Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Koray KAYA – Kredi Kayıt Bürosu Röportajı

Kurumunuz ve faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kredi Kayıt Bürosu 1995 yılında sektörün önde gelen bankalarının ortaklığı ile kurulmuştur. Finans kuruluşları arasındaki bilgi paylaşım hizmetinin yetkisi kanunen Kredi Kayıt Bürosu’na verilmiştir. Bankalar, leasing, faktoring, alacak sigortası ve tüketici finansman şirketleri gibi 200’e yakın üyesine, etkin veri ambarı yönetimi sayesinde akıllı finansal çözümler sunan Kredi Kayıt Bürosu, bu hizmetlerini 2013 yılında Findeks hizmet platformuyla bireylere ve reel sektöre de taşımıştır.

Şu anda Findeks platformumuz üzerinden sunduğumuz hizmetlerimizle hem bireylerin kendi finansal hayatlarını kontrol altına almalarına hem de reel sektörün alacak risklerini yönetmesine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

Müşteri risk değerlendirmesi neden önemlidir? Müşteri risk değerlendirmesi araç kiralama kuruluşları için neden önem taşır?

İşletmelerin müşterilerini finansal açıdan daha yakından tanıması hem hizmet segmentasyonu hem de finansal döngülerinin sürdürebilmesi açısından çok önemli. Araç kiralama kuruluşları üzerindeki alacak riskinin, müşteriye teslim edilen aracın bedeli kadar olduğu düşünülürse, müşterilerin risk değerlendirmelerinin sağlıklı yapılabilmesi bu sektörde ekstra bir önem kazanıyor. Öte yandan araç güvenliklerinin sağlanabilmesinin yanı sıra müşteriler tarafından doğru kullanılmış, bakımlı araçlarla hizmet verilmeye devam edilebilmesine de Findeks’in sunduğu hizmetin katkısı büyük.

KKB & TOKKDER işbirliği ile hayata geçirilmiş olan KKB Reel Sektör Kredi Değerlendirme Sistemi’nden bahseder misiniz? Bu sistemin sağladığı faydalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kredi Kayıt Bürosu olarak TOKKDER ile yaptığımız iş birliğiyle; tüm araç kiralama acentelerinin hizmet karar mekanizmalarında kredi notu kullanılmaya başlandı. Şu anda Türkiye’nin dört bir yanında araç kiralama talebinde bulunan müşterilerden saniyeler içerisinde SMS vasıtasıyla bir finansal bilgi paylaşım onayı alınıyor. Hemen ardından acentelerimiz bu müşterilere ilişkin kredi notunu ve buna paralel oluşturulan hizmet kararını ekranlarında görebiliyorlar. Böylece, daha önce kredi kartından alınan provizyon dışında bir finansal bilgisine sahip olunmayan müşterilere, şimdi kredi notlarına paralel olarak üst segment araçlar ya da fiyat avantajları sağlanabiliyor.

Top