Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Genel Sekreteri Özgür TEZER

Yetkili satıcılar, satış sonrası hizmetlerde kiralama şirketlerin birer şubesi gibi hareket ediyor.
Yetkili satıcılarımız özellikle kiralama şirketlerinin satış sonrası hizmetleri için ayrı bir yapılanma içerisinde bulunuyor. Satışta olduğu gibi satış sonrası hizmetlerde de öncellikli, indirimli ve hızlı servis vermeye gayret göstermekteler. Gerekli durumlar da araçları kiralama şirketlerinin müşterilerinin yerinden teslim alıp işlemleri tamamlandığında da iade etmektedirler.
OYDER’den ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?
OYDER 25 yıl önce kurulmuş ve ülkemizdeki tüm otomotiv perakendecilerinin temsil edildiği bir sivil toplum örgütüdür. Amacımız temsil ettiğimiz şirketlerin ekonomik ve yasal güvencesi olmak ve bu grubu ulusal ve uluslararası platformlarda temsil etmektir. Mesleğimizin sürdürülebilmesi için gerekli zeminleri oluşturmak adına bugün sektörün dokunduğu tüm noktalarda temsiliyet gerçekleştirilmektedir.
Örnek vermek gerekirse, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, TSE gibi kamu otoriteleri ile ilişkiler kurarak sorunlar dile getirilmekte, üniversiteler ile ortak çalışmalar yaparak; lastik, akü, yağ, boya, teknoloji üreticileri ile paylaşımlar yapmak sureti ile sektördeki her türlü oyuncular ile projeler geliştirmekteyiz.
OYDER her yıl “Otomotiv Kongre”si düzenleyerek yurt dışından önemli konuklar davet edip sektörün vizyonuna katkı sağlamakta, aynı zamanda ülkemizde sektörümüzden ve iş birliği içinde olduğumuz diğer sektör temsilcileri ile beraber kıymetli konuklarımızla paneller oluşturmak sureti ile bilgi paylaşımı sağlamaktadır. En son 6 Şubat 2014 tarihinde 17’incisini İzmir’de yaptığımız Bölge İletişim Toplantılarımız ile birçok meslektaşımız ile beraber olup önemli konukların eşliğinde sektörümüzü değerlendirmekte ve faydaları, aksiyonları ortaya çıkarmaktayız. Otomotiv perakendecileri için birçok proje geliştirerek gerek personel tedariği ve gelişimi, maliyetlerini kontrol altına almak amacıyla ortak satınalma projeleri gibi, kâr merkezlerinin etkin kullanımı için geliştirdiğimiz birçok proje ile temsil ettiğimiz şirketlere faydalar sağlamaktayız.
Otomotiv sektörü yetkili satıcılarının operasyonel kiralama firmalarına yaklaşımı ne şekildedir? Temsil ettiğiniz otomotiv sektörü yetkili satıcıları operasyonel kiralama şirketlerine verdiği hizmetlerden bahseder misiniz?
otomobil pazarının yüzde 15’inde ulaşmış operasyonel kira Operasyonel kiralama sektörü Avrupa’daki satışlar içindeki payı bizden daha yüksek ancak ülkemizde de bu yöndeki tercihler her geçen gün artmakta. Yetkili Satıcılar, ülkemizde otomobil pazarının yüzde 15’inde ulaşmış operasyonel kiralama firmaları ile işbirliği içinde olmak gerekliliğini görmüş ve hizmetlerini buna göre şekillendirmişlerdir. Perakende satışların tam aksine operasyonel kiralama şirketleri çoklu adette alım yapmaktalar. Dolaysıyla hem temsil edilen markalara ait araçların daha yoğun dolaşıma girmesi sağlanmakta hem de önemli sayılabilecek satış adetleri gerçekleştirilebilmektedir.
Yetkili satıcılarımız, satışın bu bacağında operasyonel kiralama şirketleri ile partner ilişkisi kurmakta ve ilgili firmanın müşterisi ile ilk gerçek temas noktası olmaktadır. Ayrıca araçların satınalma aşamasından son kullanıcıya teslim aşamasına kadar hem operasyonel hem de evraksal anlamda her türlü hizmeti en iyi şekilde vermektedirler. Yetkili satıcılarımız, aynı zamanda operasyonel kiralama şirketlerinin müşterilerine satış sonrası hizmetler kapsamında bakım ve onarım hizmetleri ile beraber araç değişim operasyonlarında da destek olmaktalar.
