Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Mercedes-Benz – Şükrü Bekdikhan Röportajı

2016 yılında otomobil premium segmentin 1 numaralı markası olduk

Mercedes-Benz Türk olarak 2016 yılını müşteri memnuniyeti ve büyüme odaklı, motivasyonu her zaman en üst seviyede olan pazarlama ve satış organizasyonumuz ile bayilerimizin birlikteliğiyle başarılı bir şekilde tamamladık.

Türkiye’de otomobil pazarı 2016 yılında bir önceki yıla göre % 4,3 büyüyerek 756.938 adede ulaştı. Biz, Mercedes-Benz otomobil ailesi olarak yılı 32.666 adetlik otomobil satış rakamıyla kapatarak satışlarımızı bir önceki yıla göre % 7,6 oranında artırdık ve yeni bir satış rekoruna imza attık. Bu sayede 2016 yılında otomobil premium segmentin 1 numaralı markası olduk. Müşteri memnuniyet araştırmalarında da (NCBS) Satış Sonrası Hizmetler alanının 1 numaralı premium markası olarak yerimizi aldık. Bu başarıda bayi ağımızın büyüyen hacimle birlikte gerek yeni lokasyonlara, gerek dijitalleşmeye ve gerekse insan kaynaklarına son 1,5 yılda 40 milyon Avro’nun üzerinde yapmış olduğu yatırımlar büyük rol oynadı.

Kiralama şirketlerini “iş paydaşlarımız” olarak görüyoruz

Operasyonel ve günlük kiralama firmalarına yaptığımız satışlar toplam satışlarımızın içerisinde yaklaşık yüzde 25’e varan bir pay alıyor ve bizim için çok önemli bir satış kanalını oluşturuyor.

Operasyonel kiralamanın hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve bu bağlamda piyasadaki oyuncular açısından en önemli faktörün risk yönetimi olduğunu görüyoruz. Firmalar açısından en tahmin edilemeyen bilinmez, aracın ikinci el fiyatlarının hangi seviyede gerçekleşeceğinin öngörülmesi oluyor. Aracın aylık kira bedeli belirlenirken bu bedeli en doğru biçimde tahmin etmek ve hesaplamalara yansıtmak gerekiyor. Mercedes-Benz Türk olarak biz, otomobil pazarındaki en az dalgalanma gösteren ve en tahmin edilebilir ikinci el fiyatımızla pazarda operasyonel kiralama firmalarına güven sağlıyoruz. Ayrıca yapmış olduğumuz ikinci el pazar tahminlerimizi de en şeffaf biçimde operasyonel kiralama şirketleriyle paylaşarak onların öngörülerini sağlıklı yapmalarını kolaylaştırıyoruz. Bu yüzdendir ki premium segmentte operasyonel kiralama şirketleri ürünlerimize yüksek ilgi gösteriyor. Bunun yanı sıra kendi finansman kuruluşumuz Mercedes-Benz Finansal Hizmetler vasıtasıyla bu firmaların finansman ihtiyaçlarına en uygun çözümleri geliştiriyoruz. Görüyoruz ki önerdiğimiz finansman çözümleriyle operasyonel kiralama firmalarının yüzde 60’tan fazlası kredilerini Mercedes-Benz Finansal Hizmetler’den sağlıyorlar. Tabii ki servis ve yedek parça maliyetlerimiz de premium segment çerçevesinde çok rekabetçi ve müşteri odaklı, bu alanda da yüksek memnuniyet sağlıyoruz.

Günlük kiralama firmaları araçlarıyla kısa sürede yüksek kilometrelere ulaşan bir iş modeli içerisindeler. Burada en önemli iki faktör finansman ve satış sonrası hizmetler alanındaki hızınız ve kaliteniz. Bu müşterilerimiz bizim tarafımızda her zaman servis önceliğine sahipler ve tüm ekiplerimiz bu araçları bir an önce yola çıkarabilmek için zamanla yarışıyorlar.

Tüm bunlardan daha da önemlisi biz günlük ve operasyonel kiralama şirketlerini “iş paydaşımız” olarak görüyoruz. Onlara detaylı danışmanlık hizmeti vererek uygun araçları ve finansman modellerini oluşturmalarını sağlıyor ve tüm uygulamalarımızda şeffaf kalarak öngörülerinin doğruluğunu artırıyoruz.

Dijitalleşmeye giden süreç içerisinde 2017 yılı içerisinde filo şirketlerine sunduğumuz kolaylıkları ve avantajları artırarak devam edeceğiz. Örneğin günlük kiralama şirketleri araçlarının operasyon alanlarını araç üzerinde kendileri belirleyip, sınırlayabilecekler. Bu da kayıp ve çalıntıların önüne hızla geçecektir.

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden öncelikli beklentimiz müşteri ile temas halinde olan bütün noktaların ürün bilgilendirme eğitimlerine katılımlarının sağlanmasıdır. Bu sayede doğru ürün, doğru hizmet, doğru müşteri ile buluşturularak memnuniyet sağlanacaktır.

Top