Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Türkiye Operasyonel Kiralama Sektörü’nün Aktif Büyüklüğü 11,7 Milyar TL’ye Ulaştı

TOKKDER’in, bağımsız araştırma şirketi TNS Global işbirliği ile yürütmekte olduğu pazar araştırmasının 2014 yılı 3. çeyrek sonu sonuçlarını içeren “Operasyonel Kiralama Sektör Raporu” yayınlandı.

Kur ve faiz oranlarında yaşanan yükselişler, otomobil ÖTV oranlarındaki artış, BDDK’nın kredi işlemlerine yönelik getirdiği sınırlamalar, büyümede ivme kaybı ve özel sektör yatırımlarındaki yavaşlama 2014 yılının ilk 9 ayında Türkiye otomotiv sektörünü olumsuz yönde etkiledi.

Türkiye yeni otomobil satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre %18,92 oranında azaldığı (Kaynak: ODD) 2014 yılının ilk 9 ayında operasyonel kiralama sektörü Türkiye’de satılan yeni otomobillerin %18,3’ü olan yaklaşık 67 bin adet yeni aracı filosuna kattı.

2013 yılının aynı dönemine göre %14,1’lik bir büyüme kaydeden sektör, parkındaki araç sayısını yaklaşık 221 bin 100 adede çıkardı. 2014 yılının ilk 9 ayında yapmış olduğu yaklaşık 4,6 milyar TL’lik yeni araç yatırımı ile Türkiye operasyonel sektörünün aktif büyüklüğü 11,7 milyar TL’ye ulaştı.

Araştırma sonucunda ulaşılan bir diğer çarpıcı veri ise sektörün müşteri sayısı ve müşteri başına düşen araç sayısındaki değişim oldu. Sektörün müşteri sayısı bir önceki yılın aynı dönemi göre %27,4 oranında artarak 31.361’e ulaştı. 2013 yılının ilk 9 ayı itibarı ile sektörün müşteri başına düşen araç sayısı 7,4 iken 2014 yılının ilk 9 ayı sonunda bu rakam 6,6’ya düştü. Bu veri ülkemizde artık çok uluslu ve büyük yerel şirketlerin yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmelerin de araç filolarını operasyonel kiralama yönetimini tercih ederek oluşturduklarını işaret etmektedir.

Bu araştırma dönemi itibarı ile

• Renault %26’lık payı ile Türkiye operasyonel kiralama sektörünün araç parkında en çok tercih edilen marka olmayı sürdürürken, %18,3 ile VW, %15,1 ile Ford, %11,5 ile Fiat takipçisi oldular.
• Sektörün araç parkının yaklaşık yarısı (%48,9) C segment araçlardan oluşurken, B segment araçlar %32,2, D segment araçlar ise %13,1 pay aldı.
• Sektörün araç parkının %92,6’sı dizel araçlardan oluşurken, manuel vites araçlar %63,2 pay aldılar.

Tüm bu çarpıcı veriler operasyonel kiralama sektörünün ülke ekonomisi ve beraberinde otomotiv sektörü için ne denli önemli olduğunun bir kez daha altını çizdi.

Top