Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Nissan Türkiye Genel Müdürü – Sinan Özkök Röportajı

Markanız ve 2017 yılı için planlarından bahseder misiniz?

Yılın başında otomotiv sektöründeki tüm markaların ortak fikri 2017 yılında pazarın belirli ölçüde daralarak 900 bin seviyesinin altında gerçekleşeceği yönündeydi. Yıl ortasına doğru pazarın ivme kazandığını ve yıl sonunda 950 bin adedi geçebileceğimizi söyleyebiliriz. Değişken döviz kurları, artan enflasyon ve faiz oranlarına rağmen otomotiv sektörü ekonominin lokomotif sektörü olma özelliğini koruyor.

Bu ortamda ise Nissan olarak pazarın üzerinde yer almayı hedefliyoruz, planlarımızı buna göre yapıyoruz. Pazar payımızı artırmayı hedeflediğimiz 2017’de de ilk başta düşen pazarda geçen seneki adedimizi korumayı planlamıştık. Pazarın öngörümüzün üzerinde seyretmesiyle hem tedariğimizi, hem de kampanyalarımızı buna göre güncelledik ve geçen senenin üzerinde bir adede ilerlemeye başladık.

Bu sene 3 önemli lansman gerçekleştirdik. Nisan ayında İstanbul Autoshow’da Nissan Intelligent Mobility’yi tanıttık. Sonrasında Temmuz’da D SUV segmentindeki modelimiz X-Trail’in lansmanını yaptık. Son olarak da Ekim ayında segmentinin yaratıcısı, son 10 yılın lideri Qashqai yine lider duruşuyla yenilendi. Bu lansmanlarla birlikte satış hacmimizi de devamlı ileri taşıdık. Özellikle Ekim ayında ulaştığımız yüzde 4,7 pazar payı bize önemli bir güç verdi. Yeni Qashqai’nin büyük katkısı olan bu seviyede diğer modellerin de bulunması bizi sevindiriyor. İlk 10’da yer aldığımız başarılı bir dönemdeyiz.

Operasyonel ve günlük kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

NISSAN olarak bizim her zaman öncelikli hedefimiz her kanalda, her modelde performans göstermektir. Bu performansı ortaya koyarken de sadece adet ve kârlılık değil, müşteri memnuniyeti de önceliklerimiz arasındadır. Sektörümüzün önemli aktörleri olan operasyonel ve günlük kiralama firmalarına da bu çerçevede fazlasıyla önem veriyoruz. İşin esasında biz bu operasyonel ve günlük kiralama firmalarına müşterilerimiz olarak değil, bunun da ötesinde nihai müşterilerimize Nissan ürünlerini ve servis kalitemizi taşıyan ticari iş ortaklarımız olarak bakıyoruz. Bir yandan ürün gamımıza iş ortaklarımızın ihtiyaç duyabileceği model ve ekipmanları dahil ederken, tedarikte de talebi karşılayabileceğimiz seviyeyi koruyoruz. Operasyonel kiralamadaki satış ekiplerine eğitim programlarımızla yeni ürünleri aktarıyoruz, önemli sayıda test aracı ile bu konuda gelen talepleri de çok hızlı hayata geçiriyoruz.

Günlük kiralama firmalarını ayrıca bir anlamda ürünlerimizi ve geldiğimiz teknolojik seviyeyi potansiyel perakende ve filo müşterilerimize tanıttığımız bir platform olarak düşünebiliriz. Çoğu müşterimizden, tatilde ya da iş seyahatinde kiraladığı Nissan modelinden çok memnun kaldığı için bizi tercih ettiği yönünde yorumlar alıyoruz.

