Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Didem Altuğlu Öztaş – Seat Türkiye Röportajı

Markanızdan, 2015 yılının nasıl geçtiğinden, yeni proje ve planlarınızdan bahseder misiniz?

SEAT ve Türk otomotiv sektörü adına 2015 çok olumlu bir yıldı diyebilirim. Markamız özelinde baktığımızda, 2012 yılından bu yana art arda büyüme gerçekleştirdiğimiz 4. yılı geride bıraktığımızı görüyoruz. 2012 yılında 5 binli satış hacimlerinden 2015 yılı sonunda 17 bin adetli satış rakamlarına ulaştık. Globalde de son 2 yıldır SEAT’ın dünyada en hızlı büyüyen ülkelerinden biri konumundayız. Binek otomotiv pazarı büyüme oranının üzerinde bir büyümeye imza attığımız için SEAT adına hedeflerin gerçekleştirildiği bir yılı tamamladık diyebiliriz. Bu başarıda özellikle odaklandığımız konu filo satışları oldu. 2014 yılına göre filo satışlarımızı yüzde 70 oranında artırdık.

2016 yılının ilk 7 aylık satış performansına baktığımızda ise SEAT markasının istikrarlı büyümesinin devam ettiğini görüyoruz. Binek otomobil pazarı geçen seneye oranla yüzde 2 oranında küçülürken, SEAT markası ise geçen senenin yüzde 7 üzerinde bir satış performansı gerçekleştirdi.

İkinci 6 aylık dönemde ekonomi ve dolayısıyla pazar şartlarını çok net olarak tahmin etmek mümkün gözükmüyor. Ancak bizim yol haritamız çok değişmiyor; satışlarımızı pazarın üzerinde artırmak ve yine geçen seneki adetlerimizin üzerine çıkmak öncelikli hedefimiz. SEAT’ın global vizyonu ve değerleri doğrultusunda orta ve uzun dönemde markanın gelişimi ve büyümesi için ülke, ekonomi ve marka imkanları doğrultusunda gerekli aksiyonları alıyoruz. Doğuş Otomotiv vizyonu olan “Beklentilerin üzerinde yaratıcı hizmet” ise öncelikli yol haritamız.

Hedefimize ulaşmak doğrultusunda, SEAT S.A. ve Doğuş Otomotiv’in kalite ve güvencesinin yanı sıra, genç ve yenilikçi ürün yelpazemiz de dayandığımız önemli güçlerden biri. 2016 yılı son çeyreği itibariyle Türkiye’de satışa sunmayı planladığımız SEAT’ın SUV sınıfındaki ilk temsilcisi olan SEAT ATECA ile Türkiye’nin en büyük 3’üncü segmentinde yer alacağız.

SEAT ATECA, kendine özgü tarzıyla fark yaratarak, günlük şehir yaşamı için mükemmel bir seçim olacak. Çok yönlülüğü, belirgin tasarımı, en ince ayrıntısında sahip olduğu yüksek kalite anlayışı, kullanıcılarına sunduğu dinamik sürüş keyfi, güvenlik ve konfor özellikleri ve yenilikçi yardımcı sistemleriyle, Ateca sınıfının en iddialı modelleri arasında yer alacak. Aktif yaşam biçimi için mükemmel bir yol arkadaşı sunmayı hedefliyoruz.

