Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Kredi Kayıt Bürosu, finansal ilişkilerde güven sağlıyor– Kasım Akdeniz Röportajı

Kasım AKDENİZ – Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü
Kurumunuz ve faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Kredi Kayıt Bürosu (KKB), Türkiye’nin ilk ve tek kredi bürosu olarak 1995 yılında önde gelen dokuz bankanın or-
taklığında kurulmuş köklü bir kurum. Tüm dünyada olduğu gibi Tükiye’de de bankacılığın gelişimi için vazgeçilmez hale gelen bankalar arası bilgi paylaşımı ve bilgiyi doğru analiz eden sistemlerin geliştirilmesi amacıyla bankalara risk yönetimi ürün ve hizmetleri vermek amacıyla kuruldu. Ancak bugün gelinen noktada KKB, bankaların yanı sıra leasing, faktoring, tüketici finansman ve reel sektör şirketlerine de risk yönetimini doğru yapmaları için ihtiyaç duydukları hizmetleri sunuyor. Bugün, bankacılık ve finans sektöründen kurumların müşterilerinin kredi ve çek ödeme bilgileri KKB ile paylaşılıyor ve KKB bu bilgileri akılcı ve istatiski verilerle işleyip tekrar bu kurumlara raporlar halinde sunuyor
KKB finans sektöründe önemli bir yer teşkil ediyor öyleyse?
KKB, kredi risk yönetiminde finansal dünyaya değer katan önemli bir kurum. Yanlızca finans sektörü de değil. 2012 yılından bu yana faaliyette olan Elektronik Rapor Sistemi (E-Rapor Sistemi) sayesinde reel sektör için de önemli bir yer edinmeye başladı. 2012 yılına kadar sadece finansal kurumlarla paylaşılan Risk ve Çek raporları, kişilerin kendileri ile paylaşılmaya başlandı. Ocak 2013’den itibaren de E-Rapor Sistemi üzerinden bu raporlar hızlı ve güvenli bir şekilde paylaşılmaya başlandı.
Nedir bu Risk ve Çek Raporu?
Öncelikle Risk Raporu’ndan bahsedecek olursak; kişi ya da kurumun tüm kredili işlemlerinin, ödeme performansının, mevcut borç durumunun ve kredi detaylarının yer aldığı bir rapordur. Eskiden finansal kurumlarla paylaşılan bu rapor artık gerçek ve tüzel kişilerin de kullanıma açılmış ve kişilerin kendi risklerini görerek hem kendi finansal hayatını kontrol etmelerine hem de iş yaptıkları, ticari faaliyetlerde bulundukları kişilerin bankalardaki kredi ödeme performansını, varsa gecikme durumunu görme imkanı sağlamıştır. Benzer bir amaç Çek Raporu için de geçerli. Şubat 2012’de karşılıksız çek keşide edenlere uygulanan hapis cezası yaptırımı ortadan kaldırıldı. Bu düzenleme ile birlikte alacak riskini yönetme konusunda ekonomide yeni bir dönem başladı. Şu an karşılıksız çeklere karşı en önemli çözüm Çek Raporu ile ticaret yapmak. Çek Raporu kişinin geçmiş çek ödeme performansını ayrıntılı bir şekilde gösteriyor ve iş yaptığınız kişilerle ilgili doğru kararlar almanız, ticarette güven ortamının oluşmasını sağlıyor.
“Kredi Bürosu” kavramı Türkiye’de ağırlıklı olarak finans sektörü tarafından bilinse de Avrupa ve Amerika’da çok daha eskiye dayanan geçmişleri sayesinde her bir birey için büyük önem taşıyor. Kişiler, üniversiteye giderken, ev kiralarken, işe başlarken KKB’nin Risk Raporu adını verdiği rapora ihtiyaç duyuyor. Bu da finansal ilişkilerde güven ortamı sağlıyor.
Risk ve Çek Raporu’na nasıl ulaşabiliyoruz?
