Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Planlama ve Şeffaflık – Fevzi Türkay OKTAY

Yeni yıla başlarken bütçeleriniz hazırlanmış, neler yapacağınız çoktan planlanmıştır. Kurumsal hayat kişisel ve kurumsal hedeflerinizi çoktan belirlemiş, yılın başlamasıyla beraber takometreler çalışmaya başlamıştır.

Yapılan bütçelerin, yıllık planların ne kadar sağlıklı ve gerçekçi olduğu içinde bulunduğunuz kurum, sektör ve ülke belirliyor. Ülkemiz hem değişkenlik hem de kültür olarak sağlıklı planlama yapma konusunda hiç de kolay bir ülke değil. Makroekonomik değişkenlik, sık değişen mevzuat, dış kaynak bağımlılığı yüzünden global likiditeye olan hassasiyetler ve tabii ki iç ve dış politikadaki değişimler planlama yapmayı çok zorlaştırıyor. Böyle bir ortamda sektör olarak kendi payımıza düşen en önemli misyonlardan biri de sektör ile ilgili şeffaflığı artırmak. Şeffaflık en başta planlama yaparken işlerimizi kolaylaştırırken paydaşlarımızın sektöre olan ilgisini, bakış açılarını olumlu etkilemektedir. Tüm dünyada düzenleyici ve denetleyici otoriteler de daha fazla şeffaflık olması adına birçok sektörde düzenleme yapmaktadır.

Günümüz dünyasında bilgiye erişim çok kolay ve hızlı. Tüketicilerin karar mekanizmalarında bilgi ve şeffaflık daha fazla önem taşımakta. Şeffaflık için bir düzenleme yapılmasına gerek yoktur, bu zaten giderek daha fazla talep edilen bir gerçektir. Herkesin şeffaflık için gayret gösterdiği bir ortam genel şeffaflığı sağlamak adına yeterli olacaktır.

Top