Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Berk Çağdaş – Renault Mais Röportajı

Markanızdan ve 2016 yılının nasıl geçtiğinden bahseder misiniz?

Türkiye otomotiv sektörü açısından 2016 yılı farklı dinamikleri olan bir yıl olarak gerçekleşti. İlk yarıyılda öngörüler doğrultusunda bir trend izleyen pazarda ikinci yarıyılda, yeni ÖTV düzenlemesi ve kurlardaki yükselmenin yarattığı baskı belirleyici oldu ve bir önceki yıla göre yüzde 1,62 büyüyerek tüm zamanların en yüksek satış rakamı olan 983 bin 720 adetlik bir performans kaydetti.

2016 yılında otomotiv pazarının rekor yılında Renault Grubu olarak rekor bir satış adedine imza atmanın ve Renault markası ile 17. kez binek otomobil liderliği ünvanını elde etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Renault Grubu (Renault ve Dacia), 2016 yılında toplam pazarda 169 bin 236 adet satış adedi gerçekleştirerek yüzde 17,2 pay elde etti. Bu satış adedi ile Renault Grubu olarak bugüne kadarki en yüksek satış rakamına imza atmış olduk.

Renault için 2016, yeni ürünlerin pazara sunulması açısından zengin bir yıl oldu, lansmanlar hız kesmeden devam etti. Yılın ilk yarısında Talisman ve yeni Megane HB lansmanlarını gerçekleştirdik. Ekim ayında C segmentinin en güçlü oyuncularından biri olan Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilen Megane Sedan’ı müşterilerimizle buluşturduk. Yeniliklerimiz ve lansmanlarımız 2017 yılında da devam edecek.

Operasyonel kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Renault, operasyonel kiralama şirketleri tarafından en fazla tercih edilen marka konumunda.

Renault olarak kiralama sektöründe 2010 yılında yüzde 18 paya sahip ve 3. marka iken, sektörün hızlı ve istikrarlı büyümesine paralel olarak sunduğumuz hizmetler ve kiralama firmalarının taleplerine hızlı cevap verebilmemiz sayesinde 2011 yılından beri lider markayız. 2016 yılı 3.çeyrek sonuçlarına göre sektörden elde ettiğimiz yüzde 31 pay ile yeni bir rekora imza attık. Hem Genel Müdürlük bünyesindeki Filo ve Özel Satışlar Direktörlüğümüz hem de Türkiye genelindeki 76 yetkili satıcımız ile birlikte kiralama firmalarının taleplerini alıyoruz, çok hızlı bir şekilde çözüm üretiyoruz. Kiralama firmalarına ürün eğitimi, test araçlarının temini, nihai müşteriye birlikte ziyaret gibi hizmetler sunuyoruz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi 2016 yılında da fark yaratmayı ve operasyonel kiralama sektörünün en çok tercih ettiği marka olmayı başardık.

Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Bu sektörde en yüksek pazar payına sahip marka olmamamız operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini yüksek seviyede gerçekleştirdiğimizin en somut göstergesi. Operasyonel kiralama sektörü büyüdükçe ve gelişim gösterdikçe beklenti ve ihtiyaçlar farklılaşıp çeşitleniyor. Biz de Renault olarak tüm bu ihtiyaçlara ve beklentilere önümüzdeki dönemde de hızlı bir şekilde cevap verebilmek için altyapımızı oluşturduk ve bu konuda kendimizi daha da geliştirmeye devam ediyoruz. Orta ve uzun vadede oluşabilecek ihtiyaçları şimdiden öngörmeye çalışıyor ve buna göre planlama ve stratejilerimizi oluşturuyoruz. Bugün toplam binek araç pazarında satışların yüzde 20’si operasyonel kiralama firmalarına yapılıyor ve bu oran her yıl giderek büyüyor. Biz de bu büyümenin beraberinde getirdiği tüm ihtiyaçlara her zaman hazırlıklı olmak için strateji ve planlarımızı geliştiriyoruz.

Günlük kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Günlük kiralama sektörü de operasyonel kiralama gibi hızlı bir gelişim gösteriyor, bu grup da bizim önemli müşterilerimiz arasında yer alıyor. Özellikle son yıllarda havayolu ulaşımının kolaylaşması ile birlikte günlük kiralamaya olan talep hızla artmaya başladı. Yaz aylarında birçok bölgede günlük kiralık araç bulmak oldukça zor. Bu talep artışı paralelinde sektör de büyüdü ve büyümeye devam ediyor. Markalar da bu büyümeye paralel olarak hizmetlerini geliştirmek durumundalar. Biz Renault olarak, operasyonel kiralama firmalarına sunduğumuz tüm hizmetleri günlük kiralama firmalarına da sunuyoruz.

Günlük kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Yüksek sezonda araç tedariği en büyük avantajımız. Ayrıca zaman zaman ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz kampanyalar sayesinde tüketicilere hem daha ekonomik hem de daha çeşitli otomobiller sunabiliyoruz.

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Kiralama şirketleri bizim için müşteriden çok iş ortağımız konumunda. Sektör her yıl yüzde 20 civarında büyüme kaydediyor. Bu yüzden araç tedariğinin iyi yönetilmesi için ve daha iyi ve daha kaliteli hizmet sunabilmemiz için şirketlerin de planlı olması önem arz ediyor. İşbirliği yaptığımız şirketlerin hemen hepsi uzun süredir çalıştığımız şirketler. Bizim ürün gamımızda gerçekleşecek değişiklikleri veya yenilikleri kendilerine aktardığımız gibi, kiralama şirketlerinden de kendi bünyelerinde meydana gelecek değişiklik veya yeni oluşumları, planlama ve stratejilerini bizlere zamanında aktarmalarını bekliyoruz ki eksiksiz ve kesintisiz hizmet sunabilelim. Ayrıca kiralama şirketlerinin yetkili servislerimizde periyodik bakımlarına özen göstermeleri, müşterilerini trafik kurallarına uymaları konusunda uyarmaları önemli.

