Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

KKB Reel Sektör Kredi Değerlendirme Sistemi

KKB Kredi Kayıt Bürosu ve TOKKDER işbirliği ile kısa zaman önce hayata geçirilen KKB Reel Sektör Kredi Değerlendirme Sistemi 12 Mart 2015 tarihinde The Marmara Hotel Taksim’de gerçekleştirilen toplantı ile basına tanıtıldı.

Türkiye’nin saygın birçok basın kuruluşunun temsilcilerinin katıldığı toplantıda, söz konusu sistemin araç kiralama sektörüne sağlayacağı fayda TOKKDER ve KKB Kredi Kayıt Bürosu yetkilileri tarafından ifade edildi. Araç kiralama sektörüne özel olarak tasarlanarak hayata geçirilen müşteri riski değerlendirme sistemi olan “KKB Reel Sektör Kredi Değerlendirme Sistemi”, araç kiralama firmalarına müşteri adaylarının risk değerlendirmelerini kısa bir süre yaparak kiralama konusunda daha doğru karar vermelerini sağlıyor.

Toplantıda Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım AKDENİZ, “Reel sektörün risklerini etkin yönetme genel stratejimiz paralelinde araç kiralama şirketlerinin hem risklerini yönetme hem de doğru kişiye, doğru aracı sunabilmelerini sağlamayı hedefledik. Amacımız araç kiralama sektörüne özel olarak tasarladığımız müşteri riski değerlendirme sistemi ile detaylı risk raporu ve Findeks notunu birlikte kullanarak otomatik bir risk değerlendirmesi yapılmasını sağlamak” dedi. Kurulacak olan sistem, lokasyon ve kişiden bağımsız olduğu için, kurumsal anlamda müşteri ilgili araç kiralama şirketinin hangi şubesine başvurursa başvursun aynı değerlendirme yapılabilecek.

TOKKDER tarafından tanımlanan kurallar paralelinde sistem tarafından üretilen kararlar referans olarak kullanılacak. Sistem tarafından önerilen karara uyup uymamak doğrudan araç kiralama firmalarının inisiyatifinde olacak. Araç kiralama şirketleri risklerini minimize ederken müşteri memnuniyetini artırma imkanı yakalayacak.” şeklinde açıklama yaptı.

TOKKDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Önder ERDEM ise, “Toplumun her kesiminden talep gören günlük / kısa süreli araç kiralamanın bu denli yaygınlaşması müşteri riski değerlendirmesini araç kiralama şirketleri için olmazsa olmaz bir husus haline getiriyor. Günlük / Kısa süreli araç kiralama şirketlerinin müşterilerinden talep ettiği kira ücretleri kiralanan aracın değeri ile kıyaslandığında araçların güvenilir kişilere kiralanmasının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.

Araç kiralama şirketleri açısından asıl önemli husus kira ücretinin müşteriden tahsil edilmesinin yanı sıra kiralanan aracın kira süresi sonunda müşteri tarafından sorunsuz bir şekilde kiralama firmasına teslim edilmesi.

İşte TOKKDER ve Kredi Kayıt Bürosu işbirliği ile hayata geçirilen, araç kiralama sektörüne özel olarak tasarlanan “KKB Reel Sektör Kredi Değerlendirme Sistemi” TOKKDER üyesi araç kiralama firmalarının, müşterilerinin risk değerlendirmesine birkaç dakika içinde ulaşarak kiralama konusunda sağlıklı bir karar vermelerini sağlayacak. Sistem ayrıca doğru kişiye, doğru aracın, doğru şartlarla kiralanmasına da imkân tanıyacak.” diyerek bu projenin önemini vurguladı.

Sektörün kullanımına açılan bu sistem sayesinde, birkaç bilgi girişinin ardından araç kiralamak isteyen kişinin cep telefonundan vereceği risk bilgilerinin paylaşılmasına ilişkin onay mutabakat mesajı ile araç kiralama şirketine otomatik bir değerlendirme imkânı sunuluyor.

Top