Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Opel Türkiye – Özcan Keklik Röportajı

Markanızdan ve 2017 yılının ilk çeyreğinin nasıl geçtiğinden bahseder misiniz?

2017 yılını değerlendirmeye başlamadan önce, 2016’nın Opel markamız için hem ülkemiz hem de Avrupa genelinde olumlu geçtiğini mutlulukla söyleyebilirim. Ülkemizde de dahil olmak üzere 12 Avrupa ülkesinde satışlarımızı ve pazar payımızı artırmayı başardık. Avrupa genelinde 1 milyon satış rakamına, geçen seneye kıyasla bir ay önce, Kasım başında erişmeyi başardık.

Ülkemiz binek otomobil toplam pazarı ise 2016’da bir önceki yıla göre göre yaklaşık yüzde 4 arttı. Biz Opel markamızla aynı periyotta satışlarımızı geçen yıla göre yüzde 18 artırarak, 55 bin 471 adet ile ülkemizin en çok tercih edilen ilk üç markası içinde yer almayı başardık. Avrupa genelindeki durumuma baktığımızda da Opel markamızın en çok satan markalardan biri olduğunu görüyoruz. Diğer bir deyişle satış, pazar payı ve kârlılık bağlamında elde edilen başarılar hem Avrupa hem de ülkemiz pazarı için geçerli.

2017 yılına dönecek olursak; ülkemizde otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, ilk dört ay sonunda bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 8 azalış gösterdi. Bu, özellikle ÖTV ve döviz kurlarındaki artıştan kaynaklanan, yüzde 15’e kadar varabileceğini öngördüğümüz bir daralma.

İlk dört ayı geride bıraktığımız bu zorlu senenin Haziran başından itibaren pazara sunmaya başlayacağımız yeni modellerimiz ile rekabet gücümüzü artırmayı hedefliyor ve yıl sonunda binek otomobil pazarında yüzde 8’lik pazar payını hedefliyoruz. Bu yıl toplam pazarın 850 bin – 900 bin adet aralığında gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Operasyonel kiralama firmalarına sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Operasyonel kiralama şirketleri müşterilerine daha kusursuz bir hizmet sunabilmek için belirli hizmet seviyesi beklentilerini oluşturuyorlar.

Opel olarak hem operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini hem de Opel markasını kullanan veya tercih eden kiralama müşterilerinin beklentilerini karşılamak için operasyonel kiralama şirketlerinden gelen talep ve beklentilere önem veriyor ve bunları dikkate alarak gerekli eylemleri alma yolunda planlamalarımızı yapıyoruz.

Öncelikle araç tedariki konusunda açık iletişim içinde operasyonel kiralama şirketleri ile yakın bir şekilde çalışıyoruz.

Bu açık ve yakın iletişim ile satış koşulları, tedarik ve araç teslim konularında müşteri beklentilerini karşılama pozisyonunda olabilmenin gerekliliğini biliyoruz.

Satış konularının yanısıra satış sonrası konularında müşterilerimizin beklentilerini karşılamak için değişik programları pratiğe geçirmeye çalışıyoruz.

Özellikle operasyonel kiralama şirketlerine yönelik geliştirdiğimiz programımızda, satış sonrası giderlerini düşürmek için indirimler sunarken, son kullanıcı olan Opel müşterisinin beklentilerini de kusursuz şekilde karşılayabilmek için, filo müşterileri için tahsis edilmiş servis danışmanı, filo müşterilerine servislerde öncelik, 24 saat içinde bakım ve aynı gün içinde onarım & teslimat hizmetleri sunuyoruz.

Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini mümkün olan en iyi hizmet kalitesini sunmaya azami özen göstererek karşılamaya çalışıyoruz.

Otomotiv sektöründe beklentilerin değişimi veya yeni beklentilerin oluşması şaşırtıcı değil , biz de bu değişen veya yeni beklentileri, operasyonel kiralama şirketleri ile yakın ve sık görüşmeler gerçekleştirerek hızlı şekilde anlamaya ve bu beklentileri kusursuz ve hızlı bir şekilde yerine getirmeye önem veriyoruz.

Bunun ile beraber, genel olarak müşterilerimizin satış sonrası hizmetleri değerlendirmelerini düzenli olarak yapıyor ve geliştirecek noktalarda çalışıyoruz.

Günlük kiralama firmalarına sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Günlük kiralama şirketlerinin Opel ürünlerinin değişik ve yeni potansiyel Opel alıcılarının oluşmasına katkısı olduğuna inanıyoruz.

Günlük kiralama şirketlerinin, daha önce Opel aracı kullanmayan müşterilere aracı yakından tanıma fırsatı sağladığını düşünerek, bu şirketlere yaklaşımımız tüm beklentilerini ve taleplerini en olumlu şekilde karşılamak yönünde.

Günlük kiralama şirketlerinin beklentileri uzun dönem operasyonel kiralama şirketlerinden ve araç kullanıcılarından farklı olduğunun bilinci ile, günlük kiralama şirketlerine araç tanıtımını, tedarikini ve fiyat politikamızı beklentilere uygun olarak gerçekleştiriyoruz.

Günlük kiralama şirketlerinin beklentilerini mümkün olan en iyi hizmet kalitesini sunmaya azami özen göstererek karşılamaya çalışıyoruz.

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentilerimiz, her konudaki beklentilerini ve sıkıntılarını açık bir şekilde paylaşmalarıdır. Bu beklentileri tam olarak anlayarak kendilerine daha iyi ve hızlı hizmet vereceğimizin farkındayız. En önemli konunun iletişimi üst seviyede tutmak olduğuna inanıyoruz.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Müşteri hizmetlerinde mükemmellik her zaman öncelikli hedeflerimizden biri oldu. “Müşterisini En Çok Sahiplenen Otomobil Şirketi” olma kararlılığımız faaliyete geçtiğimiz ilk günkü heyecanımızla devam ediyor ve bundan sonra da devam edecek. Operasyonel kiralama şirketleri ise bu politikamızda önemli bir yere sahip. Bu müşterilerimiz için özel olarak geliştirdiğimiz Opel Service4Fleet hizmeti üç temel unsur üzerine kurulu: verimli işbirliği, güvenilir servis ve şeffaf maliyetler.

Operasyonel kiralama şirketlerinin özel gereksinim ve şartlarını göz önünde bulundurarak, yetkili servislerimizde ayrıcalıklı hizmet, kolaylık ve zamandan tasarruf sunuyoruz. Bu hizmetler arasında, 24 saat içerisinde bakım, filo için tahsis edilmiş servis uzmanı ve beklerken arıza teşhisinde öncelik gibi unsurlar bulunuyor.

Aracınızı en kısa sürede geri almanızı sağlayan servis anlayışımız yanı sıra, operasyonel kiralama müşterilerimiz de dahil olmak üzere filo müşterilerimize tüm servis işlemlerinde yüzde 20 indirim uygulamamız da mevcut.

Top