Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Hyundai Assan – Önder Göker Röportajı

Türkiye’de 2013 yılındaki yüzde 5.9’luk pazar payımızı, bu yılın ilk çeyreğinde daralan pazara rağmen toplamda yüzde 6,5 seviyelerine çıkardık. Bu pazar payımızı yılsonuna kadar Türkiye çapına yayılmış güçlü bayi teşkilatımız sayesinde sürdürmeyi amaçlıyoruz. Bunu gerçekleştirirken hem satış hem de satış sonrasında müşteri memnuniyetinde zirveye çıkmayı da hedefliyoruz.

Markanız 2014 yılı için planlarınızdan bahseder misiniz?

Hyundai olarak dünya genelinde 7 fabrika, 6 arge merkezi ve 14 müşterek girişimle 190’dan fazla ülkede satış ve satış sonrası faaliyet gösteren global bir otomotiv markasıyız. 2 yıldır üst üste en hızlı büyüyen Otomotiv markası seçiliyoruz. Türkiye’deki üretim tesisimiz Hyundai’nin denizaşırı ilk fabrikası ve şu an A ve B segmentinde öncü modellerimiz olan i10 ve i20’yi Türkiye’de üreterek tüm dünyaya ihraç ediyoruz. Hyundai Assan olarak bir önceki yıl yüzde 5.9 olan hedefimizi gerçekleştirerek, yılı başarılı bir şekilde kapattık. Bu yılın ilk 4 ayında da yüzde 6,5’lik başarı ile devam ediyoruz. 2014 yılını aynı ivmeyi artırararak kapatmayı planlıyoruz.

Operasyonel kiralama firmalarına sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Operasyonel kiralama şirketleri bizim en önemli müşteri gruplarımızın başında geliyor. Gerek Hyundai Assan olarak gerekse Türkiye’de faaliyet gösteren 70 bayimiz ile operasyonel kiralama şirketlerinden gelen talepleri yakın şekilde takip ediyor, satış ve satış sonrasını kapsayan çözümler sunarak beklentilerine en hızlı şekilde cevap vermeye çalışıyoruz. Bu anlamda Hyundai Assan olarak; operasyonel kiralama şirketlerine yıl içinde düzenli ziyaretlerimizin haricinde ürün eğitimi, fabrika ziyareti, filo organizasyonları ve genel merkezimizin bulunduğu G. Kore ziyareti gibi çeşitli aktiviteler düzenliyoruz.

Operasyonel Kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Toplam satışımızın yaklaşık %35’lik bölümü kurumsal satışlardan oluşuyor. Kurumsal satışların ise büyük bölümü operasyonel  kiralama şirketlerine yapılan satışlar. Bu anlamda Hyundai Assan olarak bizler operasyonel kiralama şirketlerinin beklentileri ile birlikte operasyonel kiralama şirketlerinin müşterilerin de beklentilerini analiz edecek çalışmalar yaparak satış ve satış sonrasını kapsayan çözümler sunmaya gayret ediyoruz.

Günlük Kiralama şirketlerinin eklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Genel olarak günlük kiralama firmalarını ve operasyonel kiralama firmalarını  aynı grupta ele alıyoruz. Bununla birlikte günlük kiralama firmalarının müşteri sirkülasyonunun yüksek oluşu aynı zamanda bizim  için potansiyel perakende müşterisi olmaları açısından önem arzediyor. Özellikle Türkiye’de hava ulaşımının yaygınlaşması ve turizm potansiyeli günlük kiralama firmalarının Türkiye genelinde yaygınlığını her geçen gün artırıyor. Sektördeki büyüme potansiyelini yakından takip ederek lokasyon bazlı müşteri çözümleri sunmaya çalışıyoruz. Turizm sezonuna paralel dönemsel araç alımlarının arttığı Akdeniz ve Ege bölgesinde faaliyet gösteren şirketler için özel çalışmalarımız var. Bunun dışında operasyonel kiralama şirketlerine sunduğumuz tüm hizmetlerden günlük kiralama şirketlerini de yararlandırıyoruz.

Operasyonel ve Günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Biz sadece kurumsal satışlar için değil tüm satış ve satış sonrası faaliyetlerimizde gerek perakende gerekse filo müşterilerimiz için ömür boyu birlikteliği esas alacak bir yaklaşım amaçlıyoruz. Bu anlamda operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentilerimizin başında karşılıklı iş ilişkisinin bu çerçevede değerlendirilmesi geliyor. Böylece tarafların kazan kazan prensibiyle kurumsal hedeflerine ulaşmasında birlikte yol aldığı ekonomik çevirimi sağlamış oluyoruz.

Markanızın 2. el araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz? Markanızın 2.el araç pazarını güçlü kılmak için uyguladığınız politikalar nelerdir?

Temel olarak sektördeki fiyatları belirleyen satın alma fiyatı, servis bakım giderleri, vergi, operasyonel maliyetler dışında en önemli kalemlerden biri 2. el değeri. Özellikle markamızın modern premium yaklaşımını hayata geçirdikten sonra ikinci el değerimizi yukarıya taşıyacak gerekli adımları gerçekleştirdik. Marka ve ürün farkındalığını artıracak pazarlama, PR ve CRM aktivitelerinin dışında burda söyleyebileceğimiz en önemli yeniliğimiz Hyundai 2. el portalımızın hayata geçirilmesi olacak. HMC ile
birlikte ortak yürüttüğümüz ikinci el portalı ile ilgili çalışmalarımız “Hyundai Promise” adı ile hayat buldu. Böylelikle bayilerimiz
hali hazırda yürüttüğü ikinci el satışlarını artık daha kurumsal bir çatı altında gerçekleştirecek ve daha geniş kitlelere ulaşarak Hyundai güvencesi ile ikinci el hizmetlerimizi müşterilerimizle buluşturacaktır.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Bir önceki yıl dahil olmak üzere satış planlarımızda kurumsal satışlarımız için satış ve satış sonrasını birleştiren filo çözümlerini esas alan yeni bir yaklaşım planladık. Satış sonrası ilgili birim yöneticilerimizin de dahil olduğu filo ziyaretlerimizde müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler doğrultusunda bakım maliyetleri, servis hızı gibi konularda bir takım iyileştirmeler yaptık. Bununla birlikte daha önceki yıllardan farklı olarak satış sonrası faaliyetlerimizde kurumsal
satışlar için yeni çözüm arayışları içine girdik. Bunun meyvelerinden biri hali hazırda perakende müşterilerimiz için uyguladığımız bir çeşit bağlılık programı olan Hyundai Bluecard’ı filo müşterilerimiz için uygulamaya başlamamız oldu. Hyundai Bluecard sahibi filo müşterilerimiz yetkili servislerimizi kullandığında, biriken bonuslarını kullanarak servis maliyetlerini daha aşağıya çekmektedirler.

Top