Otomotiv sektörü yetkili satıcılarının günlük kiralama firmalarına yaklaşımı ne şekildedir? Otomotiv sektörü yetkili satıcılarının günlük kiralama şirketlerine sunduğu hizmetlerden bahseder misiniz?
Günlük araç kiralama sektörünün her geçen yıl daha da geliştiğini görmekteyiz, dış turizmin büyümesi ülkemizin birçok yerinde tarihi dokuların ziyaret edilebilir oluşu ve bu noktalara araçlar ile ulaşılabilme rahatlığının sektörün gelişmesine katkı sağladığını görebiliyoruz. Diğer tarafta ise iç turizm ve kongre gibi önemli aktiviteler sebebi ile bu yönde de oluşan talepleri takip ediyoruz. Gelecekte bu tarafta da araç adetlerinin artacağını dış turizm için kalifikasyonu yüksek araçların da kiralama firmalarının stoklarında olacağını tahmin ediyoruz.
Yetkili satıcılarımız, operasyonel kiralama şirketlerine vermiş oldukları hizmetin aynısını günlük kiralama yapan şirketlere de vermektedir. Günlük kiralama şirketleri daha çok ülke çapına yayılmış durumdadır, bu nedenle yukarıdaki avantajların yanında iş yaptığı bölge dışından araç almak durumunda kalan firmalara satın aldıkları araçları başka bölgelere teslimini de yapabilmektedirler. Burada, operasyonel kiralama şirketi ile günlük kiralama şirketi arasında oluşan tek fark güvenlik sebebi ile araç teslimatlarının kiralayan müşteri yerine, satın alan şirket yetkililerine teslim edilmesidir.
Otomotiv Sektörü yetkili satıcılarının operasyonel kiralama ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileri nelerdir?
Yetkili satıcılarımız, şirket ayırımı yapmaksızın birer şube mantığı ile en iyi hizmeti vermeye çalışmaktalar. İster operasyonel, ister günlük kiralama şirketleri olsun araç satın alan tüm firmalara eşit mesafede durmaktalar.
Burada dile getirmek istediğim önemli bir konu var aslında. Ne yazık ki ülkemiz otomotiv sektörü büyük oranda fiyat hassasiyetli bir ortamda bulunmakta, bu noktada operasyonel kiralama firmalarının elbette fiyat hassasiyetlerini korumaları ile beraber aynı marka ürünleri satın alırlarken hizmet kalitesinin ve ilişkilerin sürekliliğini de baz almaları gerektiğini düşündüğümüzü belirtmek istiyorum. Genel olarak perakende fiyatlar ile büyük oranda farklı şekilde üretici/distribütörler tarafından oluşturulan özel rakamlar ile araç alabilen operasyonel kiralama firmalarımızdan kendilerine özel hizmetler sunan ve bu yönde yatırım yapan yetkili satıcılarımızı desteklemelerini beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Operasyonel kiralama firmalarımızın yabancı ortakları ile sektöre kattığı know-how’ın da bunu desteklediğini görmekten memnuniyet duyuyorum.
Sektörümüz son yıllarda üretici/distribütörler tarafından sürekli domine edilerek talebin üzerinde satış gerçekleştirmeye itilmekte ve bu da kârsız bir ortam oluşmasına neden olmakta bildiğiniz gibi. Bu aşamada zaten çok küçük marjlar ile çalışan ve her türlü rekabetin içinde olan yetkili satıcılarımızı uzun dönemli ilişkiler çerçevesinde bir ortak gibi görerek hareket edilmesi ile, kiralama sektöründeki firmalarımızın çok daha iyi müşteri memnuniyeti sağlayabileceği aşikardır.
Kiralama şirketleri için satış sonrası hizmetlerin kalitesi büyük önem taşıyor. Otomotiv sektörü yetkili satıcıları bu konuya nasıl yaklaşıyor? Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlanıyor.
