Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Peugeot – Merih Tüzün Röportajı

Kiralama sektörü oyuncularını iyi bir iş ortağı olarak görüyoruz…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014 yılı Türkiye otomotiv sektörü için nasıl geçti? Peugeot olarak 2014 yılında neler yaptınız? Hedeflerinize ulaştınız mı?

2014 yılı başında ODD pazarın 640.000 adet civarında gerçekleşmesini öngörüyordu, bu da 2013 yılına göre % 25 oranında daralma anlamına geliyordu. Bu daralmanın 3 ana sebebi vardı, yılbaşında ÖTV oranlarının yükselmesi, BDDK’nın kredi işlemlerine yönelik getirdiği sınırlamalar ve döviz kurundaki dalgalanmaların sonuncunda ortaya çıkan fiyat artışları. 2014 yılının ilk yarısı bu beklenti ve öngörülere uygun gerçekleşti ancak Temmuz ayında daralma azalmaya başladı. Şu an 2014 yılı toplam pazarının, yaklaşık %16-18 oranında bir daralma ile, 720-750 bin adet civarında gerçekleşmesini öngörüyoruz. Daralmanın ayrıntıları incelendiğinde binek otomobil pazarında daha az, ancak hafif ticari araç pazarında ise daha fazla olduğu görülüyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 2014 yılı Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,2 azalarak 540.071 adet olarak gerçekleşti. Otomobil satışları 2014 yılı Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,4 azalarak 417.582 adede geriledi. Hafif ticari araç pazarı da yılın 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,5 azalarak 122.489 adede geriledi. Bu dönemde, dizel otomobil satışlarının payı yüzde 62’ye, otomatik şanzımanlı otomobillerin payı ise yüzde 46’ya yükseldi. 2014 yılı Ocak-Ekim döneminde otomobil pazarı segmentinin yüzde 83,5’ini yine vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerinde yer alan araçlar oluşturdu. Segmentlere göre değerlendirildiğinde, en yüksek satış adedine yüzde 52 pay alan C (217.434 adet) segmenti, kasa tiplerine göre değerlendirildiğinde, en çok tercih edilen gövde tipi yine yüzde 47,6 pay ve 198.932 adetle sedan otomobiller oldu. Ancak son dönemde filo satışlarının artması ve K Belgesinin fiyatında yapılan düzenleme sayesinde hafif ticari araç pazarında yaşanan daralma oranı azalmakta. 2014 yılının son iki ayında, makro tedbir ve tercihler, TCMB’nin sıkı para politikası, jeopolitik gelişmeler, ABD ve Avrupa Merkez Bankaları para politikaları etkili olmaya devam edecektir. Ancak yılı olumlu gelişmeler ve beklentilerle kapattığımızı ifade edebilirim. Az önce de bahsettiğim üzere, ÖTV oranlarının yükselmesi ve döviz kurundaki dalgalanmaların sonucunda ortaya çıkan fiyat artışları sektörü olduğu kadar Peugeot markasını da etkiledi. Bu gerekçelerle 2014 yılını 24 bin adet satış rakamı ile kapatmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte, bu dönemde, Peugeot tarihinin en genç ürün gamını sunuyor. Peugeot 2008, 308, 508 markanın yeni yüzünü yansıtırken, aralarında üç silindirli benzinli PureTech 130 bg yeni motor seçeneklerinin de yer aldığı teknolojik gelişmeler de Peugeot’yu önümüzdeki dönemler için güçlendiriyor, bizleri de daha iyi sonuçlara ulaşabilmek için umutlandırıyor.

 

Peugeot’nun 2015 yılı için planlarından bahseder misiniz?

