Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Neden kiralama? – Fevzi Türkay OKTAY

Yazı başlığını düşünürken bize anlatılan ODTÜ İşletme’nin rahmetli hocalarından Muhan Soysal’ın efsane bir sınavını ve bu sınavdan 100 tam puan alan efsane cevabı hatırladım. Muhan Hoca öğrencilerine o sınavda tek bir soru sorar, Why (Neden)? . Sınava katılan öğrenciler bu soruya derste öğrendikleri konularla bağlantılı uzun uzun cevaplar yazarken sınav sonuçları açıklandığında 100 tam puanı alan öğrencinin sorulan soruya gene aynı kısalıkta bir cevap verdiğini öğrenerek şaşırırlar, Why not (Neden olmasın).

Bu sınavdan ve sonucundan yola çıkarak belki bizde yazı başlığındaki soruya “Neden Olmasın” cevabı verebiliriz. Yaşadığımız dünya artık çok hızlı değişiyor-gelişiyor, hayatlarımız çok dinamik. Bilgi her yerde ve bedava, ulaşım bundan 15-20 yıl öncesine göre çok kolay erişebilir durumda, daha ucuz. Şahıslar ve şirketler için hız, verimlilik, maliyet yönetimi, zaman yönetimi, kaynak yönetimi, sosyal sorumluluk, güvenlik, çevrecilik kavramları karar mekanizmalarında artık çok daha ön planda. Sahip olma, prestij, iç kaynaklarla çözüm gibi kavramlar ise giderek önemi yitiriyor karar alma süreçlerinde. Bütün bunlara iş hayatında hem çalışan hem de tüketici olarak daha fazla yer alan Y kuşağının daha rahat, anı yaşayan, sahiplikten çok tüketmeye önem veren özelliklerini eklersek “Neden kiralama olmasın” cevabı daha da kuvvetlenir. Kiralama artık her türlü ihtiyaca cevap veren, hızlı, esnek, çevreci, güvenli, kaynakların etkin kullanmasını sağlayan, daha uygun maliyetli çözümleriyle daha fazla tercih ediliyor ve artarak tercih edilmeye devam edecek.

Biz de büyüyen ve büyümeye devam edecek sektörümüzün temsilcisi ve sesi olarak tüm paydaşlarımızla beraber bu değişimin ve gelişimin içinde olup sektörümüze yansımalarını doğru öngörülerle planlayarak üyelerimizin de bu değişikliklerden olumlu etkilenmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bunu yaparken düzenleyici ve denetleyici devlet mekanizmaları ile yakın ilişkiler kurup, farkındalık yaratarak doğru düzenlemelerin yapılmasına destek vermekte önemli görevlerimizden. Yönetim Kurulu olarak bizlere bu görevi Genel Kurul’da veren üyelerimizin bu çalışmalarda bizlere daha fazla katkı vermesini bekliyor ve istiyoruz. Üyelerimiz kurmuş olduğumuz komitelere ve dilerlerse Yönetim Kurulu Toplantıları’na katılabilirler.

Sevgi ve saygıyla,

Top