Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Fiat Satış Direktörü – Mahmut Karacan Röportajı

Markanız ve 2018 yılı için planlarından bahseder misiniz?

Egea modelimiz 2017 yılında da lokomotif görevi gördü; Fiat Egea, 2016 yılında olduğu gibi Türkiye’nin en çok tercih edilen modeli olma başarısını sürdürdü. Fiorino ve Doblò modellerimiz de sınıflarındaki liderliklerini sürdürdüler. Fiat Fiorino’nun model yelpazesine sonbaharla birlikte yeni bir benzinli motor seçeneği daha sunduk. 2018 yılında Fiat ve Fiat Professional markaları olarak tüm modellerimizle müşterilerimiz için daha fazla değer yaratmaya, yeni hizmetler sunmaya ve pazardaki varlığımızı güçlendirmeye devam edeceğiz.

Operasyonel kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir?

Otomotiv sektörü tüm dünyada önemli bir değişim sürecinde. Bu değişim satın alma alışkanlıklarına da yansıyor. Bugün gelişmiş ülkelerde, özellikle Amerika’da olduğu gibi bireysel/operasyonel kiralama kanallarının satış yüzdeleri her geçen artıyor. Bizim de Fiat markası olarak operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerine cevap verme performansımız her geçen yıl artış gösteriyor.

TOKKDER tarafından hazırlanan ve 2017 kapanışını içeren sektör raporuna göre; 2017 yılında operasyonel kiralama şirketlerinin araç parkı tahmini yüzde 10,6 artmıştır. Toplam parktaki Fiat marka payı, 2016 yılında yüzde 8,3 iken, bu oran 2017 yılında yüzde 10,4’e yükselerek yüzde 25 artış göstermiştir.

Ayrıca; Fiat Egea, 2016 yılında olduğu gibi 2017 yılında da Türkiye’nin en çok tercih edilen modeli oldu. 2015 yıl sonunda yollarla buluşan Egea Sedan, 2017 yılında toplam 42 bin 990 satış adediyle Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili oldu. Bu bizler için bir gurur vesilesi olmasının yanında her yönüyle beklentileri karşıladığımızın da en önemli göstergesi.

Fiat markası olarak operasyonel kiralama firmalarının beklentilerini karşılayabilmek için hızlı ve yerinde çözümler üretmeyi hedefliyoruz. Ürün ve hizmet süreçlerimizde, bu ihtiyaçlar paralelinde analizler yaparak, çözümler geliştirmenin yanında; sevkiyat zamanlamalarında da hızlı ve esnek olabiliyoruz.

Günlük kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz? Günlük kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Günlük kiralama şirketlerinin otomotiv sektörü içerisindeki payının, özellikle aktif olarak var oldukları bölgelerde, turizm sektörü ile bağlantılı olarak, her geçen gün arttığını gözlemliyoruz. Tıpkı operasyonel kiralama şirketlerinde olduğu gibi, günlük kiralama yapan şirketlere de destekçi bir yaklaşım sunuyoruz. Günlük kiralama firmalarını potansiyel müşterilerin farklı modellerimizi test etme olanağı bulduğu bir platform olarak da görüyoruz. Buna paralel olarak da Fiat model gamında yer alan tüm modellerimizin portföylerinde mevcut olmasına önem veriyoruz.

2017 yılında, turizm ve günlük kiralama şirketlerinin yoğun olduğu bölgelerdeki ortak çalışma ve iş birliklerimiz iyi sonuç verdi. Fiat markası olarak avantajlı toplam kullanım maliyeti/bedeli konusunda oldukça rekabetçi durumdayız. Bu noktada toplam kullanım maliyeti açısından en yüksek avantajı sunan markalardan biri olduğumuzu belirtmeliyim.

Operasyonel kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Operasyonel kiralama firmaları ile ilişkimizi kısa vadeli görmüyor ve planlarımızı uzun vadeli yapmak istiyoruz. Bu bağlamda operasyonel kiralama firmalarının uzun vadeli kârlılıklarını etkileyecek ve Fiat marka imajını destekleyecek şekilde iş birliği içinde olmayı bekliyoruz. Operasyonel kiralama şirketlerinin Fiat modellerini tercih eden müşterilere sundukları operasyon ve satış sonrası hizmetlerde de benzer bir yaklaşım içerisinde olmasını arzu ediyoruz.

Günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Günlük kiralama firmalarının, Fiat marka deneyimi yaşamak isteyen müşterilerimiz için çok uygun bir platform olduğunu düşünüyoruz. Günlük kiralama firmalarının uzun vadeli karlılıklarını etkileyecek ve Fiat marka imajını destekleyecek şekilde işbirliği içinde olmayı bekliyoruz.

Bu noktada ikinci el satış değerinin korunması en önemli nokta olarak öne çıkıyor. İlave olarak günlük kiralama şirketleri vasıtasıyla, Fiat markasının ve güncel ürünlerin daha çok müşteriye ulaşması da beklentilerimiz arasında.

Markanızın ikinci el araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Otomobillerin ikinci el değeri, toplam maliyette en az satın alma fiyatı kadar önem arz ediyor. Biz de şirket olarak markamızın, ikinci el değerini anlık olarak izliyor ve takip ediyoruz. İkinci el satışta kurumsal olarak Otoeksper markamız ile bayilerimizin faaliyetlerini düzenliyoruz. Burada amacımız elbette araçları değeri üzerinden takasa almak ve yeni bir müşteri ile en iyi şekilde buluşturmak yönünde. Yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımla 2015 yılında devreye aldığımız; Tofaş için bir kilometre taşı niteliğindeki Fiat Egea model ailesi iki yıldır üst üste Türkiye’nin en çok tercih edilen modeli unvanını koruyor. Başarılı performansımızı yüksek oranda perakende satışlarımız ile destekliyoruz. Bu da doğal olarak ikinci elde yüksek değer anlayışımıza doğrudan etki ediyor.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Fiat markası olarak, operasyonel kiralama şirketlerinin portföylerinde yer alan tüm müşterilere, nihai müşteri hassasiyetinde yaklaşıyor, bayilerimizde verdiğimiz satış sonrası hizmetlerimizde bu prensip ile çalışıyoruz.

Müşteri memnuniyeti kavramını 3 ana başlık altında değerlendiriyoruz. Bunlar; ‘kolaylık, kusursuz hizmet ve güven’. Fiat markalı bir ürünü kullanan tüm müşterilerimizin sorunsuz bir müşteri deneyimi yaşamasını istiyoruz. Markamızın en önemli hedeflerinden biri şüphesiz satış sonrası operasyonlarında, sürekli artan kaliteli hizmet ve koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışını sürdürmektir. Bunu da Türkiye genelinde yer alan 130’dan fazla yetkili servisimiz ile sağlamaktayız. Operasyonel kiralama şirketlerine, Opar orijinal yedek parça hizmeti, hızlı ve kusursuz servis hizmeti ve Otoeksper markamız ile güvenli ikinci el hizmeti sunuyoruz.

Hiç kuşkusuz bu yaklaşımımız ve hizmet ağımızın yetkinliği, müşteri memnuniyeti hedefimize ulaşmamızdaki en kuvvetli yönlerimiz.

Top