Her şeyden önemlisi de kısa vadede değil, uzun soluklu iş birliğini hedefleyen fiyat politikamız ve perakende ağırlığımız ile iş ortaklarımızın güvenebileceği bir yapıyla çalışıyoruz. yüzde 80’e yaklaşan perakende satış oranımız ile kiralama dönemi sonunda yeniden satış aşamasında kuvvetli ikinci el değerlerine sahip olmayı hedefliyoruz. Özellikle operasyonel kiralama firmalarından aldığımız geri bildirim bu konuda çok iyi olduğumuz ve Nissan modellerinin kendilerini fazlasıyla memnun ettiğini ortaya koyuyor. Günlük kiralamada ise modellerimizin kiralanma oranları Nissan ürünlerine yapılan yatırımın ne kadar verimli olduğunu ortaya koyuyor.

Kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Gerek operasyonel, gerekse günlük kiralama firmalarının Nissan’a yönelik taleplerindeki artış bizi mutlu ediyor. Uyguladığımız politikanın doğru olduğunu, müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemin karşılık bulduğunu görüyoruz. Neticede kiralama firmalarının parkında yer alan Nissan araçları markamıza yapılan önemli bir yatırımdır. Biz de bu bilinçle iş ortaklarımıza en iyi çözümü üretmek üzere çalışıyoruz. Kuvvetlendirdiğimiz filo ekibimizle çok daha hızlı, çok daha verimli çözümler üreteceğimize eminim.

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Biz iş ortaklarımızla birlikte daha iyi planlama yapabileceğimizi ve uzun vadeli planlamalar ile müşterilerimizin karlılıklarını artırabileceğimizi düşünüyoruz. 2018 yılı bu konuda birçok adım atacağımız bir yıl olacak. Sonuçta bizim hedefimiz yalnızca ve her şeye rağmen satmak değil; sürdürülebilir ve uzun vadede karşılıklı güvene dayanan bir ilişki kurmak. Bunun olabilmesi için de iş ortaklarımızla beraber oluşturduğumuz ekosistemi daha verimli, daha hızlı ve daha kârlı hale getirmek temel hedefimiz.

Markanızın ikinci el araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Perakende oranımız sektör ortalamasının çok üzerinde yüzde 80 düzeyinde, filo oranımız da yüzde 20’lerde. Ürün gamımızın özelliklerini iyi kullanarak, filo seviyemizi yüzde 20 civarında tutarken, bu miktarın da kuvvetli ikinci el değerleri ile kiralama firmalarına kâr sağlamasını hedefliyoruz.

NISSAN olarak yüzde 2 civarındaki pazar paylarından yüzde 3,5 pazar payına gelirken Türkiye’deki bayi ağımızı da geliştirdik. Bu sadece sayısal bir gelişme değil, aksine niteliksel bir gelişme ile başarıldı, sadece bayi sayımızı artırmakla kalmadık, kendi hizmet standartlarımızı ve ürünlerimizi de geliştirdik. Ürün olarak burada sadece otomobillerimizden değil, hizmet kalitemizden de bahsediyoruz. Bunlardan birisi Carbook; markamızın 2. elde sunduğu NISSAN kalite ve hizmet güvencesi…

Marka kimliğimizin önemine inandığımız için de bu pazar artışını yaparken ürünlerimizin ikinci el değerlerini ölçümleyerek ticari kararlar veriyoruz. Aldığımız geri bildirimler ve sonuçları değerlendirdiğimizde doğru yolda olduğumuzu anlamak mümkün.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Operasyonel kiralama firmaları için satış sonrası teknik ekibimizde filo müşterilerimize özel delege edilmiş teknik uzmanımız bulunuyor. Kurumsal müşterilerimiz ilgili satış sonrası hizmet konularında direkt olarak bu arkadaşımız ile temasa geçebiliyorlar. Ayrıca kiralama firmalarına sunduğumuz avantajların bayi teşkilatımızın her noktasında geçerli olmasını sağlıyor, kullanımda kolaylık yaratmayı hedefliyoruz. Yine temel aldığımız iş ortaklığı felsefesi dahilinde operasyonel kiralama firmalarının müşterileri servislerimize geldiklerinde kendi sadık müşterilerimize ne yapıyorsak, daha fazlasını sunmak için gayret ediyoruz.

Top