Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Kiralanan araçlar Findeks ile güvende

>> Finansal hizmet platformu Findeks ve TOKKDER işbirliği ile araç kiralamada yeni bir dönem başlıyor. Findeks Kredi Notu ve Risk Raporları sayesinde doğru müşteriye, doğru aracın güvenle verileceği bir dönem başlıyor. KKB güvencesiyle hizmete sunulan Findeks’i daha yakından tanımak adına sorularımızı KKB Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Kasım AKDENİZ’e yönelttik.

Kredi Kayıt Bürosu kimdir? Findeks nedir? Kredi Kayıt Bürosu (KKB), 1995 yılında bankalar tarafından kurulmuş ve halen Türkiye’nin 9 büyük bankasının ortaklığında faaliyetlerini sürdüren köklü bir kurumdur.
Kredi Kayıt Bürosu tüm banka, leasing, faktoring ve tüketici finansman şirketlerinden topladığı kredi ödeme performans verileri
ni düzenleyerek raporlar halinde sunmaktadır. Bu raporlar, uzmanlar tarafından ihtiyaca uygun ve kolay değerlendirilebilir veriler içerecek şekilde hazırlanır.
Findeks, KKB’nin bireylere ve reel sektöre hitap eden yüzüdür. Findeks altyapısı sayesinde daha önce sadece finans sektörünün sahip olduğu bilgi ve raporlara artık hem bireyler, hem de şirketler ulaşabilir hale gelmiştir. Geçtiğimiz Eylül ayında lansmanı gerçekleştirilen Findeks markamız ile çok büyük bir ilgi gördük.
Bu raporların içerisinde neler var?
Temelde iki farklı raporumuz bulunuyor. Bunlardan bir tanesi kişinin ya da kurumun bankalarla olan kredi ilişkilerini gös
teren Risk Raporu. Risk Raporu toplam kredi limitleriniz ve borç tutarınız, ödemelerinize ait aylık geçmişiniz, ilk kredi kullanımınız ve en son ne zaman kredi kullandığınıza dair tüm finansal performansınızı yansıtan bir rapordur. Raporun özeti niteliğinde bir de kredi notunuz mevcut olup, kredi notu 1 ile 1900 arasında değişmektedir. Risk raporundaki tüm bilgilerin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi sonucu oluşturulan kredi notu, kişinin borcunu düzenli ödeyip, ödemediğine dair bilgi vermektedir.
Çek Raporu ise kişinin veya kurumun piyasaya olan çeklerinin ödeme performansını göstermektedir. Geçmişteki çek raporlarından farklı olarak, güncel raporlar ödenmiş çek adet ve tutar bilgilerini de içermektedir.
Peki bu veriler araç kiralama sektörünü nasıl daha güvenli hale getirecek?
Genel olarak değerlendirildiğinde kredi borçlarını zamanında ödeyen, yükümlülüklerini layıkı ile yerine getirmeye çalışan kişiler kredibilite olarak herkesin birlikte iş yapmak isteyeceği güvenilir kişilerdir. Bu kredi verirken de böyle kredi dışında örneğin bir ev kiralarken veya araç kiralarken de böyledir. Eğer kişinin moralitesini doğru ölçebilirseniz alacağınız riskleri de doğru değerlendirebilirsiniz. Findeks Risk Raporu ve kredi notları da kişinin geçmiş borç ödeme davranışlarına bakarak o kişinin kredibilitesini değerlendiren enstrümanlardır. Bugün
bir araç kiralarken sizin için çok değerli olan bir şirket varlığını hiç tanımadığınız bir kişiye emanet ediyorsunuz. Bu kişi bu aracı doğru kullanır mı, zamanında teslim eder mi bilemiyorsunuz. Halbuki bu kişiyi (veya bu bir firma da olabilir) tanıyor olsanız, aynı adreste yıllardır ikamet eden, sözüne güvenilir ve sizi aldatmayacağına emin olduğunuz bir kişi olduğunu bilseniz kiralama işini içiniz çok daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Belki de bankaların yüksek kredi notlu müşterilerine düşük faizli kredi kullandırması gibi siz de yüksek kredi notu olan kişileri çekmek, riskinizi azaltmak için bu kişi
