Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Michelin – Sertan Akçagöz Röportajı

Operasyonel kiralamada en önemli iki konu toplam maliyet ve servis kalitesi olmalıdır. En önemli maliyet kalemlerinden biri olan lastikte satın alma maliyetinden çok toplam kullanım ömrü boyunca lastiğin maliyeti ve sağladığı faydaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Michelin, “Total Performance” stratejisiyle güvenlik, performans ve tasarrufu bir arada sunan ürünlerinin yanı sıra satış sonrası hizmetleriyle de ön plana çıkıyor. 170 ülkede satış ağı bulunan Michelin, 17 ülkede 67 ayrı fabrikada üretimlerini gerçekleştiriyor. Ar-Ge çalışmalarına yılda 600 milyon Euro’nun üzerinde bütçe ayıran Michelin, bu bilgi ve birikimi ile dünya lastik sektörüne bu anlamda da öncülük ediyor. 1936 yılından bu yana Türkiye’de lastik satışı olan Michelin, 18 yıl önce ise Türkiye’de ofis açmaya karar verdi. Michelin, bugün geldiğimiz noktada Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarı olarak Türkiye’yi gösteriyor. 1996 yılından 2009 yılına kadar Ortadoğu ve Afrika bölgesine bağlı olarak yönetilen Michelin Türkiye, 2009 yılından sonra ise gösterdiği başarılı performans ve potansiyeli ile Michelin Grubu Avrupa organizasyonuna dahil oldu.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahsedir misiniz?

Michelin olarak tüketicilere daha üstün kalitede hizmet sunmak için Avrupa’nın lastik hizmetlerinde lider perakende zinciri Euromaster ile yeni bir yapılanmaya gittik. 17 ülkede 2 bini aşkın noktada faaliyet gösteren ve lastik hizmetlerinde Avrupa lideri olan perakende zinciri Euromaster işbirliğiyle tüketicilerimize daha iyi satın alma deneyimi ve servis kalitesi sunmayı amaçladık. Bu kapsamda sökme/takma, balans, ön düzen, nitrojen, tamir ve lastik oteli gibi hizmetlerin yanı sıra yağ, filtre, klima, silecek, amortisör, egzoz gibi hafif araç bakım hizmetleri
de sunuyoruz. Michelin ve Euromaster ortaklığında lastik servisi konusundaki uzman yaklaşımdan faydalanan müşterilerimiz tabii ki hizmet talep ettikleri alanda alabilecekleri en yüksek kalitedeki servise ulaşmanın avantajından faydalanıyorlar. Lastik Oteli hizmetimizle de mevsim geçişlerinde lastiklerin performanslarını yitirmemesi ve bir sonraki sezonda aynı kalite ile hizmet verebilmesi adına çok önemli bir hizmet sunuyoruz. Bu
hizmet lastiklerin uygun koşulda saklanarak ömrünün uzamasını sağlarken bu sayede de filo şirketlerinin bütçelerinde önemli ölçüde bir tasarruf yaratıyor.

Bu tarz bir hizmet alırken, operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmaları nelere dikkat etmelidir?

Operasyonel kiralamada en önemli 2 konu toplam maliyet ve servis kalitesi olmalıdır. En önemli maliyet kalemlerinden biri olan lastikte satın alma maliyetinden çok toplam kullanım ömrü boyunca lastiğin maliyeti ve sağladığı faydaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Satın alırken ucuz gibi görünen bir çok marka, toplam kilometre maliyeti, yakıt tüketimi ve güvenlik gibi hususlar gözönüne alınınca farklı bir tablo ortaya koyabiliyorlar. Ayrıca verilen servisin kalitesi ve devamlılığı da diğer önemli kriter olmalı. Euromaster servis ağı ile birlikte Michelin markası daha
profesyonel ve farklı servisler sunabilen bir zincire kavuşmuş bulunuyor. Sadece lastik değil hızlı bakım konusunda da ülke çapında hizmet verebilecek bir konuma gelmiş bulunuyoruz.

Günlük Kiralama ve Operasyonel Kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

Michelin olarak bütün müşterilerimize olduğu gibi günlük kiralama ve operasyonel kiralama şirketleri için de öncelikle bütün hizmetlerimizi en yüksek kalitede sunmaya özen gösteriyoruz. Bu anlamda hem Michelin’in yüzyılı aşkın lastik sektöründeki deneyimi hem de Avrupa lideri Euromaster’in tecrübesi çok önemli. Bunun yanı sıra dönemsel olarak gerçekleştirdiğimiz kampanyalarla da tüketicilerimize çeşitli avantajlar sunuyoruz. Tedarik konusunda birçok firma ile ön sipariş yönetimi ile çalışmaya başladık. Özellikle kış lastiği tedariği kiralama firmalarının müşteri memnuniyetini sağlamasında en önemli konulardan bir tanesi. Tedariğin yanında kullanılan lastiğin performansı ve kalitesi araç için büyük önem taşıyor. Aracı kiralayan firmalar ya da şahıslar hem araçtan hem de lastikten önce güvenlik sonra performans ve ekonomi bekliyorlar. Takılan lastiğin yuvarlanma direncinin yüksek olması müşteri adına çok yüksek maliyetler anlamına gelebilir.

Top