Operasyonel kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

SEAT filo pazarında yeni bir oyuncu diyebiliriz. Son iki yıldır satışlarımızın yüzde 20-25’i filo satışlarından geliyor. Pazarda binek araç pazarının yüzde 35’i filo satışları olarak adlandırılabilir. Bu satışlar içerisinde de operasyonel kiralamanın yüzde 40 seviyelerinde olduğunu söyleyebiliriz. Son zamanlarda KOBİ’lerin de satın almadan çok operasyonel kiralamayı tercih etmeleri ve kanalın gün geçtikçe artış gösterdiği düşünülürse, hızla büyüyen bu sektörde her markanın yer alması ve projeler üretmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu kapsamda SEAT olarak almamız gereken bir miktar daha yol olduğunun bilincindeyiz. Özellikle bu yılın başından itibaren yaptığımız organizasyonel yapılanma sonucunda operasyonel kiralama konusunda daha rekabetçi olduğumuzu söyleyebilirim. Operasyonel kiralama firmalarına istekleri doğrultusunda öncelikle markamızı ve modellerimizi daha detaylı tanıtabilmek adına ‘SEAT Ürün Eğitimi’ gerçekleştiriyoruz. Buna paralel olarak mevcutta bulunan test araçlarımızı ilgili firmalara, araçlarımızı daha yakından tanıyabilmeleri ve test sürüşü yapabilmeleri adına tahsis ediyoruz. Bu bağlamda araçlarımızı test eden ekipler araçlarımızın öne çıkan özelliklerini daha detaylı inceleme ve sürüş, konfor ve güvenlik gibi detayları test etme imkanı buluyorlar. Bu sayede de araçlarımızı müşterilerine sunarken, SEAT’ın rekabete göre avantajlarını daha kolay ve detaylı anlatma fırsatı yakalıyorlar. SEAT olarak biz de şirketlerin taleplerini en hızlı şekilde temin etmeye çalışıyoruz.

Operasyonel kiralama şirketleri için satış sürecine paralel satış sonrası hizmetlerinin de öneminin farkındayız. Bu çerçevede, operasyonel kiralama şirketlerine özel yetkili servislerimizde gerçekleştirilen bakım ve onarımlarında parça ve işçilikte iskonto oranları belirlemiş durumdayız. Böylece hem müşterilerimizin ihtiyaçlarını yetkili satıcılar aracılığıyla karşılıyor hem de markamızın bakım – onarım işlemlerini yetkili satıcılarımızda gerçekleştirerek ikinci el değerlerine olabildiğince katma değer sağlamış oluyoruz.

Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Türkiye otomotiv pazarında araç trendi halen Avrupa ülkelerinin aksine daha fazla sedan ağırlıklı durumdadır. Operasyonel filo firmalarının da bu segmentteki taleplerini markamız olarak Toledo modelimizle karşılayabilmekteyiz. Geniş bagaj ve iç hacmine sahip Toledo, rakiplerine oranla yüksek donanım seviyesi ile genellikle şirket çalışanlarının tercih ettiği bir otomobil.

Ayrıca firmaların istekleri doğrultusunda kompakt sınıfta yer alan Leon ve Ibiza modellerimizle de rekabette her geçen gün gelişerek, araçlarımızı ön plana çıkarmak için çalışıyoruz. Leon ve Ibiza modellerimiz, özellikle markamızın sportif hatlarını en iyi şekilde temsil ederek performans ve tasarıma önem veren müşterilerimiz için tercih sebebi oluyorlar. Benzinli ve dizel seçeneklerini düz ve DSG şanzımanla sunduğumuz araçlarımız müşteri isteklerini birebir karşılamakta ve pazarın ciddi oyuncuları olma yolunda ilerlemekteler. İlgili araçların ilaveten station wagon versiyonlarının teminiyle de bagaj kapasitesi ihtiyacına sahip müşterilerimizin taleplerini en iyi şekilde karşılamaktayız. 7 koltuklu Alhambra modelimiz ile de özellikle Turizm – Taşımacılık alanında faaliyet gösteren şirketlerin taleplerine cevap veriyoruz. Ayrıca Alhambra modelimiz, yönetim kademesinde çalışan; teknoloji ve konfor özelliklerini kriter alan çocuklu aileler için ideal bir alternatif olarak öne çıkan bir başka modelimiz. Aracımızın 7 koltuğunun da yetişkin bireyler tarafından kullanılabilmesi, en temel özellikleri arasında sayılabilir.

