Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Trafikte Güvenli Sürüş İçin Öneriler

Trafikte güvenli sürücülükle ilgili yaklaşık olarak 4.000 farklı önerivar ve sürücünün yanı sıra yol, hava, araç gibi birçok değişkene bağlı olarak bu önerileri artırmak mümkün. Bununla birlikte bu konuda eğitim almamış sürücüler için hayati nitelikte bazı önerilerimizi veönemli bilgileri sizelere aktarabiliriz


Kullanılan aracın dinamik özelliklerini ve limitlerinizi tanımlamanız gerekir ki bu ancak profesyonel eğitim ile mümkün olur.

Lastiklerinizin hava basınç ayarlarını haftada en az bir kere lastikleriniz soğukken yani yol almadan kendi hava saatinizle ölçün ve araç üreticinizin öngördüğü basınçların altındaolmadığından emin olun.

Sürüş sırasında cep telefonu ile konuşmayın (cep telefonuyla konuşmak kazaya karışma olasılığını % 400 oranında artırır).
Emniyet kemerinizi mutlaka bağlayın, (emniyet kemeri kullanımı; olası kazalarda hayatımızı % 70 oranında korur).

Yorgun, uykusuz, alkollü araç kesinlikle
kullanmayın.

Uzun yolculuklarda mutlaka iki saatte bir on dakika dinlenin.Hava ve yol şartlarına göre hızınızı ayarlayın, (unutmayın ki en sık ve ölümcül kazalar; gündüz saatlerinde Temmuz ve Ağustos aylarında meydana geliyor).

Yazın yaz lastiği, kışın kış lastiği kullanılmalı.

Araç içerisinde boşta eşya bırakmayın, (70 km/s hızla olabilecek bir çarpışmada, boşta olan her cismin ağırlığının 40 kat artacağını hatırınızda tutunuz).


Hava ve yol şartlarına göre takip mesafenizi ayarlayın, (ülkemizde meydana gelen kazaların yaklaşık %25’ i arkadan çarpma şeklinde gerçekleşmektedir. Takip mesafesiyle ilgili olarak kuru hava şartlarında binek araçlar için 2 sn.+’dır.)Top