Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Laurent PERNET – Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş. Röportajı

Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Laurent PERNET, Operasyonel Kiralama sektörünün Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yaklaşık %15’ini satın aldığını dile getirerek, “Pazarda söz sahibi olmak isteyen her otomotiv markası bu sektöre yönelik projeler gerçekleştirmek durumunda” diye konuştu.

Dünya ve Türkiye ekonomisinin 2016 yılı ile ilgili öngörüleriniz nelerdir?

2015 yılı dünya ve Türkiye ekonomisi için oldukça zor bir yıl oldu. ABD ekonomisinde yaşanan olumlu gelişmelere bağlı olarak FED’in faiz oranlarını artırma olasılığı dünya ekonomisinde özellikle kur hareketlerinde belirleyici oldu. Bu etki Türkiye, Rusya ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerde daha fazla hissedildi.

Amerikan dolarının diğer para birimleri karşısında değer kazanmasına rağmen petrol fiyatlarında yaşanan gerileme Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin cari açığının büyümesinin önüne geçti.

Türkiye özelinde 2015 yılını değerlendirirsek yakın coğrafyadaki olumsuz jeopolitik gelişmelerin, artan terör olaylarının ve seçim ortamının yarattığı belirsizliğin 2015 yılına damgasını vurduğunu söyleyebilirim.

Buna rağmen 2015 yılı Türkiye otomotiv sektörü için oldukça iyi bir yıl oldu. Sıraladığım tüm olumsuz gelişmelere rağmen tüketicinin otomotiv ürünlerine olan talebinde bir önceki yıla göre önemli bir artış yaşandı. Türkiye otomotiv sektörünün 2015 yılında yaklaşık 900-950 bin adetlik bir pazara ulaşacağını tahmin ediyorum.

Seçimlerden çıkan tek parti iktidarının da etkisi ile 2016 yılında tüketici güven endeksinde artış yaşanacağını ve ülke ekonomisinin olumlu yönde gelişeceğini tahmin ediyorum. 2016 yılı enflasyon beklentimin %7, büyüme beklentimin ise %4 seviyesinde olduğunu ifade etmek isterim. Dünyada ve orta doğuda yaşanan gelişmelere rağmen 2016, Türkiye için bir toparlanma yılı olacaktır. Otomotiv sektörü özelinde ise 2016 oldukça iyi bir yıl olacağını ve en az 2015 yılı seviyesinde bir performans sergileneceğini düşünüyorum.

Operasyonel kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Operasyonel kiralama firmaları, tüm markalar için olduğu gibi bizim için de çok ciddi iş ortakları. Türkiye’de hızla büyüyen ve büyümeye de devam edecek olan operasyonel kiralama sektörü, günümüzde KOBİ’lerin ihtiyaçlarına çok ciddi yaklaşarak büyük ölçüde verimlilik sağlayan profesyonel çözümler üretmektedir. KOBİ’lerin de operasyonel kiralama altında sunulan ürünün bir araçtan öte çok kapsamlı bir hizmet paketi olduğunu keşfetmeye başlaması bu sektörün çok daha gelişeceğinin, büyüyeceğinin önemli göstergesi niteliğinde. TOKKDER ve TNS Global işbirliği ile yayınlanmakta olan “TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu”nun bulgularını incelediğimde Türkiye operasyonel kiralama endüstrisinin gelişiminin önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğini öngörebilirim.

Günümüzde operasyonel kiralama sektörü otomotiv sektörünün en önemli müşterilerinin başında geliyor. Bu sektör Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yaklaşık %15’ini satın alıyor. Pazarda söz sahibi olmak isteyen her otomotiv markası bu sektöre yönelik projeler gerçekleştirmek durumunda.

Biz de Peugeot olarak gelişmekte olan bu pazarda artan gücümüzü korumaya ve her zaman güvenilir marka olarak anılmak adına hizmet vermeye çaba sarf ediyoruz. Sektörün taleplerini öncelikle olarak değerlendiriyor ve talep edilen araçları mümkün olan en kısa zamanda tedarik etmeye çalışıyoruz.

Araç kiralama sektörü için marka tercihinde çok önemli bir parametre olduğunu düşündüğümüz 2. el araç değerlerimizi yüksek tutmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Peugeot şemsiyesi altında kurmuş olduğumuz 2. el araç bayi organizasyonumuz bu yönde büyük katkı sağlıyor. Özellikle, kullanılmış ancak garantisi devam eden, alıcıya güven veren garantili 2. el araç satışlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Türkiye’nin 52 noktasında hizmet veren ve müşteri memnuniyetini her zaman önceliklerinde konumlandıran yetkili Peugeot servislerimiz ile müşterilerimize hızlı ve kaliteli hizmet vermeye devam ediyoruz.

Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Operasyonel kiralama firmalarıyla oldukça yakın çalışıyoruz. Konularında uzman B2B ve filo satış ekibimiz, operasyonel kiralama firmalarıyla sürekli iletişim halinde sektörün beklentilerine yanıt vermek üzere en iyi şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Peugeot, her segmentte ürünü olan ve böylece her müşteri profilinin ihtiyacına göre yanıt verebilecek binek ve ticari araç ürün gamına sahip bir markadır. Düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyon değerlerinin azaltılması konusunda çevreci modellerimiz ile pazarda tercih edilen bir markayız.