lere bir üst araç kiralama, kira bedellerinde indirim yapma gibi pek çok olanak sağlayarak müşteri kalitenizi artırabilirsiniz. Yurtdışında kredi notları yüksek olan kişilerin kaza yapma risklerinin de daha düşük olduğu rakamlarla kanıtlanmış olduğundan sigorta primleri bile daha ucuz oluyor. Araç kiralama sektörü de bu tip uygulamaları kendi içinde geliştirerek çok daha etkin bir müşteri yönetimini zaman içinde gerçekleştirecek uygulamaları hayata geçirecektir. Findeks olarak bunu kolaylaştırmak üzere merkezi bir karar destek sistemi oluşturduk. Kiralama anında internet üzerinden sektörün kullanımına açtığımız bu sistem ile birkaç bilgi girişi ve müşterinin cep telefonundan
vereceği onay mutabakat mesajı ile kiralama yapacak olan şirkete otomatik bir değerlendirme sunacağız. Bu değerlendirme tüm risk raporu ve kredi notu bilgilerini otomatik olarak analiz ederek bu müşteri güven skalasında nerededir diye bir değerlendirme yaparak sonucu dönecek. Bu şekilde hem detaylı risk raporu bilgileri özet bir sonuca bağlanmış olacak hem de operasyonel olarak işlemler çok daha kısalmış olacak.
Geliştirilen bu sistem sayesinde TOKKDER üyesi kiralama şirketlerine, sadece müşteri adaylarının risk değerlendirmesini sağlıklı
bir şekilde yapma imkanı sunmakla kalmayacak, bununla birlikte doğru kişiye, doğru aracın verilmesine imkanı sağlayacağız.
Bu sistem yalnızca güvenlik sağlamıyor o zaman?
Elbette, bu sistemin pek çok faydası var. Öncelikli olarak doğru ve hızlı karar almayı kolaylaştırıyor. Genellikle araç kiralama hizmeti veren kurumların Birçok farklı noktada ve pek çok sayıda personel ile hizmet veriyor. Farklı lokasyonlarda hizmet veren personellerin sistem prosedürlerine bağlı olarak çalışmaları, verdikleri kararların uyumlu olması büyük önem arz eder.
Doğru kişiye, doğru aracın sunulmasının yanı sıra, satış şartlarının bireye göre farklılaştırılabilmesi de sistemin bir parçasıdır.
Kuruduğumuz Merkezi Karar Destek altyapısı ile farklı kredi notuna sahip bireylere farklı fiyat seçeneği veya depozito uygulaması gibi özelleştirilmiş seçenekler sunmak mümkün. Belki de en önemlisi bu hizmet sayesinde hem daha üst segmentteki ürünlerin otomatik olarak önerilmesi, hem de alacak risklerini azaltılması halinde ciro artışı sağlanacak olmasıdır. Üstelik tüm bu kararlar Türkiye genelindeki her satış noktasında aynı standartta ve aynı kalitede uygulanabilecek olup, bu da kurumsallık açısından firmaları bir üst kategoriye taşıyacaktır.
Sistem ne zaman kullanılmaya başlanacak?
Sistemimiz kullanılmaya hazır. Test sürecini de başarıyla tamamladık. Şu an yapılması gereken, kullanmak isteyen firmaların Findeks.com üzerinden üye olmaları ve TOKKDER’e başvurarak yetki almalarıdır. Süreç tamamlandığında sistemin sunduğu tüm avantajlardan yararlanmaya başlayabilirler. Çok kısa bir süre içerisinde tüm kiralama şirketlerinin sistemi yaygın bir şekilde kullanacağını düşünüyoruz.
Peki bundan sonrası?
TOKKDER için hizmete sunduğumuz karar destek sistemi ile 2015 yılı içerisinde tüm Türkiye’de yaygınlaşmayı hedefliyoruz. Araç kiralama sektörünün ihtiyaçlarını sürekli analiz ederek ürünlerimizi de bu doğrultuda geliştireceğiz.

Top