Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Hyundai Assan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. – Önder Göker Röportajı

Markanız ve 2017 yılı için planlarından bahseder misiniz?

Hyundai Assan olarak 2017 yılına yeni modellerimizi sunarak başladık. Öncelikli olarak C- segmentinin yeni oyuncusu olan üçüncü nesil i30 modelimizi İstanbul Auto Show Fuarı’nda tanıttık ve hemen ardından satışa başladık. Yeni i30’da benzinli ve dizel motor seçeneklerimizi hem manuel hem de otomatik şanzımanlarla sunuyoruz. Hemen artından Temmuz ayı itibariyle alternatif yakıt teknolojisine sahip hibrit modelimiz IONIQ Hybrid’i Türk pazarına sunduk. IONIQ Hybrid, bizim Türkiye’de satışa çıkardığımız ilk hibrit modelimiz. Araçta hem 105 HP gücünde 1.6 litre benzinli hem de 32 kW’lık elektrikli motor beraber görev yapıyor. Bu aracımız düşük yakıt tüketimiyle birlikte çevreci özelliklere sahip. Tüketici tarafından da büyük bir ilgiyle karşılandı. Yeni i30 ve IONIQ modellerimizde de 7 yıl 80.000 km’ye varan ve Türkiye’de başka hiçbir markanın sunamadığı seçime bağlı garanti imkanını sağlıyoruz. Bu iki yeniliğimizin yanı sıra İzmit Fabrikamız’da ürettiğimiz milli gururlarımız i10 ve i20 modellerimiz ise Türkiye’deki üretimimizin yirminci yılına özel bir donanıma kavuştu. Star adını verdiğimiz donanım seviyesi ile var olan konfor öğelerini daha üst seviyeye çıkardık. 2017 yılında üretimde ve ihracatta rakamlarımızı artırarak ülkemizin ekonomisine daha da katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Ayrıca iç pazarda mevcut satışlarımızı yeni modellerimizle destekleyip bu sayede daralan pazardaki payımızı artırmayı ve son yıllarda olduğu gibi en üst seviyede müşteri memnuniyeti sunmaya devam etmek istiyoruz. Bunların gerçekleşmesi için tüm bayi teşkilatımızla yeni projeler üzerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

2017 dünya ve Türkiye için nasıl geçiyor? Görüş ve öngörülerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Dünyada zorlu geçen 2016 yılının arkasından küresel ölçekte olumlu beklentiler ile başlayan 2017, ilk yarıda gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ekonomilerdeki güçlü performanslarla umutları tazeledi. Avrupa pazarı ilk yarı yılda toparlanarak yüzde 4.5 oranında büyüdü. Türkiye’de 2017 yılı, artan ÖTV zamları ve döviz kurlarındaki değişikliklerin etkisiyle beklendiği gibi olumsuz bir tabloyla başladı. Bu nedenle yılın ilk yarısında pazar bir önceki yıla göre yüzde 8 oranında daraldı. İkinci yarıda daha iyi bir tablo oluşmasını bekliyoruz.

2017 yılında otomotiv sektörünün ajandasında neler var?

Yeni gelişmeler, trendler ve iş modelleri hem araç kiralama hem de otomotiv sektöründe beklentileri yükseltiyor. Otomobillerde son dönemlerde tasarım ve az tüketip çevreyi daha az kirleten hibrit ve elektrikli araçlar ön plana çıkıyor. Bir otomobili beğenme kriteri öncelikle tasarımı ile göze hitap etmesi. Daha sonra ne kadar tutumlu olduğuna ve özelliklerine bakıyoruz. Artık dizel motordan çok küçük hacimli turbo beslemeli benzinli motorlar ve hibrit olarak adlandırdığımız elektrik motor ile içten yanmalı motorun beraber çalıştığı araçlar ön plana çıkmaya başlıyor. Hatta global piyasada tamamen elektrikli ve hidrojenle çalışan elektrikli araçların geleceği şekillendireceği öncelikli olarak tartışılıyor.

Hyundai olarak hidrojenle çalışan yakıt hücreli elektrikli araçların seri üretimine dünyada ilk başlayan firmayız. Yakıt verimliliği ve çevrenin korunmasında dünyada öncü markalardanız. Bu doğrultuda IONIQ ismini verdiğimiz, aynı gövdede 3 farklı alternatif motor seçeneğini sunan yenilikçi otomobilimizin ilk etapta hibrit versiyonunu Türkiye’de Temmuz ayında satışa sunduk. Diğer tam elektrikli ve şarjlı elektrikli versiyonlarının da pazarımıza uyumluluğunu araştırıyoruz. Türkiye’de hibrit otomobillerin yeni bir trend haline gelmesine çok az kaldı. Biz de burada öncü markalardan biri olduk ve tüketicinin de IONIQ Hybrid’e ilgisinin yüksek olması bizi memnun ediyor. Bu alternatif yakıtla çalışan araçlar konusunda tüketicilerin hızlıca bilinçlendirilmesi gerekiyor. Burada biz otomotiv sektörü çalışanlarına da büyük görevler düşüyor.

Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

İçinde bulunduğumuz dönemde operasyonel kiralama sektörü günden güne büyürken, otomotiv sektörünün olmazsa olmazı haline gelmiş durumda. Bu nedenle operasyonel kiralama sektöründe olmamak gibi bir lüksümüz olmadığına inanıyoruz. Biz Hyundai markası olarak operasyonel kiralama firmalarıyla iletişimimizi en üst derecede tutarak ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlamak ve bu ihtiyaçları en doğru ve en kısa zamanda karşılayabilmek adına adımlar atıyoruz. Operasyonel kiralama firmalarının öncelikli ihtiyacı olan araç tedariği konusundaki hassasiyetlerinin farkındayız. Buna ek olarak; sektörde rekabet edebilmek için doğru ürünlere sahip olmanın da önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle, ürünlerimizin konfigürasyonunu oluştururken operasyonel kiralama firmalarından aldığımız geri bildirimleri dikkate alarak ilerliyoruz.

Günlük kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Günlük kiralama firmalarına da benzer bir yaklaşım sergiliyoruz. Operasyonel kiralama firmaları ile günlük kiralama firmalarının ihtiyaçlarının farklılaştığı noktaları iyi belirleyip o noktalardaki beklentiyi karşılamak adına aksiyonlar alıyoruz. Günlük kiralama firmaları için önemli kriterlerden biri olan yüksek ikinci el değerinde, Hyundai markası olarak hedeflediğimiz sektör liderliği sayesinde fazlaca tercih ediliyoruz. Bunun yanı sıra; günlük kiralama yapan müşterilerin Hyundai araçlarımızı deneyimleyecekleri ve markamıza daha da yakınlaşacaklarının bilincindeyiz. Bu doğrultuda günlük kiralama firmalarının taleplerine de en kısa zamanda cevap verebiliyor olmanın bize önümüzdeki dönemde perakende satış olarak geri döneceğinin de farkındayız.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Bizim en büyük beklentimiz, Hyundai araçlarımızı olabildiğince çok tüketicinin deneyimleyebilmelerini sağlamaları olacaktır. Bu sayede Hyundai markasıyla yaşayacakları eşsiz müşteri deneyiminin bir parçası olan mutlu müşteriler oluşturacağımıza inanıyoruz. Biz Hyundai olarak tüm dünyada en çok satan marka olmaktan çok en çok sevilen marka olmayı hedefliyoruz. Bunun yolu da araçlarımızı mümkün olduğu kadar fazla kişiye kullandırtıp onlara sevdirtmekten geçiyor.

Markanızın ikinci el araç pazarını güçlü kılmak için uyguladığınız politikalar nelerdir?

Hyundai markası olarak her segmentte yer alan modelimizle ikinci elde en yüksek değere sahip olmayı hedefliyor ve tüm programlarımızı bu hedefimizi göz önüne alarak şekillendiriyoruz. Devreye aldığımız H-Promise İkinci El programını, araçlarımızın ikinci elde değerlerini koruması üzerine kurguladık. Güçlü ikinci el değeri ile hem perakende hem de filo müşterilerimizin değerli ikinci el araçlara sahip olmalarına çalışıyoruz. H-Promise uygulamamız için bir web sitemiz bulunuyor. Tüketiciler programa dahil olan yetkili satıcılarımızda hangi araçların olduğunu http://www.ikincielhyundai. com/ adresinden görüntüleyip irtibata geçebiliyorlar. Her geçen gün siteye giren kişi sayısı artıyor. Önümüzdeki günlerde daha da etkin bir platform olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Sadece operasyonel kiralama şirketlerine değil, tüm müşterilerimize 360 derece başarılı bir müşteri deneyimi sağlamayı amaçlıyoruz. Bunun için sadece satışta değil, satış sonrasında da ihtiyaçlar doğrultusunda uyguladığımız farklı programlarımız mevcut. Kiralama firmalarının müşterilerine verdikleri hizmet, bizim sağladığımız araçlarımız. Bundan yola çıkarak, en hızlı şekilde ihtiyaçlarını karşılayarak bakım ve yedek parça tedarik sürelerini kısaltıyor ve araç kullanım sürelerinde yaşanan kayıpları minimize ediyoruz. Tüm bu çalışmalarımızla Hyundai adından daha çok söz ettirip sektörün yükselen yıldızı olmak istiyoruz.

Top