Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Ford Otosan – Özgür Yücetürk Röportajı

Markanızdan, 2014 yılının nasıl geçtiğinden ve 2015 yılı planlarınızdan bahseder misiniz?

2014 yılı, Ford Otosan olarak bizim için ticari araç ürün gamımızın büyük kısmını yenilediğimiz önemli bir yıldı. Bu sebeple 2014 yılını “Ticari Araçlar Yılı” ilan ettik. Önce Mart ayında pazara sunduğumuz Yeni Transit, ardından Mayıs ayında pazara sunduğumuz Courier ile ticari ürün gamımızı çok ciddi şekilde güçlendirdik.

2015 yılı ise bizim için “Otomobil Yılı” olacak dedik. 2014 sonunda pazara sunduğumuz Yeni Focus ve ardından Şubat ayında lansmanını gerçekleştirdiğimiz Yeni Mondeo ile 2015’e çok güçlü bir başlangıç yaptık. Ancak yenilikler bunlarla sınırlı değil; sırasıyla Mayıs ayında Focus’un uzun yıllardır beklediğimiz dizel-otomatik versiyonu, Haziran ayında Yeni C-Max, Ağustos’ta otomotiv dünyasının efsanelerinden “Mustang”, Ekim ayında C-Max’in dizel otomatik versiyonu ve yine son çeyrekte sunacağımız Yeni S-max ve Galaxy ile binek ürün gamımızın çok daha güçlü bir konuma geleceğini söyleyebiliriz.

Operasyonda kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz? 

Satış operasyonlarımızı perakende ve filo olarak iki grupta takip etmekteyiz. Filoların yönetiminde operasyonel kiralamayı ayrı bir konu olarak değerlendirip, buna odaklı çalışan bir ekip ile takibini yapmaktayız. Perakende satışlar bir marka için ne kadar önemli ise, sağlıklı sürekliliği sağlayabilmek için filoyu da belli bir dengede yönetmesi gerekmektedir. Biz de Ford Otosan olarak satışlarımızın planladığımız bir bölümünü, filo satışı olarak gerçekleştirmekteyiz.

Operasyonel kiralama firmalarına sadece araç satışı gerçekleştiren bir marka olmak yerine, çözüm ortağı olarak işbirliği oluşturmayı hedeflemekteyiz. Örneğin; sadece araç satışı değil, satış sonrası servis hizmetlerinde sağladığımız faydalarla da müşterilerimize hizmet vermeye çalışıyoruz. Satış sonrasında da bu konuya odaklanmış bir ekiple operasyonel kiralama firmalarına hizmet vermekteyiz.

Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Ford Otosan olarak değişen müşteri ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, sunduğumuz hizmetleri her geçen gün bir adım öteye taşımaya çalışıyoruz. Bu kapsamda operasyonel kiralama sektörünün de ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde süreçlerimizi ve hizmetlerimizi iyileştiriyoruz. Böylece bizlerden beklentileri karşılamaya çalışıyoruz.

Günlük kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Günlük kiralama sektörü, Türkiye’de büyüme potansiyeli barındıran büyük bir sektör. Dolayısıyla biz de marka olarak bu sektörde bulunmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken, markaya zarar verebilecek uygulamalardan ise uzak duruyoruz. Bu grupta sattığımız araçların belli bir süre ve kilometre kullanımını ön şart olarak istiyoruz.

Operasyonel kiralama firmalarına sunduğumuz hizmetleri, paralel olarak günlük kiralama firmalarına hem satış hem de satış sonrası olarak sunmaktayız.

Günlük kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Gerek günlük kiralama sektöründe gerekse diğer filolarda, hem müşterilerin hem de markaların belli çalışma prensipleri bulunuyor. Biz de Ford Otosan olarak çalışma prensiplerimizin örtüştüğü filo şirketleri ile çalışmaktayız. Bu müşterilerimizin beklentilerini karşıladığımızı düşünüyoruz.

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Operasyonel ve günlük kiralama şirketleri ile karşılıklı antant kaldığımız çalışma prensipleri dahilinde, işbirliğimizi her geçen gün büyütmek isteriz. Ford Otosan olarak kiralama şirketi müşterilerimizin çözüm ortağı olmaya çalışıyoruz. Bizim beklentimiz, tedariğini sağladığımız Ford marka araçların karşılıklı antant kaldığımız şartlar dahilinde kullanılması. Tabii bunu yaparken son kullanıcılara; Ford standartlarında temiz, güvenli ve servis bakımları aksatılmadan yapılmış araçlar sunmalarını isteriz.

Markanızın ikinci el araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

İkinci el konusu her geçen gün önemini artırıyor. Rekabette avantajlı olmaya çalışan veya dezavantajlı konuma düşmek istemeyen markalar, kendi bünyelerinde 2. el konusuna odaklanmaya başladı. Biz de Ford Otosan olarak 2014 yılı başı itibarıyla 2. el konusunda konsantre bir anlayışla organizasyon yapımızı gözden geçirdik. Kendi 2.el web sitemizi oluşturduktan sonra, bu kanal üzerinden ihaleler düzenlemek suretiyle satışlar yapmaya başladık. 2015 yılı içerisinde bu bölümümüzü daha da güçlendirerek, etkin bir ikinci el yönetimi yapmayı hedeflemekteyiz. Yine ikinci el yönetimimiz sayesinde, filo müşterilerimizin kiralamadan dönen araçlarını bayi teşkilatımıza ihale ederek tüm Türkiye’de satılmasını sağlamaktayız.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Daha önce de belirttiğim gibi, Ford Otosan olarak filo müşterilerimizin satış sonrası konularını bu konuya odaklı çalışan bir ekip ile takip etmekteyiz. Bu ekip ile sadece servislerde işlem gören araçların yaşadığı problemleri takip etmiyor, aynı zamanda operasyonel kiralama şirketleri ile birlikte çalışarak iş geliştirmeyi hedefliyoruz.

Bu kapsamda 2015 yılında satış sonrasında kazan-kazan ortaklığı sağlayacak birçok teşvik sistemini devreye alıyoruz. Burada amacımız operasyonel kiralama şirketlerinin parkında bulunan Ford marka araçlarına, Ford Yetkili Servisleri’nde kaliteli ve güvenli hizmet sağlayabilmek.

Top