Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Vedat Uygun – VW Binek Araç Marka Genel Müdürü Röportajı

Doğuş Otomotiv Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Vedat UYGUN, “Volkswagen Binek Araç’ın sağladığı istikrar ve başarının altında Doğuş Otomotiv ve Volkswagen markalarının verdiği güvenin yanı sıra, çok geniş bir kesimden herkese göre bir modele sahip olmamız ve bunu her geçen gün geliştiriyor olmamız yatıyor” şeklinde konuştu.

2015 yılında satışlarımız 100 bin adedi geçti

2015 yılı her sektör için zor bir yıl oldu. İki seçim dönemi ve Türkiye’ye özgü sorunlar, ekonomide dalgalanmalara yol açtı. Fakat otomotiv sanayii açısından bakıldığında, rekorların yaşandığı bir yıl yaşandı. Otomotiv sektörü üretim, ihraca ve satış anlamında büyük başarılara imza attı. Bunun bir yansıması olarak Volkswagen markası olarak biz de çok iyi bir performans sergiledik. Türkiye’de ilk kez 2015 yılında 100 bin adet satışı yakalayan ilk marka olduk. Müşteri memnuniyeti konusunda çalışmalarımızın meyvesini verdiği bir yıl geçirdik. Ayrıca filo satışlarında da artışlar yaşadık.

2016’nın 2015 yılından daha olumlu geçeceğine inanıyorum. Otomotiv pazarının artık 1 milyon adetler eşiğinin altına ineceğini çok düşünmüyorum.

VW olarak da geçen yılın satışlarını aşacağımızı tahmin ediyorum. Belki, yine ülkemizin kendine özgü yaşadığı sorunlar nedeniyle otomotiv ticaretinde bir yavaşlama olsa da geçen yılın rakamlarını yakalayacağımızı tahmin ediyorum.

Filo kiralama şirketleri iş ortağımız olarak değerlendiriyoruz

2004 yılından bu yana Volkswagen Filo Satış Ekibimiz yoğun bir şekilde çalışıyor. Filo kiralama şirketleriyle ilişkilerimizi geliştirmeye özen gösteriyoruz. Bizim açımızdan filo kiralama şirketleri artık müşterimiz değil iş ortağımız durumundalar. Elimizden geldiği kadarıyla da iyi hizmet sunmaya çalışıyoruz. 2004 yılından bugüne, iş ortaklarımız markamıza sadık firmalar haline geldiler.

Volkswagen olarak filo kiralama şirketlerine, hem ekip hem de altyapı olarak en iyi hizmeti vermeyi amaçlıyoruz. Türkiye’de sadece filolar için değil perakende müşterimiz içinde ciddi altyapı yatırımları yapıyoruz. Türkiye’nin 66 noktasında, çok iyi yapılmış tesislerde müşterilerimize en iyi hizmeti veriyoruz. Beklentinin üzerinde hizmet vermek için çalışıyoruz.

Günlük kiralama gelişim potansiyeli taşıyor

Ülkemizde operasyonel filo kiralamanın yanı sıra günlük kiralama da hızlı bir gelişim gösteriyor. Havayolu ile ulaşımın daha kolay ve ulaşılabilir olması, günlük kiralamaya olan ilginin de artmasına neden oldu. Bana göre Türkiye otomotiv pazarı, Avrupa’ya benzemek durumundadır. Avrupa pazarında kiralama sektörünün nasıl bir ağırlığı varsa, ülkemizde de araç kiralama ve otomotiv pazarı ilişkisi büyüyerek gelişecektir.

Doğru bir iletişim kampanyası ve hızla alınan tedbirler ile krizi aştık

Volkswagen’inin adının karıştığı kriz ile ilgili Türkiye’de Doğuş Otomotiv olarak doğru bir iletişim kampanyası yürüttük. Bu açıdan müşterilerimizden konuyla ilgili çok sıkıntı yaşayan olmadı. Volkswagen küresel olarak çok hızlı tedbirler aldı, bunları tüm dünyada hayata geçirdi.

