Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Ali Haydar BOZKURT – Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. Röportajı

Operasyonel kiralama firmalarına sunduğunuz hizmetlerden söz edebilir misiniz?

Son yıllarda hızla yükselen adetleriyle birlikte filo satışlarının otomotiv pazarında çok önemli ve sağlam bir yere konumlandığını görüyoruz. Özellikle son 2 senelik satış performansına baktığımızda toplam satışlarımızın içinde filo payımızın hızla artmaktadır. Bu artışta 2013 yılının 2. yarısında Corolla modelimizin Adapazarı’nda üretime başlamasının da büyük etkisi bulunmaktadır. Bu çerçevede filo satış stratejilerimizin merkezine de kendilerini çözüm ortaklarımız olarak adlandırdığımız operasyonel kiralama firmalarını konumlandırdık. Son beş yıl içinde yüzde yüz bir büyüme oranı yakalamış olan ve çok hızlı bir şekilde sektörel kurumsallaşmada büyük yol kat etmiş kiralama firmaları ile birlikte büyümeye devam etmeyi arzuluyoruz.

Operasyonel kiralama firmaları ile ilgili uzun dönemli stratejilerimizi oluştururken ana hedefimiz, kurmuş olduğumuz kuvvetli ilişkileri devam ettirmek ve hem satış hem de satış sonrası kanadından gelen talepler karşısında mutlak çözümler üretmektir.

Ayrıca yeni dönemde, satış operasyonlarına başlayacağımız Lexus markamızla da premium segmentte fark yaratmayı da planlıyoruz.

Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Markamızın hem ülkemizdeki hem de global pazardaki tüketici nezdinde uzun yıllar içerisinde oluşturduğu pozitif ve güçlü imaj operasyonel kiralama şirketlerinin de markamıza olan bakış açısını ve satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkilemektedir. Dünyanın en çok araç satan markası olan Toyota bu başarısının yanında aynı zamanda müşteri memnuniyeti konusunu kendisine birincil başarı kriteri olarak belirlemiş yegane markadır. Bu başarı kriteri doğrultusunda da perakende ya da filo müşterisi olarak ayırt etmeksizin tarafımızdan çözüm beklenen her konuya aynı özveriyle eğilmekteyiz. Özellikle son birkaç yıldır operasyonel kiralama firmaları; uzun dönemli yatırım planladıkları markaları çok kapsamlı bir şekilde değerlendirmektedirler. Satın alma fiyatı elbette önemli bir kriter olmaya devam etmektedir ancak özellikle bir markanın 2. el pazarındaki konumu, satış sonrasında sağlamış olduğu avantajlar, tedarik sıkıntısı yaşatmaması ve de müşteri memnuniyetine verdiği önem kiralama şirketlerinin tercihlerini belirlemektedir. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. olarak ilgili tüm kriterleri eksiksiz karşılayabilmekte ve markamıza yatırım yapan firmalardan pozitif geri dönüşler almayı başarabilmekteyiz. Bu pazarda büyümeye ve büyürken de aynı şekilde beklentileri karşılamaya devam etme kararlılığındayız

Günlük kiralama firmalarına sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Günlük kiralama araç kiralama sektörü içinde oldukça dinamik bir şekilde ve çok hızlı büyüyerek son birkaç yıl içerisinde kendi pazarını oluşturdu. Bu büyümede turizmin gelişmesi, havaalanlarının sayısındaki hızlı artış ve tüketici ihtiyaçlarının gelişmesi etkili oldu. Biz de bu gelişim sürecinde en başından itibaren günlük kiralama firmaları ile yakın temas içinde olmaya gayret etmekteyiz. Araçlarımızı kullanıcıyla buluşturma noktasında günlük kiralama firmalarını bir fırsat olarak değerlendirdik ve yatratmış oldukları pazarlama değerleriyle de filoda büyüme stratejilerimiz çerçevesinde önemli bir yere konumlandırdık.

Ayrıca lansman dönemlerinde yeni ürünlerimizin tanıtımında, hibrit ürün avantajı gibi stratejik ürünlerimizin varlığı ile günlük kiralama firmalarıyla işbirliği yapmaya devam ediyoruz.

Bu doğrultuda hem araç tedariği, hem de satış sonrasında yapmış olduğumuz kampanyalar ve sağladığımız avantajlarla günlük kiralama firmalarını Toyota markası olarak destekliyor, büyümesinin ve gelişmesinin tüm otomotiv sektörüne büyük faydalar getireceğine inanıyoruz.

