Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

F. Türkay OKTAY, Yeniden TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı Seçildi

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin (TOKKDER) 18. Olağan Genel Kurul Toplantısı 18 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirildi. İki yıl için görev yapacak olan TOKKDER yeni Yönetim Kurulu, LeasePlan Genel Müdürü Türkay OKTAY, Hedef Filo Genel Müdürü Önder ERDEM, Avis & Budget & Zipcar Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İnan EKİCİ, Trio Car Rental Genel Müdürü İlhan YILMAZ, Fleetcorp Genel Müdürü Barbaros ÇITMACI, ALD Automotive Güneydoğu Avrupa Bölge Direktörü ve Türkiye CEO’su Philippe VALIGNY, TEB Arval Genel Müdür Yardımcısı Oğuz PETORAK, Çelik Motor Kiralama Grup Direktörü Anıl KARACA ve Oto Plan Genel Müdürü Mürşit UNAT’tan oluştu.

18 Mart 2016’da gerçekleştirilen Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin (TOKKDER) 18. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda iki yıl için görev yapacak olan TOKKDER yönetim kurulu, denetim kurulu ve disiplin kurulu asil ve yedek üyeleri seçildi.

Genel Kurul Toplantısı sonrası gerçekleştirilen ilk TOKKDER yönetim kurulu toplantısında ise F. Türkay OKTAY TOKKDER yönetim kurulu başkanlığına yeniden seçildi.

F. Türkay OKTAY, Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada göreve geldiklerinde günlük ve operasyonel kiralama sektörünün hızlı ve güvenli gelişimine önemli katkılar sağlayabilmek üzere birçok projeye imza atmayı yönetim kurulu olarak hedeflediklerini ifade etti.

Türkay OKTAY, “Sektörümüzü uzun zamandır olumsuz yönde etkilemekte olan hafif ticari araçların operasyonel olarak kiralanmasının önündeki engellerin kaldırılabilmesi için TOKKDER olarak 2013 yılında kapsamlı bir proje yürütmeye başladık ve bu amaç doğrultusunda bazı diğer sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde girişimlerimiz devam ediyor” dedi.

Yönetim kurulunun faaliyet dönemi içinde gerçekleştirdiği çalışmalarda, TOKKDER’in Türkiye günlük ve operasyonel kiralama sektörleri konusunda tek referans noktası konumuna getirmeyi amaçladıklarını belirterek, “Gerçekleştirdiğimiz sistemli ve yoğun çalışmalar sonuçlarını verdi. Bugün dünyadan ve Türkiye’den kiralama sektörü ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen kişi ve kuruluşlar, öncelikle derneğimize ulaşıyorlar ve sorularına tatmin edici net yanıtlar alabiliyorlar” diye konuştu.

Şeffaflığın önemine vurgu yapan F. Türkay OKTAY konuşmasını; “Yine sektörümüzün gelişimi için önemli bir eksiklik olan kiralama sektörü ile ilgili sağlıklı veri ve raporların oluşturulmasına yönelik TNS Global işbirliği ile hayata geçirdiğimiz operasyonel kiralama sektörü ile ilgili pazar araştırmasının sonuçları Mayıs 2013’den itibaren periyodik olarak kamuoyu ile paylaşılıyor. Önümüzdeki dönemde araç kiralama sektörü ile ilgili birçok önemli araştırmayı hayata geçirerek sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmayı arzu ediyor ve bu konudaki değerlendirmelerimizi yapmaya devam ediyoruz” diye sürdürdü.

Havayolu taşımacılığının daha da yaygınlaşıp toplumun her kesimi tarafından ulaşılabilir hale gelmesi, ülkemizin kongre turizmi açısından tercih unsuru olması ve iş amaçlı seyahatlerde sıklıkla havayolunun tercih edilerek sonrasında kiralık araç kullanılması sayesinde günlük araç kiralama sektörünün 2015 yılında da gelişimini sürdürdüğünü ifade eden OKTAY, ABD Merkez Bankası'nın faiz kararlarının, yakın coğrafyamızdaki çatışma ortamının, ülkemizin güneydoğusundaki terör ortamının ve bunun yarattığı endişelerin, Rus turist sayısında yaşanan azalmaya bağlı olarak ülkemiz turizm gelirlerinin düşme olasılığının Türkiye ekonomisinin 2016 yılında seyrini belirleyecek unsurlar olduğunu belirtti.

Buna rağmen, operasyonel araç kiralama yönteminin sunduğu avantajların özellikle KOBİ'ler ve bireyler tarafından her geçen gün daha fazla anlaşılması sayesinde Türkiye operasyonel araç kiralama sektörünün 2016 yılında başarı grafiğini sürdüreceğini ifade eden OKTAY “Güncel jeopolitik olumsuzluklar nedeniyle ülkemize 2016 yılında gelecek yabancı turist sayısında bir düşüş olacağını öngörmekle birlikte, turizm sektörünün bu düşüşü yeni pazarlar yaratarak ve yurtiçi turizmini canlandırarak telafi etmesini ümit ediyor, günlük araç kiralama endüstrisinin de bu canlanmadan olumlu yönde etkilenmesini temenni ediyorum” dedi. Küresel alanda TOKKDER’in gelişim ve temsiline yönelik olarak, dünyada ve Avrupa’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyen F. Türkay OKTAY, “Sektörümüzü düzenli olarak gelişmelerden haberdar ediyoruz.

Amacımız önümüzdeki dönemde de TOKKDER çatısı altındaki çalışmalarımızı hız kesmeden devam ettirerek günlük ve operasyonel kiralama sektörlerini daha da ileriye taşımaktır” diye konuştu.

Top