Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Hoş geldin 2017, güle güle 2016… – Fevzi Türkay Oktay

Yılsonu klasiğidir, geçmiş yılın bir değerlendirmesini yapmak ve yeni yılla ilgili beklentileri gözden geçirip planlar yapmak. Yapılmalıdır da….

Plan yapmak, bütçe yapmak, değişik senaryoları düşünerek planları revize etmek süreklilik adına iyi egzersizlerdir. İşimizi nasıl yaptığımızı, neleri iyi yapıp neleri iyi yapamadığımızı, tehditleri fırsatları değerlendirmek için iyi antremanlardır aslında. 80’li yıllardaki yüksek enflasyon dönemlerinden kalma kısa vadeli plan yapma alışkanlıklarının da değişmesi için iyidir.

Ancak, içinde bulunduğumuz coğrafya, atmosfer, kültür, yönetim veya adına ne derseniz deyin etkin ve uzun vadeli planlama yapmaya engeldir. Her an tetikte olmalı, kısa vadeli ani plan değişikliklerine hazır olmalısınız. Örnek mi, en son ÖTV değişikliği. Son 10 yılda ÖTV kaç defa arttı, kaç defa düştü sayısını unuttum. Bu kadar sık değişiklik öngörülebilir olmanın, uzun vadeli plan yapmanın en büyük düşmanı. Hem uzun vadeli, hem de kısa vadeli kiralamalarda doğru fiyatlama yapmak için maliyetlerinizin öngörülebilir olması, tahminlerinizin gerçekleşmelerden çok sapmaması lazım. Fakat içinde bulunduğumuz bu ortamda bu sapmalar artı veya eksi çok fazla olabiliyor.

Umarım 2017, 2016’dan dalgalanmanın az olduğu, uzun vadeli planlamaların daha kolay yapılabileceği bir yıl olur.

Hepinize bu vesileyle sevdiklerinizle sağlıklı, keyifli, başarılı bir 2017 dilerim.

Sevgi ve saygılarımla,

Top