Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Opel Türkiye – Genel Müdürü Özcan KEKLİK Röportajı

Müşterisi ile en ilgili marka olmak anlayışı ile hareket ediyoruz.
Markanız ve 2014 yılı için planlarınızdan bahseder misiniz?

2014 yılı, yeniliklerin hızlanarak devam ettiği ve yeni nesil motorların Opel’in tüm ürün gamına yayılacağı bir yıl olacaktır. Opel olarak 2013 yılının sonu ve 2014 yılının başı itibariyle yeni motor ve yeni şanzıman seçeneğini üç modelimizde pazara sunduk. Yeni 1.6 SIDI 170 hp turbo benzinli motoru otomatik vites seçeneği ile Yeni Insignia modellerimizde, 1.6 CDTi 136HP ve 320 Nm. tork üreten dizel motorumuzu Zafira Tourer ve ve Meriva modellerimizde, otomatik şanzıman seçeneğini de Mokka modelimizde pazara sunduk.

2014 yılında ise içinde bulunduğumuz dönemde çok önemli bir lansmanımız olacak Düşük yakıt tüketimi, yüksek performans sağlayan ve sınıfının en yüksek beygir gücüne sahip 1.6 CDTi 136HP dizel motorumuz Astra Sedan, HB ve Sports Tourer modellerimiz ile de Opel’in tüm ürün gamına yayılmaya devam edecek. Özellikle yeni nesil motor ve model atağımızın meyvesini tarihimizin en yüksek 3. toplam satışı ile 2013 yılı içerisinde gerçekleştirerek aldık.
Filo satışlarımız açısından bakıldığında, 12,703 adet ile bir önceki yıla göre filo satış adedimizi % 244 arttırdık ve sektördeki Binek Araç Filo Pazar payımızı da iki katına çıkardık. Rekabetin yoğun olarak yaşandığı bu sektörde Aralık ayında son 14 yılın en yüksek filo satış rakamına ulaştık. Bu veriler de filo müşterilerimizin bize olan güvenini göstermektedir. Geçen seneki başarımızı bu yılda da devam ettirmek en büyük hedefimiz olacak.