OYDER, Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği, Türkiye’de otomotiv sektörünün tüketici ile temasını sağlayan tüm Otomotiv Yetkili Satıcılarını temsil eden tek sivil toplum kuruluşudur. Ülke ekonomisinin bu öncü sektörünün dört halkasından biri olan OYDER Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği 950 yetkili satıcıyı, 1300 plazada temsil etmektedir.
Gücünü temsil ettiği yetkili satıcıların çeşitliliğinden ve sektörel ağırlığından alan OYDER, her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği “Otomotiv Kongreleri” ile sektöre ışık tutmakta ve sektörün geleceğini planlamaya çalışmaktadır.
Tüketiciye, yeni araç satışı, kullanılmış araç satışı, tüm servis ve yedek parça hizmetleri, araç koruma ve tuning hizmetleri ile her türlü sigorta satışlarını tek bir çatı altında sağlayan Otomotiv Yetkili Satıcıları Müşteri Memnuniyetinde birçok gelişmiş ülkeden daha iyi duruma gelme başarısını göstermişlerdir.

Yetkili satıcılarımız özellikle kiralama şirketlerinin satış sonrası hizmetleri için ayrı bir yapılanma içerisinde bulunuyor. Satışta olduğu gibi satış sonrası hizmetlerde de öncellikli, indirimli ve hızlı servis vermeye gayret göstermekteler. Gerekli durumlar da araçları kiralama şirketlerinin müşterilerinin yerinden teslim alıp işlemleri tamamlandığında da iade etmektedirler.
Bazı durumlarda ikame araç bile vermekteler. En iyi hizmeti en kısa sürede ve en önemlisi memnun müşteri ilkesi ile vermekteler. Yine aynı şekilde satış sonrası hizmetlerde de kiralama şirketlerin birer şubesi, birer çalışanı gibi onların adına hareket etmekteler. Bu da kiralama şirketlerine operasyonel anlamda oldukça fazla avantajlar sağlamaktadır. Yetkili satıcılarımız Türkiye çapında faaliyet göstermekte olduğundan dolayı operasyonel kiralama şirketleri de böylece tek merkezli olarak ülke çapında hizmet alabilmekteler.
Bu konuda da kiralama firmalarında çalışan arkadaşlarımıza bazı mesajlar vermek istiyorum, Yetkili satıcılık müesseseleri temsil ettikleri uluslararası markaların standartları ve doğru onarımların yapıldığı noktalar olarak bakım-onarım işlemlerini doğru ve eksiksiz olarak yerine getirmek durumundadırlar. Ayrıca ülkemiz kanunları çerçevesinde atık yönetmelikleri, iş sağlığı ve işçi güvenliği yönetmelikleri, TSE standartları, çevre güvenliği ve sağlığı gibi birçok konuda özen içinde çalışmaktadırlar. Ufak ve basit bir örnek vermek gerekirse, araç bakımlarında ömrünü tamamlamış yağ-antifriz-diğer sıvılar gibi malzemelerin atık yönetmeliklerine göre depolanması ve imha edilmesi gibi bir işlem yerine kanalizasyona dökmelerinin yaratacağı felaketi şöyle açıklamak isterim “1 litre yağ, 1 milyon litre deniz suyunu kirletmektedir”. Sigortasız çalıştırılan bir işçinin sağlığının nasıl tehdit altında olabileceği, filtresiz bir boya fırınının doğaya saldığı zehirli partiküllerin çevresinde yaşayan binlerce insanın ve hayvanın sağlığını nasıl tehdit ettiğini bilmek gereklidir. Özellikle mühendislik, teknik bilgi, doğru ekipman ve doğru yedek parça kullanımı gibi hassasiyet içeren onarımlarda operasyonel kiralama firmalarında çalışan ve bu hizmetleri satın alan arkadaşlarımızın bilgi ve sorumluluk sahibi olmaları gerekmektedir. Doğru yönlendirmeler ile hem firmanıza, hem insana, hem çevreye duyarlı işlemler yaptırmanız sizlerin alinde. Lütfen bir aracın onarımı kağıt üzerinde bir işlem olarak görmeyin, yukarıda da belirttiğim konuların bu hizmetin arkasında satın alındığını da unutmayalım. Sorumluluk hepimizin, gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak bizlerin elinde.

Top