Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Özcan KEKLİK – Opel Türkiye Röportajı

Markanızın 2015 yılı için planlarınızdan bahseder misiniz?

2015 yılına Opel markamızın önemli oyuncularından Yeni Corsa modelimizde 1.0 litre 115hp’lik Stop/Start özellikli yeni motor seçeneğimiz ile girdik. 1.6 dizel otomatik şanzıman seçeneğini ilk kez Mokka modelimizde satışa sunduk. Merakla beklenen bu motor ve şanzıman seçeneğini Ekim ayında Amiral Gemimiz Insignia’da, Kasım ayında da Yeni Jenerasyon Astra modelimiz ile piyasaya sunacağız. Tamamıyla yenilenmiş iç ve dış tasarımı, en son iletişim ve bağlantı teknolojileri ile yeni Astra, markamızın kompakt sınıf geleneğinin en güçlü temsilcisi.

Mayıs ayı içerisinde gerçekleşen İstanbul AutoShow’da dört modelimizin Türkiye prömiyerini gerçekleştirdik. Performans araçlarımızdan CORSA OPC, mini şehirli model ADAM’ın ROCKS ve S versiyonları otomobil severler ile buluşturduk.

A segmentindeki yeni modelimiz Karl’ı yeni nesil 1.0 litre 75 beygirlik motor ile 2016 yılında manuel ve easytronic şanzımanı ile satışa sunmayı planlıyoruz.

Bununla birlikte bu yıl Türkiye’de operasyona başladığımız 25. yılımızı kutluyoruz. Bu 25 yılda Opel markamızla ülkemiz pazarında pek çok ilke imza attık-hidrolik direksiyon, ABS, yol yardım desteği gibi. 25 yıldır satış ve satış sonrası hizmetleriyle geniş kitlelere ulaşıyor ve müşterilerinin koşulsuz memnuniyetini hedefliyoruz. “Müşterisini En Çok Sahiplenen Otomobil Şirketi Olma Kararlılığımız” faaliyete geçtiğimiz ilk günkü heyecanımızla devam ediyor.

Yenilenen ürün portföyümüzle, Avrupa’daki pazar payımızı 2022’ye kadar önemli bir ölçüde artırarak yüzde 8’e çıkarmayı planlıyoruz. 2018 yılına kadar toplam 17 yeni nesil motoru piyasa sunmuş olacağız.

Ülkemiz pazarına gelince; Binek araç pazarında sektörün en önemli oyuncuları içerisinde yer aldığımızı söylemekten gurur duyuyorum. Bu yılın ilk altı ayı sonunda ülkemiz pazarında 20 binin üzerinde araç satışı ile bir önceki yıla göre yüzde 36 oranında bir büyüme yakaladık. Bu yılın ilk yarısı sonunda yüzde 6 binek araç pazar payı ile en çok tercih edilen marka olma başarısını istikrarlı şekilde devam ettirdiğimizi görüyoruz.

Filo satışlarımız açısından bakıldığında, ilk altı ayda 5.300 adet ile bir önceki yıla göre filo satış adedimizi %44 arttırdık. Bu veriler de filo müşterilerimizin bize olan güvenini göstermekte. Geçen seneki başarımızı bu yılda da devam ettirmek en büyük hedefimiz olacak.

Operasyonel kiralama firmalarına yaklaşımınızı nasıl şekillendirdiniz? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Operasyonel Kiralama firmaları temsil ettikleri sektörü ve otomotiv sektörünün gelişimini çok yakından takip etmektedir. Kiralama sektörü son yıllarda hızla artan büyüme oranları ile dikkat çekiyor. Pazarlama stratejimize katkısı ve markalara olduğu kadar otomotiv sektöründe önemli rol oynaması Opel olarak hedeflerimizi belirlemede öncelikli maddeler arasında yerini alıyor. Hedefimiz, operasyonel kiralama firmaları ile uzun dönemli kalıcı ilişkiler tesis etmek ve özel projeler üreterek filo politikamıza paralel olarak etkin ve rekabetçi olabilmek.

Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Binek araç pazarında uzun yıllardır en çok tercih edilen markalardan biri olmamız “Müşterisi ile En İlgili Marka Olma” anlayışımızın sonucu. Bu netice doğrultusunda Opel markamızın otomobil severde yaratmış olduğu güven ve istikrarlı satış grafiği operasyonel kiralama firmalarının nezdinde de kendisini önemli bir yere konumlandırmıştır. Operasyonel kiralama sektöründe sadece satın alma fiyatı değil, toplam işletim maliyetleri, 2. el değerleri ve markanın güvenilir, kaliteli bir marka olması gibi tüm faktörler önemli.