Raporları E-Rapor Sistemi dediğimiz bir sistem üzerinden oldukça kolay ve hızlı bir şekilde veriyoruz. KKB’nin web sitesinden TC kimlik numaranızla sisteme ücretsiz üye olduktan sonra dilediğiniz zaman Çek ve Risk Raporu talebinde bulunabiliyorsunuz. Raporu talep ettiğiniz anda rapor ekranınızdan anında görülebiliyor.Yakın zamanda hayata geçen KKB Mobil uygulaması sayesinde aynı işlemi akıllı cihazlardan da anında ve üstelik her an her yerde yapmak mümkün hale geldi. Tüm bunların yanında KKB, kişilere 3. kişi rapor talebi imkanı sunuyor. Dünyada tek olan bu uygulama ile dilerseniz 3. kişilerin raporunu ister web sitesinden ister akıllı cihaz üzerinden anında talep etme imkanı sunuyor. Siz talebi girdiğinizde 3. Kişinin cep telefonuna sistem üzerinden bir onay mesajı gidiyor. Kişi bu mesajı onaylarsa rapor anında elinize ulaşıyor. Tüm bu sistemler şu anda çalışır durumda. Yapılması gereken sadece www.kkb.com.tr web sitesinden girip üye olmak ve sistemi kullanmaya başlamak. Ancak burada özellikle belirtmek gerekir ki güvenlik ve gizlilik bizim için çok önemli. Onay olmaksızın kimsenin bilgileri bir başka kişiyle paylaşılmıyor.
Operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahseder misiniz?
Araç kiralama sektörü yoğun olarak karşı taraf riski alınan bir sektör. Dolayısıyla karşı tarafın, müşterinin dolandırıcı olup olmadığı, kira bedelini ödeyip ödeyemeyeceği son derece önemli. Bu açıdan bakıldığında Risk Raporu, Çek Raporu,Kredi Notu gibi özetlenebilecek bu ürünler karşı tarafın kredibilitesi, güvenliği konusunda çok önemli bilgiler sunuyor. Kimliğini kontrol ettiğiniz kişi için sistemden risk raporu aldığınızda, müşterinizin sadece kredibilitesini görmüş olmazsınız; aynı zamanda kimliğini de teyit etmiş olursunuz. Bu sektör için bu çok değerli.
Günlük Kiralama ve Operasyonel Kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?
Hem bireylerin hem de reel sektörün Kredi Kayıt Bürosu ürünlerini kullanabilmeleri kararının alınması aslında bu ilişkinin başlangıç noktası diyebiliriz. Bu strateji doğrultusunda hemen tüm sektörlerde hızla derinleştiğimizi söyleyebilirim. Oto kiralama sektörü de ürünlerimizi etkin olarak kullanabilecek ve önemli faydalar yaratabilecek bir sektör olarak ilgi alanımız içerisindeydi. Bu nedenle bu sektörün dinamiklerine hakim olabilmek ve ihtiyaç analizi yapabilmek için temsilci konumunda bulunan TOKKDER ile iletişime geçtik. TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı Sn. İlkay ERSOY ile yapmış olduğumuz detaylı görüşme, ürünlerimizin yaratacağı fayda ve sektörde etkin kullanılabileceği konusunda hem fikir olduğumuzu gösterdi.
Yapmış olduğumuz değerlendirmede; araç kiralayan firmaların, gerekli bilgileri Kredi Kayıt Bürosu’nun sağladığı altyapıya girerek, aracı kiralayacakları kişi ve/veya firmalara hangi kapsamda hizmet verebileceklerine dair sektör için özelleştirilmiş bir rapor alabilecekleri öngörülmüş ve bu özelleştirilmiş hizmetin teknik çalışmalarına başlanmıştır. KKB hizmetleri sektör tarafından kullanılmaya başlandığında karar süreçlerinin kısalacağından, risklerin azalacağından ve işlemlerin daha güvenli yapılacağından kuşkumuz yok.

Top