Araçların servis aksiyonları başladı. İlk önce Amarok modelimiz servislere alınmaya başlandı. Sırasıyla Jetta, Caddy ve diğer modellerimiz peşi sıra bakımdan geçirilecek. Marka olarak Jetta satışlarında kısa bir dönem aksama yaşadık. Alınan tedbirler sayesinde sorun kısa zamanda çözüldü. Şu an Jetta modelimizin dizel otomotiv ve manuel seçenekleriyle yeniden satışına başlıyoruz.

Jetta modelimizi çok önemsiyoruz. Filo satışlarında en çok rağbet gören modelimizdir. Satıştaki aksamalara rağmen sadık müşterilerimiz, Jetta modelimizden asla vazgeçmediler.

Uzun ve kısa dönem kiralamada en çok tercih edilen markalar arasındayız

Filo kiralama firmalarının, bizim dört ana modelimize yoğun bir talebi var. Kiralama yapan firmaların sahada çalışan elemanlarından, yönetim kurulu başkanlarına kadar hitap eden bir ürün yelpazesine sahibiz. İkinci el otomobil ticaretinde istikrarı yakalamak adına filo oranını belirli bir seviyede tutmaya özen gösteriyoruz. Marka olarak “pazar iyi olunca fiyat artışı yapalım, pazar daralınca indirim yapalım” anlayışından uzak bir ikinci el politikamız vardır. Kampanyalarımızı bile sınırlı oranda tutmaya çalışıyoruz. Sıfır araç satışındaki fiyat istikrarı, satışlarımız içindeki kontrollü filo oranı sayesinde fiyatlarımız zaten belirli bir seviyede duruyor.

Uzun ve kısa dönem kiralamada en çok tercih edilen markalardan biri olmamızın nedenlerinden en önemlisi ikinci el otomobil ticaretindeki istikrarımızdır.

Filo servis merkezleri kuruyoruz

Markamız bünyesinde bütün filoların operasyonlarını takip eden arkadaşlarımız var. Araç satışlarımıza paralel olarak servislerimizin doluluk oranıda yüksek. Onun için filo müşterilerimize bazen randevu vermekte bir sıkıntı yaşanabiliyor. Her ne kadar onlara öncelik vermiş olsak da aksaklıklar oluyor. Bu sorunu gidermek için filo servis merkezleri kurmaya başladık. Filo servis merkezlerimiz şimdilik İstanbul, Ankara ve İzmir için uygulamaya alındı. İstanbul’da Avrupa yakasında bir servis merkezi devreye girdi. Anadolu yakasında da bir yetkili satıcımız çok kısa zaman içinde servis merkezini devreye alacak.

Servis merkezlerimizde, filolar sıra beklemeden yetkili satıcılarımızdan hemen randevu alabilecekler. Filo Servis Merkezleri, beklentileri karşılamak açısından şu an önemli geliştirme çalışmamızdır.

Filo araç teslimatları ile ilgili bazı çalışmalar yürütüyoruz. Hem teslimatı daha uygun yapabilmeyi hem de daha kaliteli ve hızlı hale getirmeyi amaçlıyoruz. Buna ilişkin projelerimiz önümüzdeki yıl devreye girecek.

Satış sonrasında gelişmenin sınırı yok

Markaların, müşterilerine sattıkları araçları çok anlattıklarını düşünmüyorum. Bizler, müşteri aracı satın aldığı zaman bagajındaki en küçük detayından, motorundaki teknik özelliklere kadar her detayı anlatmaya, aktarmaya çalışıyoruz. Bunun çok iyi örnekleri ve geri dönüşlerini gördük. Beklentinin üzerinde hizmet için çalışıyoruz. Satış sonrası gelişmenin sınırı yok.

Satış sonrasında marka olarak filolarımız bize sadık olsunlar istiyoruz. Bakım, onarım ve servis hizmetlerinin araçlarımıza kusursuz yapılarak; Volkswagen’inizin Volkswagen olarak kalmasını istiyoruz.

Top