Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Kiralama ve Finansal Dünya – İlkay Ersoy

2014, hem yurdumuzda, hem uluslararası seviyede siyasi ve ekonomik çalkantılara açık olacak. Bekleyemediğimiz, öngöremediğimiz gelişmeler olabilir. O yüzden radikal planlar, agresif hedefler bu yılla pek örtüşmeyecek gibi görünüyor. Tarihten ve büyüklerimizden öğrendiğimiz bu, “büyük değişiklikler olacak dönemlerde ciddi hareketler yapma ve likit kal!”
“İlkay ERSOY” TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı
Yine bitmez gibi gelen, başlangıçta çok zor geçeceği düşünülen koskoca bir yıl daha bitti. Hep bitmeyecek gibi gelir, hep anlamadan biter ve hep dinlenemeden yenisi başlar. Olsun, yeni her zaman iyidir. Bu yazımızda biraz ciddi, biraz gayriciddi konulardan bahsederek hem eski yılla vedalaşalım hem yeni yılı gülümseyerek karşılayalım istiyorum. O yüzden bu yazının bir içeriği yok, biraz oradan biraz buradan çeşitli konulara değineceğiz. Gülümsemeye çalışacağız ama aralarda dayanamayıp mesajlar da vereceğim elbette.
Kasım ayında güneşin 1,2 Milyon kilometre uzağından ISON isimli bir garip kuyrukluyıldız geçti. Herkes bu kadar yakından gerçekleşen bu geçişin kuyrukluyıldızın sonunu getireceğini düşünüyordu. ISON güneşin arkasına girdi, birkaç heyecanlı günden sonra diğer taraftan çıktı, ölmemişti. Ama buna sevinenlerin sevinci çok kısa sürdü. 1,2 Milyon Km çok uzak gibi görünmekle birlikte zavallı ISON çok etkilenmişti. Milyarlarca km geldikten sonra şu 1,2 Milyon kilometrelik uzaklıktan güneşin ısısından kaçamadı. Birkaç gün sonra yok oldu. İşte 2013 böyle bir yıl. Yaşananlar etkisiz kaldı sonuç vermedi gibi görünüyor ama çok etkisi olacak bir yıl geçirdik.
2013 asla unutulmaz denen nicelerinin sonu oldu, daha yıl bitmeden unuttuk bazı şeyleri. Bu yıl Ferdi ÖZBEĞEN, Toktamış ATEŞ, Mehmet Ali BİRAND, Burhan DOĞANÇAY, Ahmet Mete IŞIKARA, Tekin AKMANSOY, Müslüm GÜRSES, Hugo CHAVEZ, Metin SEREZLİ, Erdoğan ALKİN, Dinçer ÇEKMEZ, Şahin GÖK, Burhan APAYDIN, Hayri KOZAKÇIOĞLU, Nazmiye DEMİREL, Selçuk YULA, Tuncel KURTİZ, Turgut ÖZAKMAN, Tomris OĞUZALP, Nejat UYGUR, Savaş AY, Zafer ÖNEN, Adnan ŞENSES ve akla gelmeyen nicelerini kaybettik. Bir kısmını şimdiden unutmuşuz değil mi? Emin olun hayatın tek amacı olan tüm temel performans göstergesi hedeflerimizi de birkaç aya kadar unutacağız. Geriye yaratılanlar ve gerçekleştirdiğimiz değişiklikler kalacak en nihayetinde, 2014 yılında bunu akıldan çıkarmayalım.
2013 yılında yine etkisi az olacak gibi görünen ancak sonuçları uzun dönemde görülecek bir değişiklik daha oldu. Arjantinli Kardinal Jorge Mario BERGOGLIO 266’ncı papa seçildi ve Francis ismini aldı. Francis ismini ilk alan papaydı, Amerika kıtasından üstelik güney yarım küreden seçilen ilk papaydı, ilk Cizvit papaydı. Ama bunların hepsi önemsiz, kuralları hiçe sayan sıra dışı bir papa olacağı ve etkisinin dalga dalga Hıristiyan âlemini saracağını şimdiden söyleyebiliriz. Bazı yazarlara göre Hz. İsa’nın yaptıklarını aynen yapan tek papa olacak galiba. Herhalde kuralları ve gelenekleri, ezberleri en sıkı olan yer papalık ve tanrı kurallarıdır. Ama alışkanlıklar değiştirilebiliyor ve doğru ne olursa olsun eninde sonunda kabul görebiliyormuş. O sebeple 2013 yılında doğrular neyse onların üstüne gidelim, daha az alışkanlıklar, daha çok doğru değişiklikler diyelim iş hayatımız için.
Bu yıl hemen herkes İran’a saldırı olacağı ve Suriye’de rejim değişeceğinden emindi. Yıl  başında durum bu iken yılsonunda her şey terse döndü, Amerika, İran ile masaya oturdu ve Esad kalıcı olarak Suriye’nin geleceğinde söz sahibi olacak. 2013 yılında biz biz olalım ve emin olduğumuz her şeyi sorgulayalım ve aldığımız kesin aksiyonlar yüzünden yapayalnız kalmayalım.
2013 yılına çok fazla takılmayalım ve birkaç söz de 2014 yılı için edelim. 2014 yılı, bazı fırsatlar ve tehlikeler içeriyor. Bunları çoğumuz biliyoruz ama şöyle bir üstünden geçmekte fayda var. Öncelikle 2014 yüksek döviz kurunun kalıcı olacağı bir yıl olacak. Kurlar düzelir diye bekleyip sadece bir ümide bağlamayalım planlarımızı. Kurlar düşse de, artsa da biz tedbirimizi almış olalım.
