Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

400 Yıllık Dostluk: Hollanda ve Türkiye

Türkiye ile Hollanda 2012 yılında iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılını kutluyor. Bu kutlamalar çerçevesinde Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosu Onno Kervers, Türkiye ve Hollanda ikili ilişkilerini değerlendirdi.Mart 1612’de Hollanda’nın ilk büyükelçisi Cornelis Haga Sultan I. Ahmed’e güven mektubunu sundu. Bu resmi olayı bu sene ülkelerimiz arasındaki dostane ikili ilişkilerin başlangıcı olarak kutlamaktayız. Hollanda Levanten Ticaret Odası’nın Hollanda-Osmanlı ilişkilerinin merkezinde bulunduğu ilk günlerdeki gibi, ekonomik münasebetler bugün de Hollanda ve Türkiye arasında hala hayati bir rol oynamaktadır. 2011’de ikili ticaret hacmimiz 7.2 milyar doları aştı. Türkiye Hollanda’ya 3.2 milyar doları geçen ihracatta bulunurken Türkiye’nin Hollanda’dan yaptığı ithalat 4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Önceki on seneyle karşılaştırıldığında ikili ticaret hacmimizin değeri üç kattan fazla artış gösterdi. Bu senenin ilk beş ayında iki ülke arasındaki ikili ticaret genel kötü ekonomik şartlara rağmen 3 milyar doları geçti ve 2012 için iyi bir başlangıç gerçekleştirdi.

Hollandalı yatırımcılar Türkiye’de 2000’den fazla firma kurmuş bulunmaktadır. Hollandalı firmaların Türkiye’deki yatırım portföyü son 6 senede 15 milyar dolara ulaşırken sadece geçtiğimiz yılın ilk 11 ayında Hollanda sermayeli 156 şirket hayat buldu. 2005’ten bu yana Türkiye’deki tüm uluslararası yatırımların yüzde 18’inin Hollanda kökenli olduğunu ve bunun da Hollandalı şirketleri ilk sıraya taşıdığını vurgulamanın da faydalı olacağına inanıyorum. Türkiye’deki Hollanda kökenli şirketlerin bazıları Philips ve Unilever gibi büyük ölçekli ve buradaki geçmişleri Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk dönemlerine uzanan firmalardır. Bununla birlikte, her ölçekteki Hollandalı firma son dönemde Türkiye’de yan kuruluş açmaktadır. Toptan ve perakende ticaret, gayrimenkul, finansal hizmetler, bilgi ve iletişim teknolojileri / medya, taşımacılık ve lojistik dalları en popüler sektörler olarak öne çıkmaktadır. Finansal hizmetler filo yönetiminde çok önemli bir yol oynadığı için TOKKDER ve ona üye firmalar hali hazırda ING Bank ve Eureko gibi Hollanda menşeli bankalar ve sigorta şirketleriyle de birlikte çalışıyor olabilirler.