Mevcut ürün yelpazemize ek olarak, daha önce bahsettiğim ve önümüzdeki aylarda Türkiye yollarıyla buluşacak olan yeni SUV modelimiz SEAT ATECA’nın da gün geçtikçe büyüyen SUV segmentinde bize özellikle 2017 yılından itibaren ciddi anlamda katma değer sağlayacağına inanıyorum. Dolayısıyla operasyonel filo firmalarının talepleri doğrultusunda onlara hemen her segmentte, 17 farklı ilde 27 satış noktası; 27 farklı ilde 39 servis noktası ile müşteri profillerini göz önünde bulundurarak farklı çözümler sunduğumuzu belirtmek isterim.

Günlük kiralama firmalarına sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Son zamanlarda kısa süreli iş seyahatleri, şehir dışında gerçekleştirilen kongre, toplantı gibi organizasyonlar ya da tatil amaçlı gezilerde, hava taşımacılığının gelişimine paralel olarak, insanların tercihlerinin kendi araçlarıyla bir yere gitmektense, gittikleri yerden araç kiralamaya yönelik olduğu görülüyor.

Talepler doğrultusunda Türkiye’nin içinde bulunduğu sosyo-kültürel ve jeopolitik konumu doğrultusunda günlük kiralama sektörü gün geçtikçe büyümekte olan bir potansiyele sahip. Filo pazarının yüzde 60- 65 seviyelerinde günlük kiralama penetrasyonuna sahip olması da bu düşüncemizi destekler yönde.

SEAT markası olarak günlük kiralama şirketlerinden kiralanan araçların müşteri özelinde test sürüşü niteliği taşıyacağı ve bu kanalın özellikle perakende müşterilerinin araç alım kararında etkili olabileceği düşüncesindeyiz. Bu bağlamda da araçlarımızı ve markamızı nihai müşteriye en iyi şekilde tanıtacak olan firmalar ile ilişkiler içerisindeyiz. Müşteri profilleri göz önünde bulundurularak sektörün ve müşterilerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak üzere tüm ürün gamımızı günlük kiralama firmalarına sunmaktayız.

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Rekabetin çok yüksek olduğu her iki kanalda markamız adına şirketlerin satış sonrası süreçlerinde yetkili servislerimizi kullanmaları en temel beklentimizi oluşturmaktadır.

Yetkili Servislerimizde gerçekleştirilen hasar – onarım veya mekanik hizmetler özel servislere nazaran çok daha kaliteli ve işinin ehli ekipler tarafından gerçekleştirildiği için daha güvenlidir. Hem de aracın 2. el değerinin korunmasında ve piyasa değerini kaybetmemesinde etkili olmaktadır.

Markanızın ikinci el araç pazarını güçlü kılmak için uyguladığınız politikalar nelerdir?

İkinci el değerlerinin kiralama şirketleri için ne derece önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu kapsamda da satış fiyatlarımızda sene boyunca olabildiğince istikrarı yakalamak ve toplam satışlarımız içerisinde filo satışlarını belirli bir oranda tutmak en temel prensiplerimiz arasında yer alıyor.

Bunları yaparken en önemli iş ortağımız, Doğuş Otomotiv bünyesinde yer alan ve “ikinci elde güven” sloganını kendisine prensip olarak belirlemiş DOD ve yetkili satıcılarıdır. Ayrıca Yetkili Satıcılarımız aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz buy-back projeleri araçlarımızın 2. el değerlerinin sağlıklı ölçümlenmesine katkı sağlamaktadır.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Filo firmaları için markamızın parça ve işçilik bedellerinde firmalara sağladığı özel indirim oranları mevcuttur. Buna paralel olarak bazı yetkili satıcılarımızda müşterilerimizin araçlarını en iyi ve hızlı şekilde onarımını gerçekleştirmek üzere sadece filo araçlarına özel atölyeler ile işinin ehli servis danışmanlarımız tarafından en güvenilir şekilde firmanın şikayetleri giderilerek aracın teslimatı gerçekleştirilmektedir.

Top