Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

ING Bank – Erdoğan Yılmaz Röportajı

ING Bank KOBİ Bankacılığı ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan YILMAZ: “KOBİ Bankacılığı’nın temelini ‘ilişki bankacılığı’ oluşturuyor.” Bankanız ve faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz? ING Bank olarak KOBİ Bankacılığı bizim sürekli yatırım yaptığımız bir alan. Bizim için KOBİ Bankacılığı’nın temelini “ilişki bankacılığı” oluşturuyor. İlişki bankacılığının en temel üç açılımı bulunuyor: “sürekli sahada olmak”, “detaylara hakim olmak” ve “global gücümüzü müşterilerimize en fazla değer katacak şekilde yansıtmak”. Bu kapsamda KOBİ’lerle sahada yaptığımız bire bir görüşmeler sırasında onları en ince ayrıntısına kadar dinliyor, dinlediklerimizi analiz ederek iş hayatlarında bir adım önde olmalarını mümkün kılacak şekilde ihtiyaçlarına yönelik şeffaf, kolay, akılcı, esnek olduğu kadar onların işine, birikimine, parasına değer katan pratik çözümler sunuyoruz. KOBİ’lerin ihtiyaçlarını doğru ve hızlı şekilde çözüme kavuşturan farklı ürün ve hizmetlerimizle onların çözüm ortağı oluyor ve müşteri odaklı yaklaşımımız ile sektörde fark yaratacak ürün ve hizmetler sunmaya devam ediyoruz. KOBİ’lerin finansmana kolay ve hızlı ulaşmalarını sağlamak için faaliyet gösterdikleri sektöre ve nakit akışlarına uygun vade ve faiz oranları uyguluyoruz. KOBİ’lerin rekabet güçlerini artırmak, sadece Türkiye’de değil, global pazarlarda da oyuncu olmalarını desteklemek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Birkaç örnek vermek gerekirse sektörde bir ilk olan SMS ile Gümrük Vergisi Ödeme hizmetimiz sayesinde, müşterilerimiz 7 gün 24 saat tek bir SMS ile gümrük vergilerini ödeyebiliyorlar. KOBİ’ler için bir diğer yenilikçi ürünümüz vadesiz hesabın tanımını değiştirerek firmaların nakit akışını yöneten ve yepyeni bir likidite yönetim hesabı sunan Paydos Yok Hesap. Bu hesap ile firmalar gündüzleri tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirdikleri hesap üzerinden geceleri hesaplarında bulunan 10.000 TL üzerindeki bakiyeden gecelik faiz kazanabiliyorlar. Bu pratik hesap, otomatik olarak çalışıyor ve KOBİ’lerin tasarruf yapmasına da destek veriyor. Operasyonel kiralama ve günlük kiralama şirketlerine nasıl  yaklaşıyorsunuz? Operasyonel kiralama ve günlük kiralama şirketlerine sunduğunuz finansman paketleri ve destekler hakkında bilgi verir misiniz? Otomobil bayileri ve alım satımı ile uğraşan işletmelere özel, hayata geçirdiğimiz İkinci El Stok Finansmanı uygulaması sayesinde ilgili firmalar müşterilerinden aldıkları ikinci el araçların finansmanını hızlı, kolay ve uygun fiyatlarla sağlayabiliyorlar. Otomobil bayileri ve alım satımı ile uğraşan işletmeler, binek ve hafif ticari araçlarda kasko değerinin yüzde 75’ine kadar 30-60-90 gün vade seçeneği ile kredilerini kullanabiliyorlar.

“Bizim için KOBİ Bankacılığı’nın temelini ‘ilişki bankacılığı’ oluşturuyor. İlişki bankacılığının en temel üç açılımı bulunuyor: ‘sürekli sahada olmak’, ‘detaylara hakim olmak’ ve ‘global gücümüzü müşterilerimize en fazla değer katacak şekilde yansıtmak’.”

Sistem kapsamında ING Bank müşterileri sadece bir kez şubelerine limit tesisi için başvuruda bulunduktan sonra tesis edilen limit kapsamında kredi kullanımı, kullanılan kredilerin takibi ve geri ödeme süreçlerinin tamamını internet şubesi üzerinden  yapabilmektedirler. “2. El Stok Finansmanı” ile otomotiv bayilerinin işletme sermayesi ihtiyaçlarına en uygun çözümü cazip kullanım koşulları ve internetin hızıyla buluşturarak müşterilerimizin ticari hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Bu çerçevede otomotiv sektöründeki müşterilerimize özel vade ve kredi kullanım koşulları sağlayarak, ihtiyaçlarını modern çözümlerle karşılıyoruz. Küçük ve orta boy işletmelerin farklılaşan ihtiyaçlarını çözüme kavuşturabilmek için KOBİ’lere danışmanlık desteği veriyoruz. Şubelerimizdeki portföy yöneticilerimiz ile sağladığımız danışmanlık hizmetinin yanı sıra, global networkümüz sayesinde yurtdışında faaliyet göstermek veya yatırım yapmak isteyen müşterilerimiz için de çözümler sunuyoruz. Bu kapsamda ING Grubu’nun uluslararası ağıyla; uluslararası ticaret, yerel market ve piyasa koşulları hakkında sahip olduğumuz bilgi birikimi ve deneyimimizi KOBİ’lerimizle paylaşıyor ve söz konusu işlemleri avantajlı ve farklı bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlıyoruz. Bunların yanı sıra, ihracatçı birlikleri ve sanayi odalarıyla yaptığımız iş birliği protokolleri ile yakın ilişkiler kuruyor ve KOBİ’leri destekliyoruz. Bu anlaşmalarımızdaki temel duruşumuz, çalışmalarını büyütmek ve faaliyetlerini geliştirmek isteyen KOBİ’lerin ticari işlemlerinde uzmanlık, hız, kolaylık ve etkin maliyet yönetimi fırsatı sunmak. KGF, KOSGEB ve T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen desteklere de aracılık ederek; büyümek, rekabet gücünü artırmak, marka oluşturmak isteyen ya da yurt dışına açılmak isteyen KOBİ’lere finansman sağlıyoruz. Operasyonel Kiralama ve Günlük Kiralama ülkemizde gelişme potansiyeli yüksek sektörler olarak görülüyor. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir? Bu gelişime uygun çalışmalarınız nelerdir? Günümüzde rekabet her sektörün ayrılmaz bir parçası, bu bakışla inovasyonun ticari hayatta kalmak için bir gereklilik haline geldiğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda önümüzdeki dönemde KOBİ Bankacılığı’nın gündeminde firmaların hayatlarını kolaylaştıracak ürün ve hizmetler yer alacak diyebiliriz. Minimum operasyon ile KOBİ’lerin iş yükünü üzerinden alan, katma değerli ürün ve hizmetler iş anlayışımızda önem kazanmaktadır. ING Bank olarak ürün, hizmet ve iş birliklerimiz ile KOBİ’lerin finansmana ve bankacılık ürünlerine birçok avantaj ile daha kolay ulaşmasını sağlamaya ve hayatlarını kolaylaştırmaya devam edeceğiz.

Top