Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Önder Göker – Hyundai Assan Genel Müdürü

Markanızdan, 2016 yılının nasıl geçtiğinden, yeni proje ve planlarınızdan bahseder misiniz?

Hyundai Motor Grubu olarak tüm dünyada toplam 100 milyon adetlik satışa ulaşmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Hyundai Grubu bu önemli satış başarısını sadece 54 yıl içerisinde gerçekleştirdi ve dünyanın önde gelen birçok otomotiv markalarını da geride bırakmış oldu. Markamızın Kore dışındaki ilk fabrikası olan Hyundai Assan İzmit Fabrikamız, şu an Türkiye’de en çok binek otomobil üretimi gerçekleştiren ikinci fabrika konumunda. Her yıl 40’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren, yurt dışına en çok binek araç gönderen ikinci fabrikayız.

İlk 6 ayda 120.075 adet araç üreterek geçen yıla göre %6.2 ‘lik artış,109.300 adetlik ihracat ile de %8.7’lik bir artış sağladık. Yurtiçi toplam satış adetimiz 23.530 ve toplam pazar payımız %5.4 olarak gerçekleşti.

Operasyonel kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Operasyonel kiralama firmalarını önemli iş ortaklarımız, otomobil sektörel gelişimine çok önemli katkılarda bulunan aktörler olarak görmekteyiz. Sektöre verdikleri katkı ve ağırlıklarının yıldan yıla düzenli olarak arttığını ve daha da artacağını düşünüyoruz. Operasyonel kiralama firmaları, finans, sigorta, yedek parça, lastik, ikinci el satışı gibi sektörlerle de yakın ilişkide ve çeşitli katma değerler yaratan bir konuma sahipler. Batı Avrupa ve Amerika gibi pazarlar önemli bir oranda, operasyonel kiralama sektörü üzerinden oluşuyor. Ülkemizde de bu şekilde bu yolda olduğumuzu, çok çeşitli fırsatlar olduğunu görüyoruz. Filo birimimiz ve bayilerimiz ile birlikte operasyonel kiralama firmalarına hızlı çözümler sunmaktayız. Sağlıklı ilişki yönetimine, doğru bilgilendirmeye, memnuniyete çok önem veriyoruz. Sektördeki firmalara, düzenli ziyaretler, satış ekiplerine ürün bilgileri, eğitim verilmesi, test araçları tedariği, satış sonrası gibi hizmetler sunuyoruz.

Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Hyundai markası olarak, uzun vadeli ve sürdürülebilir ilişkiyi önemsiyoruz. Operasyonel kiralama firmaları için önemli bir iş ortağı olma yönünde hızla ilerlediğimizi söyleyebiliriz. 2015 yılı itibariyle şirketimiz filo birimimizde yeniden yapılanma ve filo yaklaşımımızda değişime başladık. Sektördeki firmaları çok yakından dinledik, bizlerden beklentilerini, görmek istedikleri değişim, gelişimleri hızlıca uygulamaya başladıktan sonra, TOKKDER verilerine göre de sektördeki payımızın kısa bir süre içinde artmaya başladığını görüyoruz. Markamızın Türkiye binek pazarındaki payı ve potansiyeli ile karşılaştırdığımızda önemli bir yol ve fırsatların önümüzde olduğunu biliyoruz. Operasyonel kiralama firmaları için sadece alım fiyatının değil, kalitenin, toplam işletim maliyetinin, ikinci el değerinin, güvenin de çok önemli olduğunu biliyoruz ve buna göre hareket ediyoruz.

Günlük kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Günlük kiralamanın önemli gelişim gösterdiğinin farkındayız. Bizim için önemli bir alan. Özellikle havaalanlarında, turizm bölgelerinde önemli bir pazarımız ve payımız var. Araçlarımızı daha çok sayıda kullanıcıyla ulaştırması bakımından markamız açısından önemli bir alan. Hızlı araç sirkülasyonu ile önemli bir kaynak olmasının yanında araçlarımızın ikinci el değerlerinin oluşum süreçlerini de önemsediğimizden ve hassasiyetimizden dolayı, günlük kiralama firmalarında seçici olmaya özen gösteriyoruz.

Günlük kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Geniş ürün gamımız, geniş bayi ve servis ağımız yanında, ekonomik yakıt tüketimi, yüksek teknolojik donanıma sahip araçlarımızla önemli bir yer almaktayız ve beklentileri karşıladığımızı görüyoruz.

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Sipariş, üretim, sevkiyat ve teslimat süreçlerimizi doğru yönetebilmek için karşılıklı doğru ve hızlı bilgi alımı, paylaşımı bizim için önemli. Son kullanıcıların yorum, düşünce, beklentilerini, ihtiyaçlarını öğrenebilmemiz, ürün geliştirme, sürekli müşteri memnuniyetini sürdürebilme gibi konularda şeffaf ve açık paylaşımlar bize yön vermekte.

Markanızın 2.el araç pazarını güçlü kılmak için uyguladığınız politikalar nelerdir?

Markamızın 2.el değer oluşumuna katkıda bulunacak, 2.el değerini artıracak politikalar izliyoruz. Operasyonel kiralama sektör oyuncuları için kiralamadan geri dönen araçların 2.el değerlerinin önemli bir parametre olduğunu biliyoruz. Bu bizim için de böyle. Hatta sıfır araç perakende tarafında da alım kararını etkileyen çok önemli bir faktör. Düzenli kontrol mekanizmalarımızı iyi işletmeye çalışıyoruz ve sıkı takip ediyoruz. Uzun garanti süremiz önemli bir avantajımız. İkinci el için perakende satışı çok önemli. Perakende satışı artırıcı çalışmalarımız ve hedefimiz sonucunda önemli bir noktaya geldik.

Toplam satışımız içindeki, filo penetrasyonumuzu optimal bir noktada tutmaya çaba gösteriyoruz. Son bir yıllık çalışmalarımızın sonucu modellerimizdeki ikinci el değeri önemli bir şekilde yükseldi. Önümüzdeki günlerde de yükselmeye devam edeceğini öngörüyoruz.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Türkiye’deki otomobil sahipleriyle yapılan araştırmalar sonucunda, belirlenen değerlendirmede Hyundai, satış sonrası müşteri memnuniyetinde her zaman üst sıralarda yer almaktadır. Türkiye’de en geniş servis ağına sahip markalardan biriyiz.

Operasyonel kiralama firmalarına servislerimizde hızlı ve doğru bakım, parça ve işçilikte garanti ile birlikte önemli avantajlar ve ücretsiz yol yardım hizmeti sağladığımız Blue Card’ımız mevcut.

Top