Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Peugeot Türkiye Genel Müdürü – İbrahim Anaç Röportajı

Markanızdan ve 2017 yılının nasıl geçtiğinden bahseder misiniz?

2017 yılı incelendiğinde Türkiye otomotiv pazarında yaklaşık 956 bin 194 adet araç satışı gerçekleştiği görülüyor. Peugeot Türkiye, 2016 yılına göre yüzde 2,8 oranında daralan toplam pazarda yüzde 13,8 oranında bir artış ile 40 bin 482 adet araç satışı gerçekleştirerek pazar payını yüzde 4.2’ye yükseltti. Ayrıca binek araç pazarında yine aynı döneme kıyasla gerçekleştirdiği yüzde 17,8 oranında gelişme ile 29 bin 981 adet satış gerçekleştirdi. Bu artış oranlarının en önemli oyuncuları sene başında açıkladığımız 3’ü binek 2’si ticari olmak üzere pazara sunduğumuz toplam 5 adet yeni model oldu. İlk olarak SUV ailesini tamamlayan; performansı ve yeni dış tasarımı ile “boyut atlatan” Yeni 5008; modern ve yenilikçi bir tasarım ile Yenilenen 301 ve son olarak teknolojinin yeni boyutunu yansıtan, yenilenen 308 ile Peugeot binek ürün gamı genişlemiş oldu.

Bunların dışında ticari ürün gamına eklenen Peugeot Expert ve Peugeot Expert Traveller ile Peugeot hafif ticari ürün gamı da zenginleşti. 2017 yılını genel olarak değerlendirdiğimizde birçok olumsuzluğa rağmen sektörün yine geçen sene toplam pazar adetini yakalayacağı markamız tarafından öngörülmüştü.

Kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Operasyonel ve günlük kiralama firmaları ile uzun vadeli, sürdürülebilir ve kazan-kazan prensibine dayalı bir ilişki yönetimine önem veriyoruz. Müşterilerimizi uzun vadeli stratejik iş ortaklarımız olarak görüyoruz. Bu bakış açısı ile ürün ve hizmet olarak filo müşterilerimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulunduruyoruz. Filo kanalında satacağımız araçların donanım seviyelerini belirlerken sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek ürünler tasarlıyoruz. Tedarik planımızı yaparken, kiralama sektörünün mevsimselliğini mutlaka göz önünde bulunduruyoruz. Operasyonel kiralama firmalarında çalışan satış ekiplerine eğitim programlarımızla yeni ürünleri onların ofislerinde fazla zamanlarını almadan aktarıyoruz, kendi parkımızda bulunan test araçlarımız ile teoride anlatılanları, gerçek hayatta deneyimlemelerini sağlıyoruz. Satış ve satış sonrasında artan hizmet ağımızla Türkiye çapında müşterilerimizin yanında mobilite konusunda da çözüm ortağı olarak yer almayı hedefliyoruz.

Ayrıca kiralama sektörünün olmazsa olmazı ikinci el değerleri (RV) ile ilgili, çalışacağımız iş ortaklarını seçerken oldukça hassas davranıyoruz ve araçlarımızın ikinci el değerlerini korumak ve yükseltmek için hem perakende kampanyalarımızı bu perspektif ile değerlendiriyoruz, hem de iş ortaklarımız ile filolarındaki araçların de-fleet zamanlamasına ortaklaşa karar verip, optimum ikinci el değeri almaları için onları yönlendiriyoruz.

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Operasyonel ve günlük kiralama alanlarında faaliyet gösteren iş ortaklarımız ile açık iletişime çok önem veriyoruz. 2018 yılında iş ortaklarımızla RV komiteleri oluşturup, düzenli değerlendirme toplantıları yapmayı arzu ediyoruz. Bunun dışında ürün eğitimlerimiz ve test sürüşlerimiz devam edecek. İlgili çalışanların, kıymetli vakitlerini ayırıp bu eğitimlere katılması bizleri çok mutlu edeceği gibi, aynı zamanda onların işleri için de oldukça faydalı olacaktır.

Satış ekiplerinde yer alan arkadaşlarımızı, müşterilerimizi araç fiyatının ötesinde, kullanım süresi boyunca gerçekleşecek olan toplam kullanım maliyetleri hakkında bilgilendirmeleri ve daha ekonomik seçimler yapabilmeleri için müşterilerimizi yönlendirmeleri konusunda görevlendirmiş bulunuyoruz.

Otomobillerin ikinci el satış fiyatları operasyonel kiralama şirketleri için büyük önem taşıyor?

Pazarda satılan adet, 1 yeni araca karşılık 7 adet ikinci el işlemi yapılıyor, sadece ikinci el şasilerine bakarsak bu oran 1’e 5 olarak gerçekleşiyor. Bu önemli ticarette müşterilerimizin beklentilerini karşılayabilmek ve ikinci el işini profesyonelce yönetebilmek için 2017 yılının ikinci yarısında “Peugeot İkinci El” markası altında bayilerimizde ve Peugeot Türkiye içinde yeniden yapılanmaya gittik. 2018 yılında yapılanmamızda stratejimiz doğrultusunda değişiklikler olmaya devam edecek.

2018 yılında bayilerimize gelen müşterilerimizden takasa alma oranımızı artırmayı hedefliyoruz. Bayilerimizin sattığı her marka ve model araçlar 100 nokta kontrolünden geçirildikten sonra, uzatılmış garanti seçenekleri ile müşterilerimize sunulmaya devam edecek. İsteyen müşterilerimiz, yeni araç satışlarında olduğu gibi kullanılmış araçlarda da avantajlı finansman seçeneklerinden faydalanabilecekler. Ayrıca dijital alanda da yatırımlarımız sürüyor, kullanıcıların çok daha rahat aradıkları aracı bulmalarına imkan verecek, kendi araçları hakkında tahmini ikinci el değerini de öğrenebilecekleri, kredi hesaplayabilecekleri modern ve yeni dijital trendlere uygun tasarım anlayışı ile oluşturulan Peugeot İkinci El web sitemizi de Mart ayında yayına almayı hedefliyoruz.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Markamızın en önemli hedeflerinden biri de şüphesiz satış sonrası operasyonlarında, sürekli artan kaliteli hizmet ve koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışıyla tüm markalar arasında en üst seviyede yer almaktır. Her yıl bir önceki yıla göre artan müşteri memnuniyeti sonuçlarımız da bu konudaki en büyük güvencemizdir.

Ülke genelinde pazar payı her geçen gün artış gösteren operasyonel kiralama şirketlerinin ihtiyaçları ve beklentilerine uygun özel çözümler sunan markamız bu alanda öncü markalardan biridir.

Ayrıcalıklı ticari koşullar, herşey dahil fiks menüler ile fiyatlarda şeffaflık, lastik oteli hizmeti, bakım ve tüm mekanik onarımları kapsayan ve servis giderlerini kontrol altında tutmaya olanak sağlayan avantajlı servis sözleşmeleri, yurt genelindeki yaygın servis ağımız ile 7/24 yol yardımı ve çekici hizmeti, ayrıca ihtiyaç durumunda da yedek araç tedariği gibi hizmetleri operasyonel kiralama şirketlerine sunduğumuz en önemli avantajlar olarak sıralayabiliriz.

Top