Hollanda su ve delta teknolojileri, ulaşım altyapısı, çevre, yenilenebilir enerji, biyoteknoloji, bilgi ve iletişim teknolojileri, tarım ve gıda işleme alanlarındaki bilgi birikimiyle dünya çapında üne sahiptir. Türkiye bu sektörlerde sadece daha fazla büyüme potansiyeline sahip geniş bir tüketim pazarı olarak değerli fırsatlar sunmanın ötesinde bir üretim üssü ve komşu bölgeler için açılan kapı rolünü de üstlenebilir. İki ülke arasında daha yoğun bir işbirliği potansiyeli bulunmaktadır ve ben gelecek için çok iyimserim. İstanbul’da görev süremin başladığı 2008 senesinden bu yana Hollanda’dan Türkiye’ye yönelik giderek artan bir ilgi gözlemlemekteyim. Ancak, bunun tersi de geçerlidir. Birçok Türk şirket ve banka Hollanda’yı bir yatırım yeri olarak  seçmektedir. Türk firmalarının dünya çapındaki toplam yatırım miktarı 15 milyar dolar civarındayken bunun yaklaşık yüzde 20’si Hollanda’da yerleşiktir. Hollanda’daki Türk yatırımcılarının faaliyetlerine yakından baktığımızda tekstil ve giyim, petrokimya, tıp teknolojileri ve finansal hizmetlerin en önemli sektörleri oluşturduğunu görmekteyiz. Hollanda’da hali hazırda iş yapan Türk yatırımcılardan edindiğim geri bildirimlere dayanarak Türk işletmelerine Hollanda’da Ar-Ge merkezleri kurmalarını tavsiye edebilirim. Ayrıca, Batı Avrupa’daki merkezi konumu ve mükemmel ulaşım altyapısı sayesinde Hollanda’daki bir dağıtım merkezi yakın hinterlandında 200 milyon tüketiciye açılan bir kapı olarak hizmet verebilir. Çok kalifiye ve birden fazla yabancı lisan konuşabilen Hollanda işgücü de ülkemizin Türk yatırımcılara sunduğu bir başka değerli fırsattır. Son olarak avantajlı Hollanda vergi politikaları da Türk yatırımcılar açısından faydalı olabilir. Hollanda kurumlar
vergisi oranı bütün AB üyeleri arasındaki en düşük olanıdır ve Hollanda vergi otoriteleri şirketlerle birlikte mükelleflerin iş süreçlerinin özelliklerini temel alarak en uygun vergi düzenini belirlemektedir. Bu yaklaşım vergi yükümlülükleri konusunda maksimum öngörülebilirlik sağlamaktadır ve yatırımcılara iyi bir planlama için zemin hazırlamaktadır.2012‘de çok sayıda ekonomik ve kültürel olay Hollanda-Türkiye ilişkilerinin 400. yılı kutlamaları çerçevesinde iki ülkede gerçekleştirilmektedir. Sergiler, konserler ve tiyatro gösterileri Hollanda ve Türkiye arasındaki kültürel paylaşımı daha da güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu arada, yıl boyunca düzenlenecek olan ekonomik heyetler yeni iş bağlantıları oluşturmaktadır. Geçtiğimiz nisan ayında Türkiye Cumhuriyeti CumhurbaşkanıSayın Abdullah Gül Hollanda’yı  Türk firmalarından oluşan bir heyetle ziyaret etmiştir. Bu resmi ziyarete Majesteleri Kraliçe Beatrix haziran ayında kültürel değişim ağırlıklı bir programla Türkiye’yi ziyaret ederek karşılık vermiştir. Bu sene Türkiye’ye yönelik ilk Hollanda ekonomik heyeti Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Ekonomi, Tarım ve İnovasyon Bakanı Sayın Maxime Verhagen’ın önderliğinde mayıs ayında organize edilmiştir. Bu heyete denizcilik,savunma ve yaratıcı endüstriler konularında uzmanlaşmış 50 kadar firma katılmıştır. Bunun yanısıra çok sektörlü büyük bir resmi ekonomik heyetinin de Başbakanımız Sayın Mark Rutte ve Dış Ticaret Bakanımız Sayın Henk Bleker’in nezaretinde kasım ayında Türkiye’yi ziyaret etmesi planlanmaktadır.
Amsterdam, Rotterdam ve Lahey belediye başkanları da kendi şehirlerinden iş heyetleriyle ekim ayında İstanbul ve diğer kentlere ziyarette bulunacaktır. Türkiye’deki Hollanda ekonomik ağı bu heyetler ve diğer ticari aktivitelerle ilgili bilgi paylaşmaktan mutluluk duyacaktır. Türkiye ve Hollanda hakkında genel bilgilerin yanı sıra ticaret ve yatırımlarla ilgili sorularınızı yöneltmeniz için
Hollanda ekonomik ağının iletişim bilgilerini www.hollandturkeytrade.com internet sayfamızda bulabilirsiniz.

Top