Operasyonel Kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?
Operasyonel kiralama firmaları temsil ettikleri sektörü ve otomotiv sektörünün gelişimini çok yakından takip etmektedir. Kiralama sektörü son yıllarda hızla artan büyüme oranları ile dikkat çekiyor. Pazarlama stratejimize katkısı ve markalara olduğu kadar otomotiv sektöründe önemli rol oynaması Opel olarak hedeflerimizi belirlemede öncelikli maddeler arasında yerini alıyor. Hedefimiz, Operasyonel kiralama firmaları ile uzun dönemli kalıcı ilişkiler tesis etmek ve özel projeler üreterek filo politikamıza paralel olarak etkin ve rekabetçi olabilmek.
Operasyonel Kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?
Binek araç pazarında uzun yıllardır en çok tercih edilen markalardan biri olmamız “Müşterisi ile En İlgili Marka Olma” anlayışımızın sonucu. Bu netice doğrultusunda Opel markamızın otomobil severde yaratmış olduğu güven ve istikrarlı satış grafiği operasyonel kiralama firmalarının nezdinde de kendisini önemli bir yere konumlandırmıştır. Operasyonel kiralama sektöründe sadece satın alma fiyatı değil, toplam işletim maliyetleri, 2. El değerleri ve markanın güvenilir, kaliteli bir marka olması gibi tüm faktörler önemli. Dolayısıyla tüm bu faktörlere odaklanarak gerek operasyonel kiralama şirketleri ile gerek nihai müşterilerimizle “en ilgili marka” vizyonumuz çerçevesinde çalışmaktayız. Firmalarla yakın temaslarımız bizlerin daha geniş müşteri kitlesine ulaşması konusunda önemli bir basamak. Özellikle sınıfının en kuvvetli motoru ve düşük yakıt tüketimine sahip 1.6 litre 136HP dizel motoru Astra modelimizde sunmaya başladık, C segmentinin ihtiyacını tamamıyla karşılayacak, konforu ile otomobil severleri memnun edecektir.
Günlük Kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?
Günden güne büyüyen ve potansiyeli yüksek bir mecra. Sektör, İstanbul’un yanı sıra diğer illerde de yaygınlaşmaya devam ediyor. Bunun en önemli etkisi ülkemizde ulaşım alanında yapılan yatırımlar ve bu minvalde havalimanlarının, yolların hızla gelişmesi. Opel olarak markamıza ait modellerin daha çok sayıda kullanıcıya ulaşmasın da, günlük kiralama sektörünün gelişiminin büyük etkisi olduğunu düşünüyoruz.
Günlük kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?
Opel markasını uygun fiyat ve düşük maliyet ile konumlandırmaya önem veriyoruz. Segmentinin en iddialı otomobillerinden biri olan Corsa, sınıfının en kuvvetli dizel motoruna sahip orta segmentinde en çok satan modellerimizden Opel Astra, sınıfının en sessiz motoruna sahip Yeni Insignia ile günlük kiralama şirketlerinden olumlu tepkiler aldık. Opel markasını tercih etmelerinin en büyük nedeni, ekonomik yakıt tüketimi, yüksek standartlardaki donanım seviyesi ve güvenli sürüş keyfi.
Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?
Yeni nesil motor ve modellerimizle otomobil severlerde bırakacağımız marka algısı günlük kiralama sektörüyle daha da önem kazanıyor. Opel’e sahip olmayan otomobil severlerle bu sayede bulaşabiliceğiz. Potansiyel müşterilere otomobillerimizi test ettirmek, görüş ve önerilerini almak adına iyi bir fırsat. Operasyonel ve günlük kiralama firmaları ile mevcut işbirliğimizin artarak devam etmesi de bizim için önemli.
Otomobillerin 2. el satış fiyatları operasyonel kiralama şirketleri için büyük önem taşıyor? Markanızın 2. el araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz? Markanızın 2.el araç pazarını güçlü kılmak için uyguladığınız politikalar nelerdir?
Operasyonel kiralama sektöründeki fiyatlamalarda en önemli bileşenlerden biri markanın 2. el değerlemesi. Şirketimizin politikası gereği 2. el değerinin gerçek seviyelerinde olması konusunda çok hassasız ve gördüğümüz kadarıyla 2. el değeri konusunda en başarılı markalardan biriyiz. Geçen sene binek araç satışlarımızda filo penetrasyonumuz % 23 seviyelerinde gerçekleşti. Bu oran sektöre bakıldığında pek çok firmanın ortalamasının altındadır ve 2. el değerleri üzerine olası olumsuz etkileri engellemektir. Ayrıca filo satış kanalına giden araçların başka kanallarla amaç dışı satışa çıkmaması adına maksimum derecede önlem almaktayız. Son olarak gerek bağımsız şirketlerle gerek bayi ağımızla 2. el fiyatlarını sürekli olarak takip etmekteyiz.
Operasyonel Kiralama şirketleri için markaların sunduğu satış sonrası hizmetlerin kalitesi büyük önem taşıyor. Markanız bu konuya nasıl yaklaşıyor? Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?
Opel markamızla, 24 yıldır satış ve satış sonrası hizmetleriyle geniş kitlelere ulaşıyor ve müşterilerimizin koşulsuz memnuniyetini hedefliyoruz. Türkiye’nin dört bir yanındaki 70’in üzerinde Yetkili Servisi ile Opel sahiplerine deneyimli ve uzman servis hizmeti veriyoruz. Yeni nesil servis deneyimi myOpel sayesinde de Opel sahiplerinin ihtiyaçlarına deneyimli ve uzman servis hizmetiyle cevap vermeyi planlıyoruz.
Operasyonel Kiralama firmaları başta olmak üzere günlük kiralama firmalarının çalışmalarında aksama yaşamamaları için servislerde öncelik gibi birtakım avantajlar sağlıyoruz. Opel Markasını tercih noktasında karşılıklı anlaşma ve çözüm odaklı çalışma ile müşterimiz olan firmaların memnuniyetini sağlamak birinci önceliğimizdir.

Top