Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

TOKKDER’de yönetim değişikliği

TOKKDER Yönetim Kurulu’nun Ocak 2015’de aldığı kararla, LeasePlan Genel Müdürü F. Türkay OKTAY TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanlığına, Borusan Otomotiv Premium Kiralama Genel Müdürü H. Kağan DAĞTEKİN ise TOKKDER Yönetim Kurulu Üyeliğine getirildi.

TOKKDER Genel Koordinatörü Tolga ÖZGÜL, bir önceki TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı DRD Filo Kiralama Genel Müdürü İlkay ERSOY’un görevde olduğu Mart 2012Ocak 2015 döneminde araç kiralama sektörüne fayda sağlayan birçok projenin hayata geçirildiğini ifade ederek şunları söyledi:
“İlkay ERSOY’un derneğimizin Yönetim Kurulu başkanlığını yaptığı dönemde birçok önemli projeyi hayata geçirdik. TNS Global işbirliği ile yürütülen pazar araştırması sonucunda periyodik olarak yayınlanmakta olan Türkiye operasyonel kiralama sektör raporu sektörün mevcut durumunu ortaya koyarak gelişim potansiyeline ışık tutmaktadır.
PDR işbirliği ile gerçekleştirilen TOKKDER eğitimleri araç kiralama sektörünün sağlıklı ve sürdürülebilir şekilde büyümesine önemli katkı sağlamıştır.
En yeni projemiz olan, KKB Kredi Kayıt Bürosu işbirliği ile hayata geçirilen KKB Reel Sektör Kredi Değerlendirme Sistemi TOKKDER üyesi araç kiralama şirketlerinin daha sağlıklı müşteri risk değerlendirmesi yapmasına imkân tanımaktadır.
İlkay ERSOY’a bugüne kadar sektöre sağladığı çok değerli katkılar için teşekkür etmek istiyorum.”
Türkiye araç kiralama sektörünün sürdürülebilir gelişimini destekleyecek yeni projelerin de TOKKDER’in programında olduğunu ifade eden Tolga ÖZGÜL, Türkiye günlük kiralama ve operasyonel kiralama sektörlerinin gelişim potansiyeline de dikkat çekti.
Türkiye’de iş amaçlı kullanılan yaklaşık 2.3 milyon aracın güncel olarak sadece yaklaşık %10 kadarının operasyonel kiralama yöntemi ile temin edildiğini vurgulayan Tolga ÖZGÜL, bu oranın bir çok Avrupa ülkesindekinin altında olduğunu ifade ederek, operasyonel kiralama yönteminin sunduğu avantajların özellikle KOBİ’ler tarafından da artık fark edildiğine dikkat çekerek, operasyonel kiralama sektörünün önümüzdeki dönemde hızlı gelişimini sürdüreceğine inancının tam olduğunu belirtti.
Tolga ÖZGÜL, ülkemiz turizm sektörünün hızlı gelişimi, havayolu taşımacılığının uygun bilet fiyatlarından ötürü toplumunun her kesimi tarafından kullanılır hale gelmesi ve uluslararası kongre organizasyonları için ülkemizin yıldan yıla daha fazla tercih edilir olması gibi etkenlerden ötürü, Türkiye günlük kiralama sektörünün araç parkının büyüdüğünü, hizmet kalitesinin de hızla yükseldiğini ifade etti.
2014 yılı sonu itibarı ile Türkiye günlük kiralama sektörünün araç parkı büyüklüğünün yüksek sezonda yaklaşık 35 bin adet, operasyonel kiralama sektörünün araç parkı büyüklüğünün ise 236 bin 900 adet seviyesine ulaştığını söyleyen Tolga ÖZGÜL, sektörün önümüzdeki 5 yıl zarfında filosundaki araç sayısını ikiye katlamasını beklediğini ifade etti.

1964 doğumlu Türkay OKTAY, lisans eğitimini ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’nde tamamladıktan sonra, İşletme Yüksek Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi’nden aldı. İş hayatına Türk Telekom’da Elektronik Mühendisi olarak başlayan Türkay Türkay OKTAY, 1991 yılında Interbank’a geçerek finans sektörüne adım attı.13 yıl süresince çeşitli bankaların hazine, varlık yönetimi ve fon yönetimi departmanlarında yöneticilik pozisyonlarında görev aldı. 2001-2004 yılları arasında AK Yatırım’da Genel Müdürlük görevini üstlendi. Ardından sektör değiştirerek Derindere Otomotiv Genel Müdürlüğü’nü üstlenen Türkay OKTAY, 2008 yılından bu yana LeasePlan Türkiye Genel Müdürü olarak çalışma hayatını sürdürmektedir. Türkay Türkay OKTAY, evli ve 2 çocuk babasıdır. 8 yıl süreyle basketbol antrenörlüğü yapan Türkay OKTAY, motor sporları ile de yakından ilgilidir ve bu alanda birçok ödülü bulunmaktadır.

Top