Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Ne olacak bu dizel araçların hali…. – Fevzi Türkay Oktay

Gelişmiş ülkeler (özellikle Avrupa kıtası) yıllarca dizel yakıt kullanımını desteklediler ve teşvik ettiler. Ancak 2015 yılında ortaya çıkan emisyon skandalı sonrası bu yaklaşım değişmeye başladı. Dizel yakıta verilen teşvikler geri alınırken birçok yerel yönetim de dizel yakıtlı araçların kullanımını ve şehir merkezlerine girişini azaltacak yeni düzenlemeler yapacaklarını açıklamaya başladılar.

Bu değişiklik dizel araç satışlarını düşürürken benzinli ve hibrid araçların satışlarını artmasına yol açtı. Sektörümüzde dizel araçların payı % 95, dolayısıyla dizel araçların satışları, ikinci el değerleri bizim için çok önemli. Dizel motorlu araçlar aleyhine oluşan bu durum bizleri nasıl etkiyecek, dizel araçların ikinci el değerleri ne olacak, araçları ikinci elde öngördüğümüz fiyatlara satabilecek miyiz? gibi soruların oluşmasına sebep oldu.

Bu konuda Avrupa’da yapılan bir araştırma son derece haklı olarak oluşan bu soruları cevaplar nitelikte. Araştırmanın yapıldığı 7 büyük Avrupa ülkesinde 2016 yılı başından beri dizel araçların ikinci el değerleri 1 tanesinde düşerken, 2 tanesinde sabit kalmış, 4 tanesinde ise yükselmiş durumda.

Dolayısıyla dizel araç satışları düşmekle beraber ikinci el değerlerinde şimdilik olumsuz bir durum bulunmuyor ve yakın vadede de olumsuz bir değişim beklenmiyor. Ancak sektör olarak % 95 oranında kiraladığımız dizel yakıtlı araçların satışlarını, bu araçlarla ilgili düzenlemeleri, değişiklikleri çok yakından takip etmemiz gerekiyor.

Sağlıkla kalın.

Top