2015 yılının yeni bir gelişme olmazsa 2014 yılı seviyelerinde gerçekleşmesini öngörüyoruz. Peugeot şu an tarihinin en genç ürün gamına sahip ancak önümüzdeki yıl bu genç ve zengin ürün gamını yeni motor ve şanzıman seçenekleri ile daha da geliştirmeyi planlıyoruz. Peugeot Markası’nın bağlı bulunduğu PSA Grubu, bu yıl içerisinde “Back in the Race” yani ‘Yarışa Geri Dönüş’ adıyla bir gelişim planı açıkladı. 4 temel faaliyeti hedef alan bu plan dahilinde grup markalarının ürün gamları netleştirilerek yeniden konumlandırılacak ve fiyat  konumlandırmalarını iyileştirecek. Markaların birbirlerini tamamlama özelliklerini ön plana çıkaracak, hedef kitle odaklı ve tutarlı bir küresel ürün planı hayata geçirilecek. Uluslararası pazarlarda karlı büyüme sağlanacak ve özellikle Avrupa pazarlarında rekabet gücünü artırmak üzere modernizasyon çalışmaları yapılacak. Bu plan grubun 2014-2018 dönemini kapsayan yol haritasını oluşturuyor. Peugeot olarak motorlarımızın hem performansına hem de verimliliğine çok güveniyoruz. Motorlarımız ve şanzımanlarımızda yapılan teknolojik gelişmeler Peugeot’nun Avrupa ürün gamının CO2 emisyonu ağırlıklı ortalamasını azaltıyor ve markanın Avrupa çevre dostu markalar sıralamasında ilk üç arasında yer almasını sağlıyor. Bu doğrultuda Peugeot Türkiye olarak son derece iddialı bir yakıt tüketim testi gerçekleştirdik. 130 beygir gücündeki yeni turbo benzinli PureTech motorunun verimliliğini ve yakıt ekonomisini Türkiye yol şartlarında ispat etmek üzere Volkan Işık Akademi ve TOSFED ile yola çıktık. Yeni Peugeot 308 1.2l 130 hp PureTech benzinli motor ile gerçekleştirilen test ile Edirne’den Ardahan’a en düşük yakıt tüketimini elde ederek ulaşmak hedeflendi. Peugeot 308 1.2l 130 hp PureTech manuel şanzımanlı Allure versiyonu ile, 100 kilometrede ortalama 3,2 litrelik tüketim değeri ile Edirne’den Ardahan’a 1.718 kilometre tek depo benzin ile geride bırakıldı. Bu veri Peugeot’nun yeni motor teknolojilerinin performansı ve verimliliğini bir kez daha kanıtladı. Avrupa’da 2014’te ‘Car Of The Year / COTY’, ‘yılın otomobili’ seçilmiş olan yeni 308’in test edilmiş ve kanıtlanmış bu üstün özellikleri ve diğer ürünlerimizin de katkısıyla 2015 yılında çok daha iyi bir performans göstereceğimize inanıyoruz, bu hedefle çalışıyoruz.

 

Operasyonel kiralama firmalarına sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Operasyonel kiralama firmalarını ciddi bir iş ortağı ve sektör paydaşı olarak görüyor, değerlendiriyoruz. Sektöre yaptıkları katkının, her geçen yıl artan ağırlıklarının, toplam satışlardan aldıkları payın, önemlerinin fazlasıyla farkındayız. 2014 yılında toplam otomobil pazarı yukarıda da söylediğim oranlarda düşerken operasyonel kiralama, sizin verilerinize göre, büyümeye devam etti. İlk 3 çeyrekte yaklaşık yüzde 7 oranında bir büyüme söz konusu. Bu veriler ve gerçekler doğrultusunda, biz de, bu pazarda, düzgün, dürüst bir anlayışla yer almaya ve payımızı geliştirmeye gayret ediyoruz. Bunun için de, bütün operasyonel kiralama firmalarıyla yakın, sıcak ve yapıcı bir diyalog içindeyiz. Gerek geniş ürün yelpazemizle, gerek rekabetçi fiyatlarımızla, gerekse nihai müşteri odaklı takip ve buna uygun zamanında doğru ürün tedariği çabalarımızla sözkonusu firmaların ihtiyaç ve beklentilerini karşılamaya çalışıyoruz.