2012 yılında pazara sunduğumuz Peugeot 301, sorunsuz ürün kalitesiyle, tasarruflu yakıt tüketimi ve servis bakım maliyetleriyle araç kiralama sektöründe büyük rağbet görmekte. B segmentinde konumlandırılan, ancak adeta bir C segment sedan görümündeki modelimize olan talebin artarak devam edeceğini öngörüyorum.

Bugün operasyonel kiralama pazarında yaklaşık %40- 45’ler seviyesinde olan otomatik vites talebinin önümüzdeki dönemde de artmaya devam edeceğini öngörüyorum. Pazarın bu alandaki ihtiyaçlarına yanıt vereceğine inandığımız ve Türk tüketicisinin en çok tercih ettiği BlueHDi Dizel Tam Otomatik (EAT6) versiyon seçeneğini ürün gamımıza ekleyerek yeni Peugeot 308 ve yeni Peugeot 508 modellerimizde sunuyoruz. Kaliteli, sorunsuz ve müşteri beklentilerini karşılayacak donanıma sahip olduğuna emin olduğum bu 2 modelimizin pazarın vazgeçilmez oyuncuları arasında yerlerini alacaklarına inancım tamdır.

Günlük kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Havayolu taşımacılığı ve turizm sektörünün hızlı gelişimi, yaz turizminin yanı sıra kongre turizmi açısından Türkiye’nin popülerliğinin günden güne artması, iş amaçlı seyahatlerde karayolundan ziyade havayolu alternatifinin tercih edilmeye başlaması, günlük kiralama sektörünün hızla büyümesini sağlayan önemli faktörler oldu. Bir yandan sektörün mevcut oyuncuları büyürken, diğer yandan pazarda yer almak isteyen yeni oyuncular rekabet ortamını artırmakta.

Peugeot olarak, özellikle pazara sunulan yeni modellerimizin günlük/kısa süreli kiralama firmalarının filolarında müşteri adayı ile en kısa sürede buluşmalarını hedefliyoruz. Peugeot, günlük kiralama sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacak geniş bir ürün gamına sahip olduğunu özellikle ifade etmek isterim. Modellerimizi arzu ettiğimiz standartlarda müşterilerinin beğenisine sunacak tüm firmalar ile yakın iletişim içerisindeyiz. Nihai kullanıcıların, bakımlı, daima temiz ve özenle korunmuş, çok az kilometre yapmış araçları kullanarak keyifli bir kiralama süreci geçirmelerini ve böylelikle bir Peugeot tecrübesi yaşamalarını arzu ediyoruz.

Gerek tedarik aşamasında, gerek satış sonrası hizmetler alanında sunduğumuz önceliklerle bu sektörün gelişimine destek vermeye devam ediyoruz.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Serbest piyasa ekonomilerinde rekabet kaçınılmazdır. Kiralama sektöründe de inanılmaz bir rekabetin olduğunu düşünüyorum. Kiralama şirketlerinin araçlarının her türlü bakım ve onarımlarını yetkili servislerde yaptırmasının müşteri memnuniyeti ve trafik güvenliği açısından büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Araçları iyi tanıyan, eğitimi tam ve yüksek donanımlı yetkili servis çalışanlarımızın gerçekleştireceği bakım ve onarımlar sonrası ürünlerimizin çok daha güvenli hizmet verebileceğini ve yüksek 2. el satış değerine sahip olacağı kanısındayım.

Hem kiralama firmalarını hem de bu firmaların kullanıcılarını özellikle potansiyel müşterimiz olarak değerlendiriyoruz. Akabinde müşteri memnuniyetini ve sadakatini sağlamak adına yakın işbirliği içinde çalışmaya özen gösteriyoruz.

Markanızın ikinci el araç pazarını güçlü kılmak için uyguladığınız politikalar nelerdir?

Kiralama sektörü için markaların ikinci el değerlerinin büyük önem taşıdığını biliyoruz. Bu nedenle ikinci el araç değerlerimizin korunması amacıyla tutarlı ve uzun soluklu pazarlama ve satış politikaları geliştiriyoruz. Ayrıca, sürdürülebilir buyback projeleri üretmek için de çalışmalarımız devam etmekte.

Satış sonrası hizmetlerde kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Kiralama şirketlerinin araçları ile ilgili satış sonrası hizmetleri yetkili servislerimizde almasını sağlamak bizim için önemli. Sektörün yetkili servislerimizden hizmet almasının müşteri memnuniyetini artıracağını, trafik güvenliğine katkı sağlayacağını ve araçlarının hak ettiği ikinci el değerlerinden satılmasını sağlayacağını düşünüyoruz. Bu nedenle kiralama firmalarının araçlarına yetkili servislerimizde öncelik tanıyor ve en kaliteli hizmeti almalarını sağlıyoruz.

Top