Günlük kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Farklı segmentlerdeki modellerimizle günlük kiralama şirketlerinden çok olumlu tepkiler alıyoruz. Özellikle Corolla modelimizin prestijli iç ve dış dizaynı, yüksek standartlardaki donanım seviyesi, üstün performansı, düşük yakıt tüketimi ve koruduğu yüksek 2. el değeri ve hızlı bir şekilde alıcı bulması Toyota markasını günlük kiralama firmaları tarafından tercih edilen bir konumuna getirdi. Ayrıca hem satış hem de satış sonrası hizmetleriyle tüm Türkiye’ye yayılmış olan güçlü bayi ağımız günlük kiralama firmalarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına yüksek standartlarda hizmet vermeye devam etmektedir.

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Büyüyen hedeflerimiz ve artan satış adetlerimizle birlikte hem operasyonel hem de günlük kiralama firmaları ile yakın ilişkiler içerisinde olmaya devam edecek, onlar için değer yaratmayı sürdüreceğiz.

Bu noktada özellikle altını çizmeyi istediğim husus, değerli sektör temsilcilerinin araç yatırım kararlarında uzun vadeli düşünmeleri, araç alım süreçlerinde ve maliyet hesaplarında araçların ikinci el değerleri, bakım maliyetleri, yakıt giderleri, çevre dostu olması gibi önemli noktaları ön planda tutmaları olacaktır.

Yeni dönemde hem Toyota hem de Lexus markalarımızla güçlü işbirliklerinin önünü açmayı arzuluyoruz.

Markanızın ikinci el araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz? İkinci el araç pazarını güçlü kılmak için uyguladığınız politikalar nelerdir?

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. olarak 2015 yılını bütün bayilerimizi kapsayacak şekilde 2. el yılı ilan ettik ve bu doğrultuda da bir yapılanmaya gittik. Bayilerimizin 2. el operasyonlarında istediğimiz seviyeye gelebilmeleri hem bayilerimize gelen müşterilerimiz için mutlak memnuniyeti sağlayabilmek hem de yeni kanallar yaratabilmek açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu noktada çalışmalarımıza 2011 Aralık ayında lansmanını yaptığımız ‘Xchange By Toyota’ markası altında devam ediyoruz ve de müşterilerimize ikinci el hizmetini bu markamız altında veriyoruz. Markamızın çıkış noktası olan ikinci elde kurumsal, şeffaf, güvenilir, hızlı ve prosedürüne uygun bir ortamda alım ve satış işlemlerini yapmalarına olanak sağlamak olmuştur. Bunun için Xchange By Toyota’yı seçen müşterilerimizin bölgelerindeki en yakın Toyota Plaza’ya gitmeleri yeterli olacaktır.

Markadan bağımsız her araç için teklif verilen, takas işlemi gerçekleştirilen yapısıyla rahatlıkla bayi teşkilatımızın başarılı bir takas alım operasyonu yürüttüğünü de söyleyebiliriz.

Operasyonel kiralama firmaları için de bu çatı altında tüm bayilerimizin katkılarıyla hizmet veriyoruz. Ayrıca en iddialı olduğumuz konuların başında; araçlarımızın 2. el piyasa değerlerini koruması adına gerçekleşen filo satışlarımızın takibini yapmak ve kontrolünü büyük bir özveriyle gerçekleştirmektir.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Türkiye’nin her bölgesinde 58 bayimiz ile aynı standartlarda ve yüksek kalitede hizmet vermeye devam ediyoruz. Müşteri memnuniyeti araştırmalarında sahip olduğumuz birincilikler ve aldığımız ödüller de markamızın başarısını tescil etmektedir. Operasyonel ve günlük kiralama firmaları için satış sonrası süreçlerimizle ilgili kapsamlı bir satış sonrası avantajlar paketi oluşturduk. 2 senedir bu uygulamamız başarıyla devam ettirmektedir ve önümüzdeki dönemde de bu uygulamamızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Ayrıca bayilerimiz özellikle operasyonel ve günlük kiralama firmalarının iş akışlarında bir aksama yaşamamaları adına imkanları çerçevesinde ikame araç, yerinden araç alma ve teslim etme, servislerde öncelik gibi hizmetleri vermektedirler.

Toyota markası bütün organizasyon yapısıyla her zaman operasyonel ve günlük kiralama firmalarının yanında olmaya, birlikte büyümeye ve onlara çözüm ortaklığı sunmayı sürdürecektir.

Top