Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

EBS Danışmanlık – Erol Şahin Röportajı

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Öncelikle yapmış olduğumuz iş olan istatistiksel veri analizi nedir, onu açıklamamız kendimizi ifade açısından doğru bir adım olacaktır.

Günümüzde küreselleşme, ekonomik, politik, teknolojik ve entelektüel alanlarda kapsamlı bir dönüşümü içeren süreç olarak ifade ediliyor. Küreselleşme hareketinde ekonomik, kültürel ve politik alanlarda çok sayıda faktör eş zamanlı olarak gerçekleşiyor. Önceleri sanayi toplumu olarak ifade edilen uluslararası ekonomik gelişmeler, artık bilgi gücüne dayalı çalışmalarla toplumlara yeni vizyonlar açıyor. Kullanıcı ihtiyaçları da bu paralelde artıyor ve farklılaşıyor. Karar alma sürecinde kaliteli, güncel, güvenilir istatistiklere ihtiyaç her geçen gün artıyor. Bir ülkenin gelişmesine yönelik doğru politikaların belirlenmesi için en önemli unsurlardan biri, doğru ve zamanlı bilgiye sahip olmak. Bilimsel metotlarla elde edilmiş güvenilir istatistikler olmaksızın doğru kararlar alınması, kısa veya uzun vadeli planlar yapılması düşünülemez. Son yıllarda yaşanan küresel ekonomik krizler,- karar alma süreçlerinde daha güncel, güvenilir ve doğru bilgiye ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. Bunun gerçekleştirilmesine de istatistiksel veri analizi deniyor.

EBS Danışmanlık (EBS Analiz Otomotiv Yönetim Danışmanlığı San. Ve Tic. A.Ş.) 22 yıllık otomotiv sektör tecrübesi ile, bu alanda Türkiye gerçekleşen otomotiv pazarının analizlerini yapmaktadır. 2016 yılı başı itibariyle Türkiye Rekabet Kurumu’ndan almış olduğumuz muafiyet belgesiyle, güvenilir ve en doğru istatistik verileri analiz ederek sektörün hizmetine sunmaktayız.

Bu bağlamda çalışmalarımızda sıfır araç pazarı ve ikinci el araç pazarında Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde gerçekleşen tescilleri marka, model, model yılı, segment detayları ile geriye dönük en ince detaylarına kadar gözler önüne seriyoruz.

Rakiplerin de tüm detaylarının görüldüğü çalışmalarımızda, bu sayede hangi ilçede hangi marka ve model kullanıcı tarafından tercih ediliyor, hangi marka araç ikinci elde talep ediliyor, o ilçe de hangi markadan, kaç model araç var görülebiliyor. Sadece satış kanadını değil araç parkı detayları ile de, servislerin potansiyelinin bilgisini de vermiş oluyoruz.

Çalışmalarımız ve programlarımız kapalı devre üyelik sistemi ile çalışan veri alanımızda sunulmaktadır.

Programlarımızın ana kullanıcıları distribütör firmalar,operasyonel kiralama firmaları, bankalar ve otomotiv bayi teşkilatlarından oluşturmaktadır.

Firmamız ayrıca 2015 yılından beri Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği ile çözüm ortaklığı yapmaktadır.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahsedir misiniz?

Operasyonel kiralama firmaları yakın çalışma içerisinde olduğumuz sektörün en önemli aktörlerinden.

TOKKDER 2016 Kiralama Sektör Raporuna göre kiralama firmalarının araç parkı 300 bin adet civarında görünüyor. Bu araçların her yıl yüzde 30 kadarı kiralama dönemini tamamlayarak ikinci el olarak satılmakta.

Bilgi çağı olarak sıkça zikredilen yüzyılımızda geleceğin şimdikinden çok daha farklı olacağını düşünen yöneticiler, sunulan hizmetlerde verimliliğin artmasını sağlamak için konularıyla ilgili mevcut bilgilere sahip olmak ve bunları uygulamaya geçirmek zorundadırlar. Zira geçmişten gelen birçok şeyin mevcut yapısı itibariyle geleceğe taşınamayacağı açıktır. Bu yüzden insanlık için yapılan tüm hizmetlerde olduğu gibi otomotiv alanında da eski yöntemlerin yerini çağdaş uygulamalara bırakacağı muhakkaktır.

Bu bağlamda veri ve nihai neticesi ‘bilimsel bilginin’ günümüzde modern işletmelerin yönetimi açısından ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz.

Bu anlamda istatiksel veri eğer kullanılabilirse çok değerlidir. Verinin analizi muhakeme gerektirir ve şirketlerin vizyonunun oluşmasına yardımcı olur.

Firmanın burada hedefi, şehir şehir yeni araç satışlarını ikinci el araç satışlarıyla harmanlayıp doğru otomobillere yatırım yapıp, 3 yıl sonra geri dönen araçları doğru şehirlerde satıp araç başı gelirini artırmak veya 3 yıl sonraki 2.el riskini minimuma indirmek olmalıdır. Doğal olarak veriyi müşterisini doğru araca yönlendirmek için kullanmakta ayrıca önemlidir.

Kiralama firmaları açısından artık karlılığın en önemli dönemeci işte bu noktada başlıyor.

Programlarımızda sunduğumuz 81 ilin ilçelerinde oluşan, marka ve model yılları bazındaki ikinci el pazarı detayları, sıfır araç pazarı ile harmanlandığında, en doğru ve karlı araç satılacak pazarlar bulunabilmekte.

Günlük ve operasyonel kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

Öncelikle size teşekkür etmek isteriz ki, sektörün tüm firmalarına sizin vesileniz ile ulaşacak olmaktan dolayı çok mutluyuz.

Hali hazırda sektörün büyük firmalarının önemli bir kısmı ile çalışmaktayız. Diğer firmalarımızla da görüşmelerimiz sürmekte. Kiralama firmaları ile yapılan çalışmalar ve sektörün mevcuttaki gelişimi üzerine sık sık bir araya gelmeye çalışıyoruz. Pazarın en doğru şekilde analizini yaparak firmalarımıza fayda sağlamak için gayret ediyoruz. Detaylar üzerine görüşmek isteyen firmalarımız bize info@otomotivanaliz.com e-posta adresinden ulaşabilirler.

Top