleştiren webservis ile finans kuruluşları, araç üreticileri (OEM), büyük bayi grupları, otomotiv perakendecileri, INDICATA’nın pazar analizini kendi sistemleri ile birleştirerek, mevcut işlerine katma değer sağlayabilirler.

Bu yıl 90. yılını geride bırakan, Koç Holding’in otomotiv operasyonlarının perakende ve araç kiralama hizmetlerinin sunulduğu şirketi OTOKOÇ Otomotiv ile AUTOROLA Türkiye olarak yaklaşık iki sene boyunca gerçekleştirdiğimiz birçok farklı projeye; INDICATA webservis hizmetimiz ile bir yenisini daha eklemeyi planlıyoruz.

Koç Holding’in aynı zamanda Türkiye’de 40 yılı aşkındır bulunan büyük kiralama şirketi Avis ve araç kiralamanın en dinamik firması Budget markalarıyla operasyonel kiralama sektörünün de en büyük şirketlerinden olan OTOKOÇ Otomotiv ile projemiz sonuçlandığında daha detaylı bilgi paylaşımında bulunacağım. Ama şimdilik şunu söylemeliyim ki; bu proje ile Türkiye’de bir ilke imza atmış olacağız.

Yılın ikinci yarısından sonra yine sektöre büyük bir katkı sağlayacağını düşündüğümüz, her markanın, kiralama firmasının, finans kuruluşunun sabırsızlıkla bekleyeceği, periyodik olarak sunacağımız farklı içeriklerdeki ve ihtiyaca göre düzenleyebileceğimiz raporlama ürünümüzle sektördeki liderliğimizi sağlamlaştırmayı düşünüyoruz.

İkinci el araç stoğunuzu INDICATA ile daha iyi yönetin…

www.indicata.com.tr

Top