Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Araç Kiralama Sektör Buluşmaları – Banka Paneli

>> Araç kiralama sektörü ve dinamikleri hakkında bankacılık sektörüne bilgi vermek amacı ile, TOKKDER tarafından 26 Mayıs 2016 tarihinde Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleştirilen “Araç Kiralama Sektör Buluşmaları – Banka Paneli”ne yirmiyi aşkın bankadan elliden fazla üst düzey banka yöneticisi katıldı.

Bankacılık sektörünün duayen isimlerinden Fiba Holding yönetim kurulu başkanı Hüsnü ÖZYEĞİN’in de dünya konjonktürü ve Türkiye ekonomisi ile ilgili görüşlerini paylaştığı panelde, TOKKDER yönetim kurulu başkanı F. Türkay OKTAY operasyonel kiralama sektörünün gelişimi, operasyonel kiralama şirketlerinde fonlama yapısı ve risk yönetimi konularında katılımcılara detaylı bilgiler verdi.

Filoculara Euro ile iş yapmaya devam edin tavsiyesi

Türkiye’deki filo kiralama sektörünün potansiyeline değinen Hüsnü ÖZYEĞİN, “Kiralama sektörünün gelişiminde bankacılık sektörüne önemli görevler düşüyor. Filo kiralama şirketleri ve bankaların işbirliği sektörü daha da büyütecektir. Benim filo kiralama şirketlerine en büyük tavsiyem; Euro ile borç almaya devam etmeleridir. Aynı şekilde müşterilerinize de Euro ile kiralamayı sürdürmelisiniz” dedi. Amerikan dolarının faiz beklentisiyle yukarıya doğru yükseleceğini ifade eden ÖZYEĞİN, Euro’nun değer kazanmasının zaman alacağını söyledi.

Türkiye yüzünü dışa döndürmeli

Türk işadamlarının iş yapmak için Hindistan, Rusya, Çin gibi gelişen ülkelere yönelmesi gerektiğini ifade eden Hüsnü ÖZYEĞİN, “Gelişmekte olan ülkelere yatırım yaparak Türkiye’yi geliştirebiliriz. Türkiye’nin yüzü dışa dönmelidir. Türkiye sadece iç kaynaklarla ihtiyaç duyduğu istihdamı sağlayamaz. Sürdürülebilir bir büyüme için ayrıca eğitime daha fazla önem vermeliyiz” dedi.

Filo kiralama aklımda yoktu

Rusya’daki araç filosu kiralama işini anlatan ÖZYEĞİN şöyle konuştu: “Aklımda filo kiralama işi yoktu. Bankacı olarak bu tür müşterilerim olduğundan rekabete girmek istemedim. Türkiye’nin genç başarılı filo kiralamacılarına teklif götürdüm. Yüzde 50-50 ortaklıkla bu işi Rusya’da böylece yapmaya başladık. İşimizi geliştirdik.”

Türkiye’deki ekonomik gelişmeleri değerlerinden Hüsnü ÖZYEĞİN, “Ülkemizin ekonomik olarak belli bir düzeyi yakalaması için teknoloji geliştirme yapması ve markalaşması gerekiyor. Bir çok sektörde dünya markası haline gelmiş ürünlerimiz var. İş gezilerim için yurt dışı ziyaretlerimde, üzerinde “Made in Turkey” yazan ürünlerimizi görünce, iftihar ediyorum. Türkiye’nin çok farklı bir kulvara girmesine inanıyorum” dedi.

Son dönemde ülkemize özgü yaşananlar sorunlar nedeniyle turizm sektöründe yaşanan ciddi sorunlara dikkat çekerek, “Türkiye’nin içinde bulunduğu jeopolitik durum ve yaşanan terör olayları nedeniyle, turizm sektöründe yüzde 50’ye varan bir düşüş yaşanacak diyebilirim. Turizm sektörünün yeniden hakkettiği yeri bulabilmesi için bir iki yıl gerekiyor” dedi.

F. Türkay OKTAY da konuşmasında “Günden güne artan insan kaynağı kalitesi, şirketlerin bünyesinde kurulan risk yönetimi ve raporlama bölümlerinin etkin çalışmaları, şirketlerin üst düzey pozisyonlarında artan banka kökenli atamalar, artan şeffaflık, artan bağımsız denetimler ve artan dernek etkinliği ve komite çalışmaları sayesinde araç kiralama sektörü riskleri çok iyi yönetiyor” dedi. Kiralama sektörün çok hızlı büyüdüğüne dikkat çeken F. Türkay OKTAY, "Ülkemizde otomobil en önemli ulaşım aracı ve bu kısa vadede değişmeyecek. Otomobil sahipliği nüfusa göre oldukça düşük, Türkiye’de araç parkı da oldukça yaşlı. Avrupa’nın da en büyük ticari araç üreticisiyiz. Dolayısıyla otomotiv pazarı her zaman canlı kalmaya devam edecek. Otomotiv üzerindeki ciddi vergilemeye rağmen sektörün büyüme potansiyeli hala yüksek. Araştırmalar, Y jenerasyonunun otomobil sahipliği konusunda iştahlarının çok daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Bu da otomotiv sektörünün araç kiralama sektörü ile daha yoğun çalışacağını gösteriyor" dedi.

Panelde PwC Türkiye denetim hizmetleri ortağı Sn. Didem DEMER de “Operasyonel kiralama şirketlerinin denetleme şirketi perspektifinden değerlendirilmesi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Top