Otomobil satışları muhtemelen perakende alanında biraz daha zorlu olacak ve adetler bir miktar düşük kalacak. O yüzden otomotiv sektörünün, kiralama sektörüne biraz daha sıcak baktığı, yaklaşmaya çalıştığı bir yıl olacak gibi hissetmekte bir hata yok gibi görünüyor. Umuyoruz 2014 yılı, otomotiv sektörü adına, kiralama sektörü olarak tek istediğimizin “ıskonto” olmadığının daha net anlaşıldığı bir yıl olacak.
2014 yılında, otomobil fiyatlarının yükseleceğini göreceğiz, bu ikinci el fiyatlarına yansıyacak ve bu anlamda yüzümüzü güldürecek. Ama bir kısmımız bunu RV oranlarındaki artış zannedip hesaplamalarında bunu dikkate alacak, bir kısmı ise “kurlar – liste fiyatları – ikinci el fiyatları” sarmalını daha iyi analiz edip anlayarak konuya ihtiyatla yaklaşacak.
2014, ikinci el gelirleri açısından yüz güldürebilir, ama finans giderleri açısından güldürmeyebilir. Belirsizliklerin bir miktar artabileceği bir yıla giriyoruz. Bu durum uluslararası piyasalarda likiditenin zayıflamasına da denk gelince faiz oranlarında artışlar söz konusu olabilir.
Sizlerin de bildiğiniz gibi BDDK yılsonuna doğru bir taslak yayınladı ki eğer bu taslak olduğu gibi realize olsa idi, sektörümüz son yıllarda karşılaştığı en büyük etkiyle karşılaşacaktı. Önce biraz hikayesine göz atarsak; taslak, ilk okunduğunda sanki perakende pazarı ile alakalıymış algısı doğurmuştu ancak biraz daha derinlemesine değerlendirildiğinde “oto finansmanı amacıyla kullandırılan tüm krediler” için geçerli olduğu anlaşıldı. Sektörümüzü doğrudan etkileyecek konu ile ilgili hızla gerekli değerlendirme ve hazırlıkları yaparak, TOKKDER olarak BDDK başkanı Sayın Mukim ÖZTEKİN’den randevu alınarak kendisi ziyaret edildi. Bu ziyarette karşılıklı paylaşılan konular çerçevesinde, taslağın sektörümüze doğrudan etkileri olacağı noktasındaki endişelerimizin doğru olduğu anlaşıldı. Ancak Sayın Mukim ÖZTEKİN’in taslak çerçevesinde ortaya çıkabilecek sorunları ve etkilerini anlamaya yönelik pozitif yaklaşımı ile çözüm üretebilme şansı doğdu. TOKKDER, yazılı olarak taslağın olası etkilerini ve çözüm önerisini kendilerine ve Sayın Ali BABACAN’a iletti. Kendilerinin konuya gösterdikleri ilgi ve alakanın yanı sıra son yıllarda ülkemiz ekonomisine önemli katma değerler yaratan kiralama sektörünün gelişimi anlamındaki vizyonel yaklaşımları ile bu konuda gerekli düzenlemeler gerçekleştirildi. Bu vesileyle kendilerine sektörümüz adına bu denli önemli bir konuda gösterdikleri hassasiyet ve ilgiden dolayı bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bu konu, aynı zamanda sektörümüzün kurumsal bir platformda etkin şekilde temsili için TOKKDER’in sahip olduğu konumun önemini bir kez daha göstermesi açısından da önem taşıyor. Bizler sektör oyuncuları olarak, TOKKDER Üyeliği’nin sektörümüze ve bizlere sağladığı ve sağlayacağı katma değerleri göz önünde bulundurarak derneğimizin güçlenmesi ve etkinliğinin daha da üst seviyelere taşınması için hep birlikte daha büyük gayret ortaya koymalıyız. Bu çabaları gerektiği gibi gösterdiğimiz sürece, derneğimizin tüm üyelerinin katkılarıyla gerçekleştireceği çalışmalarıyla çok daha kurumsal, standartları üst seviyede, müşterilerine ve paydaşlarına maksimum fayda üreten, ülke ekonomisine katma değeri yüksek, küresel pazarlarda söz sahibi, güçlü ve başarısı sürdürülebilir bir sektör olarak yolumuza devam etmemiz mümkün olacaktır.
2014, hem yurdumuzda, hem uluslararası seviyede siyasi ve ekonomik çalkantılara açık olacak. Bekleyemediğimiz, öngöremediğimiz gelişmeler olabilir. O yüzden radikal planlar, agresif hedefler bu yılla pek örtüşmeyecek gibi görünüyor. Tarihten ve büyüklerimizden öğrendiğimiz bu, “büyük değişiklikler olacak dönemlerde ciddi hareketler yapma ve likit kal!”
Öngörüyü yüksek tutan, günlük kararlar almayan, kurumsallaşma anlamında çözümler üreten, krizlerde ihtiyatlı iyimserlik içinde kalan yani ne panik olup frene basan, ne de körleşip gaza yüklenen gruptan olmayan, insan kaynağını sürekli güçlü tutan, süreçlerine yatırım yapan, müşteri merkezli düşünmeyi gerçekleştirebilen her şirket ayakta kalır, bununla kalmaz üstüne fark yaratır.
2014 yılının, rekabetin bizleri daha da güçlendirdiği, krizlerin dinç tuttuğu, müşterilerimizin geliştirdiği, yorulsak da gülümseyebildiğimiz bir yıl olması dileğiyle yeni yılınızı kutlarım.

Top