Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Risk yönetiminin önemi – Fevzi Türkay Oktay

Kiralamanın en önemli avantajlarından biri de müşterilerimizin satın alırken üstlenmiş oldukları birçok riski kiralama yaparak biz kiralama şirketlerine transfer etmeleri. Birçok riski üstlenen bizler de bu riskleri ne kadar iyi yönetirsek o kadar başarılı oluyoruz.

Son 2 ayda iç ve dış dinamikler piyasalardaki dalgalanma boyutunu çok artırdı. Bu dalgalanma beklentileri de olumsuz etkilerken, faiz ve döviz tarafındaki gelişmeler birçok sektörde olduğu gibi sektörümüzde de maliyetleri yukarı çekiyor. Türk Lirası Eylül sonundan Kasım ortasına yüzde 10’dan fazla değer kaybetti. Bu çok hızlı yaşanan değişim ileriye dönük planlama ve fiyatlama yapan sektörümüzü oldukça zorlamakta. Bir nevi stres testinden geçen sektörümüzde, risk yönetimindeki kapasitemiz ve becerilerimizin etkinliği bu gibi dönemlerde çok önemli hale geliyor.

Bilançolarımızdaki kaldıraçlı yapı nedeniyle normal işlerimizden kaynaklanan operasyonel riskler dışında riskler almak işletmelerimizin sürekliliği için çok sağlıklı olmayacaktır. Geçmişte aldığımız birçok kararın sonuçlarını bugün yaşarken, bugün aldığımız kararların da sonuçları önümüzdeki dönemde gerçekleşecek. Bugünkü riskleri iyi ölçmek, değerlendirmek ve kararlarımıza yansıtmak, dalgalanmanın yüksek olduğu ve belirsizliklerin arttığı bugünlerde çok daha önemli hale geliyor.

Sağlıkla kalın.

Top