Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Pirelli Türkiye CEO’su – Gian Paolo Gatti Comini Röportajı

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Pirelli’nin 1962 yılında İzmit’te kurduğu fabrika, Türkiye’deki ilk lastik üretim tesisiydi. Fabrika, otomobil, hafif ticari araç, Cinturato ailesi gibi yeşil performans olarak da adlandırılan çevre dostu lastiklerinin üretimlerinin yanı sıra 2007’den bu yana her yıl motor sporları için de yaklaşık 403 farklı türde lastik üretiyor. Fabrikanın 20 bin m² büyüklüğündeki ek tesisinde 250’den fazla çalışan sadece yarış lastikleri üretiminde görev yapıyor.

İzmit’teki “şampiyonların fabrikası”, Pirelli’nin Milano’daki ünlü araştırma ve geliştirme birimiyle birlikte İtalyan şirketinin motor sporları programında çok önemli bir rol oynuyor. Sürekli gelişimden ilham alarak otomotiv üreticileri ve takımlarla yakın iş birliği içinde çalışan Pirelli, motor sporları dünyasının en önemli lastik şirketi olarak biliniyor.

Her yıl toplam cirosunun yaklaşık yüzde 3’ünü ve premium lastiklerden elde ettiği cirosunun yaklaşık yüzde 7’sini Ar-Ge çalışmalarına ayıran Pirelli Grubu, 2017 yılında Türkiye’nin 394. Ar-Ge Merkezi seçildi. ‘Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama ve Denetim Yönetmeliği’ hükümleri çerçevesinde bu ödüle layık görülen Pirelli Otomobil Lastikleri, öz kaynaklarıyla hayata geçirdiği projelerle de dikkat çekiyor.

2017 dünya ve Türkiye için nasıl geçti? 2018 yılı ile ilgili öngörüleriniz nelerdir?

Geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında hem ham madde fiyatları hem de kurlarda yaşanan artışlar lastik fiyatlarında dalgalanmalara neden oldu. Kış lastiği konusunda artan bilinç ve premium lastik segmentinin hızlı büyümesi gibi nedenlerin bir araya gelmesi ile Türkiye lastik pazarı 2017 yılını 2016 yılının üzerinde bir büyüme ile kapatmayı başardı.

Geçtiğimiz yıl Türkiye lastik pazarında özellikle premium lastik segmentindeki büyüme dikkat çekti. Lastik yenileme pazarının yüzde 15’ini premium lastik segmenti olarak adlandırılan 17 inç ve üzeri jant lastikler oluşturuyor. Bu büyümede özellikle küçük segmentlerde de jantların premium’a doğru kaymasının etkisi var.

Türkiye lastik pazarının 2017’deki en önemli gündem maddelerinden biri de kış lastikleri ve yol güvenliği konuları idi. Özellikle +7 derecenin altındaki soğuk hava koşullarında esnekliğini kaybeden yaz lastikleri yerine kış lastiği kullanımı güvenliğin başlıca unsurlarından biri oluyor. Lastiklerin aracın yol ile temas eden tek noktası olması nedeniyle, kış aylarında kış lastiği kullanımına yönelik bilincin artması yol güvenliği açısından oldukça önemli yere sahip.

Yenileme pazarının yüzde 40’ını kış lastikleri oluşturuyor. Avrupa’daki Almanya, Avusturya gibi pazarlardan çok da geride sayılmayız. Onlarda bu oran yüzde 50 seviyelerinde. Türkiye’de kış lastiğinin faydaları konusunda insanlar giderek bilinçleniyor. Trafik bilinci arttıkça kış lastiği pazarı bu yıl da büyümeye devam edecek. Ancak bizim her zaman hatırlattığımız bir mottomuz var: “Kontrolsüz güç, güç değildir”. Bizim de bu süreci kontrol altında yönetmemiz büyük önem arz ediyor. Burada müşteri taleplerini tahmin etmek ve onların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bayilerimizle birlikte yakın çalışmalar içerisinde bulunduk.

Türkiye’de 58. yılını kutlayan Pirelli için 2018 yılında perakende stratejisi en önemli odak noktalarından biri olacak. Pirelli’nin premium algısını müşterilerine daha iyi sunabilmek için 2018 yılında bayi eğitimlerine ayrıca önem verilecek.

Ayrıca Pirelli 2018 yılında yeniden Dünya Ralli Şampiyonası’na döneceğini duyurdu. Şampiyonanın ilk kez başladığı 1973 yılından itibaren lastik sağlayan Pirelli, yıllar içinde 25 şampiyonluk unvanı ve 181 ralli kazandı. Dünya Ralli Şampiyonası’nda kullanılacak lastikler de Pirelli’nin İzmit’teki motor sporları fabrikasında üretilecek. Pirelli’nin dünya çapında GT’den tek tip serilere kadar katıldığı 460 motor sporları şampiyonasının pek çoğu için lastikler Türkiye’de üretiliyor.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahsedir misiniz?