Dolayısıyla tüm bu faktörlere odaklanarak gerek operasyonel kiralama şirketleri ile gerek nihai müşterilerimizle “en ilgili marka” vizyonumuz çerçevesinde çalışmaktayız. Firmalarla yakın temaslarımız bizlerin daha geniş müşteri kitlesine ulaşması konusunda önemli bir basamak. Özellikle sınıfının en kuvvetli motoru ve düşük yakıt tüketimine sahip 1.6 litre 136HP dizel otomatiği Mokka ile başlayarak tüm modellerimizi peyderpey sunacağız. Özellikle dizel otomatik Astra C segmentinin ihtiyacını tamamıyla karşılayacak, konforu ile otomobil severleri memnun edecektir.

Günlük kiralama şirketlerine sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Günden güne büyüyen ve potansiyeli yüksek bir mecra. Sektör, İstanbul’un yanı sıra diğer illerde de yaygınlaşmaya devam ediyor. Bunun en önemli etkisi ülkemizde ulaşım alanında yapılan yatırımlar ve bu minvalde havalimanlarının, yolların hızla gelişmesi. Opel olarak markamıza ait modellerin daha çok sayıda kullanıcıya ulaşmasında, günlük kiralama sektörünün gelişiminin büyük etkisi olduğunu düşünüyoruz.

Günlük kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Opel markasını uygun fiyat ve düşük maliyet ile konumlandırmaya önem veriyoruz. Segmentinin en iddialı otomobillerinden biri olan Corsa, Kasım ayında yeni kasası ile sınıfının en kuvvetli dizel otomatik motoru ile piyasaya çıkacak orta segmentin en çok satan modeli Opel Astra, Ekim ayında da 1.6 litre dizel otomatik Yeni Insignia ile günlük kiralama şirketlerinden olumlu tepkiler alacağımıza inanıyorum. Kiralama şirketlerinin Opel markasını tercih etmelerinin en büyük nedeni, ekonomik yakıt tüketimi, yüksek standartlardaki donanım seviyesi ve güvenli sürüş keyfi.

Otomobillerin 2. el satış fiyatları operasyonel kiralama şirketleri için büyük önem taşıyor? Markanızın 2. el araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz? Markanızın 2.el araç pazarını güçlü kılmak için uyguladığınız politikalar nelerdir?

Operasyonel kiralama sektöründeki fiyatlamalarda en önemli bileşenlerden biri markanın 2. el değerlemesi. Şirketimizin politikası gereği 2. el değerinin gerçek seviyelerinde olması konusunda çok hassasız ve gördüğümüz kadarıyla 2. el değeri konusunda en başarılı markalardan biriyiz. Geçen sene binek araç satışlarımızda filo penetrasyonumuz % 23 seviyelerinde gerçekleşti. Bu oran sektöre bakıldığında pek çok firmanın ortalamasının altındadır ve 2. el tadeğerleri üzerine olası olumsuz etkileri engellemektir. Ayrıca filo satış kanalına giden araçların başka kanallarla amaç dışı satışa çıkmaması adına maksimum derecede önlem almaktayız. Son olarak gerek bağımsız şirketlerle gerek bayi ağımızla 2. el fiyatlarını sürekli olarak takip etmekteyiz. Bu sayede de 2. el fiyatlarımızın pazar ortalamasının üzerinde olduğunu söyleyebilirim.

Operasyonel kiralama şirketleri için markaların sunduğu satış sonrası hizmetlerin kalitesi büyük önem taşıyor. Markanız bu konuya nasıl yaklaşıyor? Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Opel markamızla, 25 yıldır satış ve satış sonrası hizmetleriyle geniş kitlelere ulaşıyor ve müşterilerimizin koşulsuz memnuniyetini hedefliyoruz. Türkiye’nin dört bir yanındaki 70’in üzerinde yetkili servisi ile Opel sahiplerine deneyimli ve uzman servis hizmeti veriyoruz Yeni nesil servis deneyimi myOpel sayesinde de Opel sahiplerinin ihtiyaçlarına deneyimli ve uzman servis hizmetiyle cevap vermeyi planlıyoruz.

Operasyonel kiralama firmaları başta olmak üzere günlük kiralama firmalarının çalışmalarında aksama yaşamamaları için servislerde öncelik gibi birtakım avantajlar sağlıyoruz. Opel markasını tercih noktasında karşılıklı anlaşma ve çözüm odaklı çalışma ile müşterimiz olan firmaların memnuniyetini sağlamak birinci önceliğimizdir.

Top