Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Citroen Türkiye Genel Müdürü – Emre Doğueri Röportajı

Markanız ve 2018 yılı için planlarından bahseder misiniz?

Türkiye otomotiv pazarı oldukça dinamik bir yapıya sahip. Bu yılın ilk dört ayı da oldukça hareketli geçti. Geçtiğimiz yıl ile benzer seviyelerde bir pazar rakamına ulaştık. 2018 yılında otomotiv ve hafif ticari araç pazarının, 2017 seviyelerinin biraz altında ilerleyeceğini ve yaklaşık 900 bin adetlere yakın seviyede tamamlanacağını tahmin ediyoruz.

Markanız ve 2018 yılı planlarından bahseder misiniz?

Citroën markası yeni ürün lansmanlarıyla yüksek potansiyelli bir döneme girdi. 2017’de Yeni C3 ile başlayan yeni model atağımız, yenilenen C-Elysée modelimiz ile sürdü. Hafif ticari araç segmentinde Jumpy Panelvan modelimizin hemen ardından 8+1 kişilik Jumpy Space ve SpaceTourer minibüs modellerimiz ile yeniliklerimizi sürdürdük. 2017 yılının sonunda ilk SUV modelimiz C3 Aircross’un lansmanını gerçekleştirdik. Yeni C3 Aircross ile SUV segmentinde artık bizim de bir oyuncumuz oldu. Autobest jürisi tarafından Avrupa’nın En İyi Otomobili seçilen C3 Aircross’un, son üç yıldır Türkiye’de üç kat büyüyen bir segment olan SUV pazarında daha fazla söz sahibi olmamızı sağlayacağına inanıyoruz.

Bu yılın ortasında C4 Cactus modelimiz yenilenecek. Önümüzdeki aylarda ise model ataklarımız hafif ticari modelimiz Yeni Berlingo ve C-SUV modelimiz C5 Aircross ile devam edecek.

Operasyonel kiralama firmalarına sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Operasyonel kiralama Citroën satışları içerisinde çok önemli bir yer tutuyor. Satışlarımızın yaklaşık üçte birini operasyonel kiralama şirketlerine gerçekleştiriyoruz. Ekonomik kullanımı ile öne çıkan C-Elysée modelimiz bu satışlarda önemli bir yere sahip.

Operasyonel kiralama faaliyetleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelişim sürecinde. B2B müşteriler artık satın almaktan ziyade araç kiralamanın yollarını arıyorlar. Bu alan hızlı yükselen bir trend içerisinde yer alıyor. Özellikle bireysel kiralama tarafında yeni bir arayış gözlemliyoruz, kiralama şirketleri tekliflerini yoğunlaştırmaya başladılar.

Bu konuda farklı marka isimleri oluşmaya başladı. Citroën markasının binek pazardaki varlığı artıyor. Yeni dönemde, B-Sedan, B-SUV ve MPV’ye ek olarak, C-HB ve C-SUV segmentlerinde de özellikle Yeni C4 Cactus ve C5 Aircross modellerimizle bu alandaki varlığımızı artırmak istiyoruz.

Günlük kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Günlük kiralama şirketlerinin ihtiyaçlarına en uygun gerek satış gerekse satış sonrası hizmetleri toplam bir hizmet olarak sunuyoruz. Paketin içerisinde satış sonrası hizmetlere ek olarak uzatılmış garanti hizmetleri de teklif ediyoruz. Satış sonrasında kiralama şirketlerine tüm Türkiye çapında özel indirimler de tanımlıyoruz. Kiralama şirketleriyle nihai müşterilere yönelik ortak projeler yürütüyoruz. Ürün gamımızda üst segmentte yer bulacak yeni modellerimizin gelecek yılın başında gelmesiyle de beklentileri karşılamada daha üst bir seviyeye ulaşacağız ve müşteriye sunulan seçenekleri çoğaltacağız. Yeni dönemde B-Sedan, B-SUV ve MPV’ye ek olarak, C-HB ve C-SUV araç segmentlerinde var olacağız.

Operasyonel kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Key accountlara yönelik projelerde operasyonel kiralama şirketleriyle birlikte çalışmayı tercih ediyoruz. Markamız tarafından gerçekleştirilen yeni müşteri araştırmaları sonucunda bir kiralama ihtiyacı ortaya çıktığında söz konusu key accountlara Citroën ürün ve hizmetlerini tanıtmak amacıyla, iş birliği içinde olduğumuz kiralama şirketleri ile iletişime geçip, bayilerimizdeki ekiplerimizi görevlendirerek ortaklaşa bir çalışma yürütüyoruz. Bu projelerin ve paylaşımların daha da artmasını arzu ediyoruz.

Bugün itibariyle Citroën ürün gamı ve bayi altyapısı en optimal kullanım için hizmet verebilecek kapasiteye sahip. Gerek satış ve satış sonrasında sunduğumuz hizmetin kapsamı ve kalitesi anlamında, gerek modellerimizin ve fiyatlarımızın rekabetçiliği ve gerekse tüm Türkiye’ye yayılım anlamında, şirketlerin beklentilerini doğru bir şekilde karşılıyoruz.

Ekiplerimiz ve sistemimiz tüm ihtiyaçları karşılayacak kalitede. Bu pazarda büyüyen bir oyuncu olmak istiyoruz.

Ürün gamımızda üst segmentte yer bulacak yeni modellerimizin gelecek yılın başında gelmesiyle de müşterilere sunulan seçenekleri çoğaltacağız, bu süreçte görevli ekiplerimizi de büyütmeyi hedefliyoruz.

Günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Kiralama firmaları ile günlük kiralama alanında da yoğun bir iletişim ve iş birliği içerisindeyiz. Günlük kiralama son yıllarda hızla yükselen bir trend durumunda. Özellikle turizm alanındaki günlük kiralama ihtiyacının artması ve yine konferans turizminde yaşanan yoğunluktan dolayı günlük kiralamada yükselen bir ivme var, biz de bunun içerisinde yer alıyoruz. Bununla ilgili gerek satın alma teklifleri gerekse rent to rent dediğimiz yetkili satıcılarımız üzerinden alt kiralama tekliflerimizle günlük kiralamada etkin bir rol alıyoruz.

Markanızın ikinci el araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şirketler için markaların ikinci el değerleri en az satın alma fiyatı kadar önem taşıyor. Bizler de araçlarımızın ikinci el değerlerini yakından takip ediyoruz. Burada amacımız araçlarımızı değeri üzerinden takas olarak değerlendirmek ve doğru fiyatla müşteri ile buluşturmak. Perakende satış miksimizin marka olarak iyi durumda olması ikinci el fiyatlarımızın doğru değerlenmesine neden oluyor. Bu anlamda avantajlı bir konumdayız, ikinci elde markamızın güçlü konumunu koruyarak operasyonel kiralama şirketlerine değer yaratıyoruz.

Satış sonrası hizmetlerde kiralama şirketlerine sağladığınız avantajlar nelerdir?

Bu konu da markamız için son derece önemli. Satış sonrası hizmetlerde tüm Türkiye’de hizmet verecek yetkili servis yaygınlığına sahibiz. Büyük operasyonel kiralama şirketlerine özel, ülke çapında geçerli olacak şekilde satış sonrası bakım ve onarım destekleri tanımlayabiliyoruz. Satış sonrasında hizmet kalitesi ve hız çok önemli, bunu sağlamaya son derece önem veriyoruz. Parça ve işçilikte doğru desteklerle hizmet veriyoruz. Bakım ve onarımlarda iş birliği içinde olduğumuz firmalara öncelikler tanıyoruz.

Top