Filolar bizim için çok önemli. Filo müşterileri araçları üzerinde daha çok zaman harcıyorlar. Bu sebeple de onların beklentilerini doğru lastikler ve iyi bir servis ile karşılayabilmemiz gerekiyor.

Operasyonel kiralama sektörünün ilk lastik tedarikçi firmalarından biri olarak 15 yılı aşkın bir süredir sektörün önemli bir çözüm ortağıyız. Türkiye’de kış lastiklerinin pazarda yer almaya başladığı ilk senelerden itibaren operasyonel kiralama şirketlerine kış lastiği tedarik etmekle beraber, bu lastiklerin lastik otel hizmetinin verilmesine de öncülük ettik. Bu süreçte deneyimlerimizi artırırken yeni iş modelleri üreterek iş ortaklarımıza müşteri memnuniyeti artırmaya yönelik hizmetler sağlamaya yöneldik. Son kullanıcının lastik talebinden itibaren başlayan ve sözleşme süresi boyunca devam eden randevu, değişim ve lastik otel hizmetlerimizi geliştirmek ve izlenebilir hale getirmek üzere geliştirdiğimiz online takip sistemimiz ile operasyonel kiralama şirketlerinin operatif yüklerini kolaylaştırıyoruz.

Öte yandan 2018 yılı bizim için son kullanıcıya yönelik yaklaşımlar yılıdır. Bu kapsamda, yurt çapında özellikle de büyük şehirlerdeki perakende noktalarımızın fiziki iyileştirmelerini gerçekleştiriyoruz. Bu iyileştirmeler servis alanından, bekleme salonuna; tuvaletinden, müşteri karşılama alanına kadar son kullanıcının dokunduğu her yeri kapsıyor. Ayrıca gizli müşteri araştırmaları ile son kullanıcıya yönelik yaklaşımı (karşılanması, ihtiyaçlara uygun çözümün sunulması, memnun şekilde uğurlanması vb.) ölçerek bayi çalışanlarımız için bu alanları geliştirici ve iki fazdan oluşan eğitimler düzenliyoruz. Bu yatırımı yaptığımız bayilerimizi seçerken operasyonel kiralama operasyonu gerçekleştiren bayilerimize öncelik veriyoruz. Bu da operasyonel kiralama işine ve bu hizmeti alan son kullanıcılara verdiğimiz önemin göstergelerinden bir tanesi.

Bu tarz bir hizmet alırken, operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmaları nelere dikkat etmelidir?

Özellikle kış lastikleri sürecinin önceden planlanması ve kiralama şirketlerinin lastik öngörülerinin alınarak hazırlık sürecinin doğru yönetilmesi gerekiyor. Bu da doğru planlama ile gerçekleştiriliyor.

Ülkemizde kış lastiği kullanım bilinci her geçen yıl artmakta olduğu için özellikle kış lastiklerinde tedarik sıkıntısı yaşamayacak firmalar ile çalışılmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Bununla birlikte firmaların hizmetlerini aldığı bayi ağının Türkiye genelinde yaygın ve ulaşılabilir olması operasyonel kiralama firmalarının müşterilerine lastik tedariğini ve servis almasını kolaylaştıracaktır.

Firmalar otel hizmeti alınan lastiklerin uygun koşullarda saklandığından emin olmalı ve servisi sağlanan lastiklerin takip ve raporlanması konusunda destek olabilecek bir tedarikçi ile çalışmayı hedeflemelidir. Müşteri memnuniyetinin en üst seviyede beklendiği günümüz koşullarında mobil araç ve vale hizmeti sunulabilmesi operasyonel süreçlerin kolaylaştırılmasına katkı sağlayacaktır.

Günlük kiralama ve operasyonel kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

Operasyonel kiralama şirketleri için önemli bir çözüm ortağı olmak üzere, şirketimizde bu konuya odaklanmış deneyimli bir satış kanalımız bulunmaktadır. Bu sayede sektörde eskiden bu yana yer alan ve yeni giren tüm firmalar ile birebir temas kuruyoruz.

Eğitim tarafında da terzi işi yaklaşımımızı operasyonel kiralama için sürdürmekteyiz. Eğitim departmanımız operasyonel kiralama şirketlerine hizmet veren bayilerimize, onlara özel hazırlanmış eğitim paketleri sunmaktadır.

Top