Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Türkiye Operasyonel Kiralama Sektörü 2013’ün ilk yarısında % 24 büyüdü

TOKKDER’in, bağımsız araştırma şirketi TNS Global işbirliği ile yürütmekte olduğu pazar araştırmasının sonucunda yayınlanan “Operasyonel Kiralama Sektör Raporu”, sektörün 2013 yılının 2. çeyreğinde de hız kesmeden büyümeye devam ettiğini bir kez daha ortaya koydu.
Yılın ilk 6 ayında Türkiye ekonomisi yüzde 3,7 büyürken sektör, % 24’lük bir büyüme oranı yakalayarak, ekonomiye pozitif katkı verdi.

2013 yılının ilk yarı sonuçlarının açıklandığı rapora göre, Türkiye operasyonel kiralama sektörü adetsel büyüklüğünün 2013 yılının ilk 6 ayında 185.000 adete ulaştı. Bu da yaklaşık 149.000 aracın kiralandığı 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 24 gibi önemli bir oranda artış yaşandığını gösterdi.
Söz konusu büyümenin, yılın ikinci yarısında da devam edeceği, operasyonel kiralama sektörünün 2013 yılını yüzde 15’in üzerinde bir büyüme performansını yakalayarak, yaklaşık 200 bin adetlik bir hacimle kapayacağı öngörülmektedir.
Sektör, 2013 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık 15.000 adet ve 2. Çeyrekte de yine yaklaşık ilave 22.650 adet yeni araç satın alımı yaparak hem araç parkını genişletmiş hem de, gençleştirmiştir.
Bu noktada araç kiralama şirketlerinin 2013 yılının ilk 6 ayında yapmış oldukları araç yatırımı da yaklaşık 1.8 milyar TL seviyesine ulaşmıştır. Türkiye’de bu dönemde satılan yeni otomobillerin yaklaşık yüzde 12,9’unu satın alan, operasyonel kiralama sektörünün ülke ekonomisi ve beraberinde otomotiv sektörü için ne denli önemli olduğunun bir kez daha altı çizilmektedir.
TOKKDER üyelerini ve kamuoyunu sektör eğilimleri konusunda bilgilendiren “Operasyonel Kiralama Sektör Raporu” sektörün güncel durumunu analiz ederken, büyüme potansiyelini de ortaya koyarak sektör müşterilerinin yanı sıra; otomotiv ve finans sektörü için de önemli bir referans kaynağı olarak değer taşımaktadır.
TOKKDER, ilkini Mayıs 2013’te yayınladığı ve 3’er aylık dönemleri içerecek şekilde paylaşmaya devam edeceği periyodik raporlarla, sektörün gelişimine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Top