 

Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Dürüst olmak gerekirse, bütün beklentileri karşılayabildiğimizi henüz söyleyemeyeceğim. Bütün rakiplerimizin de bütün beklentileri karşılayabildiği kanaatinde değilim. Ama tüm markalar gibi biz de, pazarın beklentileri, ihtiyaçlarıyla daha uyumlu, satın alırken de, kullanırken de daha ekonomik, daha rekabetçi bir ürün gamı, daha iyi, tutarlı ve tatminkar bir ikinci el değeri, daha iyi ve yaygın satış-sonrası hizmetleri konusunda ciddiyetle çalışıyoruz. İkinci el ile ilgili, ürünlerimizin ikinci el değerlerini koruyabilmek, yükseltebilmek amacıyla, yetkili satıcılarımızın önemli bir bölümünün katılım ve katkılarıyla özel bir program uyguluyoruz. Bu program dahilindeki bütün ürünlerimizin garantimiz altında (orijinal ya da uzatılmış) olmalarını, bütün kontrollerinin eksiksiz yapılmasını temin ediyoruz. Satış sonrası hizmetlerimizde de Türkiye’nin çok önemli bir bölümünü kapsayan 55 yetkili servisimizle yüksek kalitede ve çok güvenilir bakım ve onarım hizmetleri sunuyoruz. Bunlara ek olarak yine + garanti ve ful servis paketlerimizle uzatılmış garanti ve bakım-onarım olanakları sağlıyoruz.

 

Günlük kiralama firmalarına sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Günlük ya da kısa süreli kiralama firmaları da pazarın önemli aktörleri arasında. Ülkemizin bölgede gittikçe artan ekonomik ve siyasi ağırlığı, gelişen ve büyüyen turizm potansiyeli bu alandaki ihtiyacı da büyütüyor. Gelişen, büyüyen havayolu ulaşımı, bir taraftan bir çok yere artık uçakla günübirlik gitme olanağını verirken, öte taraftan da gidilen yerlerde kısa süreli araç kiralama zorunluluğunu, ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Biz de, aynı uzun süreli kiralama yaklaşımımızda olduğu gibi, ulusal ya da yerel bütün kısa süreli, günlük kiralama firmalarına geniş ürün yelpazemizle, aynı yakın, sıcak ve yapıcı diyalogla hizmet vermek amacındayız.

 

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

En büyük amacımız nihai müşterimiz, kullanıcımızla iletişimde olmayı, kalmayı sağlayabilmek ve bunu sürdürebilmek. Bu sayede nihai kullanıcının ürünümüzden duyduğu memnuniyeti ya da olası talep ve beklentilerini takip edebilmeyi, zamanında öğrenip yanıtlayabilmeyi, varsa sorunları çözebilmeyi çok önemsiyoruz. Operasyonel Kiralama şirketlerinden bir başka önemli beklentimiz, ricamız, doğru ürünleri doğru zamanda temin edebilmek için bütün projelerini, talep ve ihtiyaçlarını yeterince önceden bizimle paylaşmaları; böylelikle üretimden ya da lojistik süreçlerden kaynaklanabilecek gecikmeleri en aza indirebiliriz, daha da iyisi ortadan kaldırabiliriz. Bunun dışında, araçların 2.el değerlerinin oluşumunda, özellikle operasyonel kiralama şirketlerinin büyük bir etkisi var. 2.el değerlerini ortak bir çabayla yükseltebilmek için daha açık ve şeffaf bir paylaşım her iki tarafın da yararına olacaktır kanısındayım. Son bir konu da, araçlarımızın bakım ve onarımlarının, markamızın öncelik ve önerileri de dikkate alınarak, marka standartlarına ve kriterlerine uygun bir şekilde yetkili servislerde yapılmasıdır. Böylelikle ürünlerimizin marka garantileri korunmuş olur, bakım, onarım bilgileri düzenli bir şekilde kayıt altında tutulur ve 2.el satışı sonrasında satın alan müşteriler herhangi bir olumsuz sürprizle karşılaşmazlar.

 

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Her şeyden önce satış sonrasında yaygın bir teşkilata sahibiz. Dolayısıyla Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, bakım ve onarım ihtiyacınız varsa, bunu çok ehil ellerden temin edebileceğiniz, çok kaliteli bir hizmet altyapımız var. Onun ötesinde, az önce de söylediğim gibi, bakım kontratlarını yaygınlaştırma amacındayız. Önümüzdeki yıl, operasyonel kiralama şirketleriyle bütün teşkilatımızın satış sonrası hizmetlerini kapsayacak merkezi anlaşmalar üzerinde de çalışıyoruz.

Top