Markanızın ikinci el araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz? Markanızın ikinci el araç pazarını güçlü kılmak için uyguladığınız politikalar nelerdir?

Renault2 organizasyonu çerçevesinde marka ve model ayrımı gözetmeksizin müşterilerimizin araçlarını takasa alıyor ve müşterilerimize yeni bir otomobile sahip olma imkanı sunuyoruz.

Yetkili satıcılarımızdaki ikinci el araçlar 96 nokta kontrolünden ve estetik işleminden geçirildikten sonra satışa çıkarılıyor. Yaygın yetkili satıcı ağımız, marka standartlarının uygulanması ve müşteri taahhütlerinin yerine getirilmesi sayesinde sektörün en fazla garantili ikinci el araç satan markasıyız. 7 yaş ve 160 bin km’nin altındaki tüm binek ikinci el araçlara 6 ay ve 12 ay ücretsiz garanti ve yol yardımı hizmeti sunuyoruz. Web sitemiz www.renault2.com‘da Renault2 bünyesindeki araçlarımız müşterilerimizin beğenisine sunuluyor.

Kiralama firmalarına çoğunlukla verdiğimiz modellerimizin 2 ve 3 yıl sonraki 2.el değerlerinin yüksek olması için henüz bu modellerin lansmanları gerçekleşmeden detaylı çalışmalar yapıyor ve fiyat stratejilerimizi bu doğrultuda oluşturuyoruz. Modellerin ömrü boyunca da bu çalışmalara devam ediyor, bu konuda uzmanlaşmış firmalarla derin analizler gerçekleştiriyor ve bu analizlerden çıkan sonuçlar doğrultusunda da aksiyon planlarımızı devreye alıyoruz.

Ayrıca Renault2 bünyesinde satışını gerçekleştirdiğimiz ve takasa aldığımız 2.el araçların doğru fiyatlanması için de yetkili satıcılarımız, bu konuda uzmanlaşmış firmalardan destek almakta ve birtakım programlar kullanmaktadır. Bu kapsamda, önümüzdeki dönemde Renault2 satış ağımızı da yeniden yapılandırma ve yeni standartlar belirleme çalışmaları içerisindeyiz. Sıfır araç pazarının yaklaşık 6 katı büyüklüğünde olan ikinci el pazarının öneminin farkındayız ve ikinci eli şirketimizin önümüzdeki dönemde en önemli önceliklerinden biri olarak gündemimizde tutuyoruz.

Operasyonel kiralama şirketleri için markaların sunduğu satış sonrası hizmetlerin kalitesi büyük önem taşıyor. Markanız bu konuya nasıl yaklaşıyor? Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Türkiye genelinde 177 noktada verdiğimiz kaliteli ve hızlı satış sonrası hizmet, filo ve kiralama firmalarına yönelik sağladığımız en büyük avantajımız. Operasyonel kiralama firmalarının araçlarının bakım ve onarımlarını yetkili servislerimizde yaptırmaları hem kendi araç parklarının daha iyi 2.el değerine sahip olması hem de bu araçları kullanan müşterilerimizin sorunsuz ve güven içinde yolculuk etmelerini sağlamak için birincil öncelikli konu. Bunu sağlamak için zaman zaman filo kiralama firmalarına çeşitli teşvik programları uygulayabiliyoruz.

Tüm kiralama firmalarının Renault Yetkili Servis girişlerini takip edebiliyor ve kendilerine bu bilgileri aktarabiliyoruz. Bu raporlardan çıkan sonuçlara göre eksik gördüğümüz noktalarda filo kiralama firmalarına bilgilendirme yapıyoruz. Bunun yanında, Filo Çözüm Merkezi adında bir portalımız var. Yetkili Satıcı veya serviste çözülemeyen sorunlar veya talepler için filo kiralama yetkilisi, bu portala bilgi girişi yapıp destek talep edebiliyor. Böylece Renault MAİS Satış Sonrası hizmetlere direkt ulaşılıp soruna hızlı bir çözüm bulunabiliyor.

Diğer yandan Renault Yardım sistemi, Türkiye’nin her yerinde çok kısa süre içerisinde, destek ihtiyacındaki araçlara ulaşıyor ve büyük oranda yerinde onarım yaparak yoluna devam etmesini sağlıyor. Bunun dışında müşteri beklentilerine uygun yaklaşımlarımız ve şeffaf bir ön bilgilendirme sağlamamız da önemli bir ayrıcalıktır. Filo kiralama firmalarının talep ve isteklerini her zaman dinliyor ve bu konuda satış sonrası çözümler üretmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde bu konuda yeni projeler de devreye alma planlarımız var. Her yıl filo kiralama firmalarının satış sonrası yöneticilerini de Renault Eğitim Merkezi’nde biraraya getirip hem bilgi alışverişinde bulunuyor hem de talep ve isteklerini not alıyoruz. Ardından bu talepleri uygulanabilir aksiyonlara dönüştürüp sonuç odaklı yaklaşımımızla çözümler üretiyoruz

Top